Pretraga

Završetak istrage konačno upro prstom na prave krivce za gorenje Grenfella koje je odnijelo 72 života

A- A+

Gorenje stambenog tornja Grenfell u zapadnom Londonu smatra se najvećim požarom u Britaniji nakon Drugog svjetskog rata. Izbivši u stanu na četvrtom katu, vatra je nevjerojatnom brzinom zahvatila ostatak inače armirano-betonske zgrade, popevši se do posljednjeg 25. kata. Požar je odnio 72 života te je zbog neobičnih okolnosti tragedije vrlo brzo pokrenuta istraga. Nešto više od sedam godina kasnije konačno je objavljen izvještaj o događaju, a kao glavni krivci optužene su tvrtke koje su prilikom obnove 2016. godine zgradu obložile kompozitnim lako izgarajućim pločama.

gorenje Grenfell Towera bilo je najveći požar u Britaniji nakon Drugog svjetskog rata | BBC screenshot

Požar koji je 2017. izbivši na četvrtom katu Grenfell Towera 25-katnicu progutao brzinom munje te je bio najveći požar stambene zgrade u Britaniji nakon Drugog svjetskog rata. Prouzročio je smrti 72 osobe, a ovaj je tjedan konačno objavljen izvještaj dugogodišnje istrage cijelog slučaja. Krivnja za nevjerojatno brzo širenje vatre armirano-betonskim neboderom ponajviše je usmjerena na tvrtke koje su neboder prilikom obnove obložile lako izgarajućim materijalima.

Izdvojeni članak

‘Kriza socijalnog stanovanja’ u Londonu: Fasada nesigurna na skoro 2.000 stambenih blokova

Lako izgarajuće obloge

Stambeni oranj Grenfell smješten u zapadnom dijelu Londona krenuo je gorjeti u ranim jutarnjim satima 14. lipnja 2017. godine. Vatra je zahvatila zgradu uspevši se nevjerojatnom brzinom do posljednjeg, 25. kata. Nakon požara je pokrenuta istraga koja je za cilj imala pronaći glavnog krivca za nemili događaj.

Budući da je riječ o armirano-betonskoj konstrukciji, koja je sama po sebi prilično otporna na požar, odgovori su se tražili u obnovi zgrade dovršenoj 2016. godine, kada je prekrivena lako izgarajućim aluminijskim i polietilenskim oblogama. Izvještaj je na kraju zaključio kako se za požar istovremeno može kriviti desetljeća propusta vlade, regulatore te industriju koji su zajedno Grenfell pretvorili u ‘smrtonosnu zamku’, navodi apnews.com.

gorenje Grenfell Towera bilo je najveći požar u Britaniji nakon Drugog svjetskog rata | BBC screenshot

Najviše odgovorne tvrtke

Isprva, javna istraga pokrenuta 2017. za požar nije mogla odrediti jedinstveni uzrok, no i tada je utvrđeno kako je za tragediju odgovorno više aktera. Na meti su se tako našle kompanije koje se u poslovanju ne vode etičkim načelom iskrenosti, slabi zakonski regulatori u građevinskoj industriji, kao i nezainteresirana vlada. Voditelj istrage, umirovljeni sudac Martin Moore-Bick rekao je kako su se smrti mogle izbjeći te da je ‘na ovaj ili onaj način sve skupa doprinijelo ishodu, od manjka kompetencije, do pohlepe i neiskrenosti’.

Izvještaj je bio ponajviše kritički usmjeren spram tvrtki proizvođača koje su izradile obloge. Rečeno je kako su se vodili ‘sistematičnom neiskrenosti’, manipulirajući sigurnosne testove i prikazujući rezultate na način koji im je omogućio da materijal lažno prikažu kao siguran. Utvrđeno je kako je proizvođač izolacije Celotex bio beskrupulozan, dok je druga tvrtka Kingspan ‘cinično iskorištavala manjak poznavanja materijala’ ostalih iz industrije. Također, proizvođač obloga Arconic je ‘na tržištu prikrio punu opasnost proizvoda’, stajalo je u izvješću.

Provjereno skoro 17.000 zgrada

Iako su tvrtke izrazile suosjećanje sa žrtvama, nastavile su se ograđivati od odgovornosti za najveći požar u Britaniji nakon Drugog svjetskog rata. Napomenimo, gorenje stambenog tornja Grenfell za britansku vlast otvorila je i ozbiljno pitanje sigurnosti, jer je postalo evidentno kako postoji opasnost da i druge zgrade podlegnu istoj opasnosti ako su obložene lako izgarajućim fasadnim materijalom.

Prema podacima objavljenim u ožujku ove godine, za 1.911 socijalnih stambenih blokova visine od 11 metara je utvrđeno kako su ‘manjkavi po pitanju otpornosti na požar što bi moglo koštati živote’. Nakon što su davatelji usluga socijalnog stanovanja zatražile provjeru sigurnosti od požara za 16.776 zgrada viših od 11 metara, te je potvrđeno kako više od jedne od ukupno deset dotad pregledanih zgrada zatražena sanacija.

Davatelji usluga socijalnog stanovanja predvidjeli su da bi oko 87 posto zgrada na kojima su prepoznati rizični materijali moglo biti uređeno do rujna 2028. godine. No, nisu svi tako optimistični pa je Matt Hodges Long, osnivač Building Safety Registra brzinu obnove ocijenio nedostatnom. Procijenio je kako će ‘ovom brzinom proći dva desetljeća nakon Grenfella prije nego sve zgrade budu popravljene’.

Banksy je nedavno objavio sedam novih murala na londonskim ulicama. Pogledajte ovdje kako izgledaju.

Copy link
Powered by Social Snap