Kad će obnova poviješću prožetog bloka na Jelačić-placu? Tu neke su od najstarijih zgrada u Zagrebu
Takozvani ‘Blok Jelačić’ sastoji se od tri objekta. U cijelosti je dijelom zaštićene Povijesno-kulturne cjeline Grada Zagreba, a u bloku se nalaze neki od najstarijih građevina Donjega grada. Kuća Stanković dobila je prvu etažu u 18. stoljeću, a Kuća Felbinger bila je dom renomiranog arhitekta u doba klasicističke arhitekture.

Blok Jelačić | foto: Projektna dokumentacija/Arhitektura Zagreba
Pet godina nakon zagrebačkog potresa, neke zgrade u centru od kojih su neke i zaštićene kao kulturna dobra i dalje čekaju bolje dane i obnovu konstrukcijskih i nekonstrukcijskih elemenata. Jedan takav primjer je ‘Blok Jelačić’ koji bi se trebao obnoviti za 17 milijuna eura, za što je sada ponovljeno prethodno savjetovanje.
Tri zgrade
Odlukom od 10. travnja 2025. godine određeno je da će Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine poduzeti radnje radi cjelovite obnove Bloka Jelačić u centru Zagreba koji se sastoji od više stambeno-poslovnih objekata. Postupak obnove koji se nalazi u prethodnom savjetovanju predstoji dvama zaštićenim kulturnim dobrima, Kući Stanković te Kući Felbinger te trećem objektu na lokaciji Trg bana Josipa Jelačića 2.
Za zgrade bloka na središnjem zagrebačkom trgu predviđaju se kako konstrukcijska, tako i cjelovita obnova. Tri potresom oštećene stambeno-poslovne zgrade koje čine Blok na kojima su uočena oštećenja trebala bi se obnoviti u skladu sa Zakonom o obnovi, Programom mjera, Zakonom o gradnji te vezanim propisima kojima se uređuje obnova kao i propisima kojima se uređuje obavljanje poslova i djelatnosti prostornoga uređenja.

Blok Jelačić | foto: Projektna dokumentacija

Blok Jelačić | foto: Projektna dokumentacija
Oštećeni nosivi zidovi i nadvoji
Projektna dokumentacija otkriva detalje o šteti na objektima na adresama Trg bana Josipa Jelačića 1, 15 i 2. Za prvu zgradu nalaz navodi da su pregledom na zgradi utvrđena oštećenja nakon potresa koji su u ožujku i prosincu 2020. godine prodrmali kontinentalnu Hrvatsku, te je ista zgrada nakon potresa bila neuporabljiva. Prema dokumentaciji, objekt je izgrađen 1830. godine te je rekonstruiran 1948. godine. Za zgradu se sprema konstrukcijska obnova.

Primjer oštećenja u Bloku Jelačić | foto: screenshot, projektna dokumentacija
Za drugi objekt, Kuća Felbinger, nalaz navodi da je zgrada s početka 19. stoljeća pretrpjela blaga do umjerena konstrukcijska oštećenja, od zidova, stupova, stubišta do krovišta, dok temelji i nekonstrukcijski elementi nisu nastradali. Treći objekt, stambeno poslovne namjene, na adresi Trg bana Jelačića 2, Kuća Stanković, pretrpjela je oštećenja nadvoja, unutarnjih i vanjskih zidova te oštećenja žbuke. Ovaj objekt prema informacijama suvlasnika datira još s kraja 18. stoljeća, a bio je rekonstruiran oko 100 godina kasnije, dakle sada prije više od stoljeća.

Primjer oštećenja u Bloku Jelačić | foto: screenshot, projektna dokumentacija
Kuće s bogatom povijesti
Sve objekte čeka obnova, konstrukcijska i cjelovita, za pozamašan iznos od 17 milijuna eura, no tek po završetku prethodnog savjetovanja koje se sad ponavlja drugi put zaredom. Budući da su dva starija objekta u bloku, Kuća Stanković i Kuća Felbinger zaštićene kao kulturno dobro, isplati se osvrnuti na njihovu zanimljivu povijest.
Prvi objekt za ‘bazu’ ima kasnobarokni objekt izveden do visine jednog kata. Izvorni objekt starosti od gotovo 250 godina izveden je za investitora trgovca Kristofora Stankovića, a zgrada je u narednih stoljeće i pol doživjela dogradnje i rekonstrukcije. Prva je bila dogradnja kata 1837. godine, a iduća dogradnja trećeg kata 1880. prema projektu Hermana Bolléa. Prizemlje pak pregrađeno je između 1931. i 1934. godine, kada su uklonjeni neki elementi, a kuća je danas trokatnica.
Kuća Felbinger krenula se graditi nešto kasnije, 1826., a gradnja je trajala tri godine. Prizemlje zgrade rastvoreno je s pravokutnim dućanskim otvorima, a pregrađeno je 1960., pri čemu prigrađeni dvorišni objekti prigrađeni zgradi u 19. i 20. stoljeću odudaraju od karakteristika i kvalitete Felbingerove zgrade. Kuća je dobila naziv po vlasniku, arhitektu Bartolu Felbingeru, najznačajnijim na području Zagreba u prvoj polovici 19. stoljeća i prepoznat u gradu kao predstavnik arhitekture klasicizma. Ovdje pročitajte više o kontroverznoj obnovi jednog od najljepših vrtova Gornjeg grada.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.