Pretraga

Legendarna vojna zgrada desetljećima trune uz rijeku: Kako se planira iskoristiti 10.000 kvadrata?

A- A+

Obnova od potresa na području Siska u nekim slučajevima se tek zahuktava. Za Domobransku vojarnu, legendarni objekt iz razdoblja Austro-ugarske, sada se sprema treća faza radova. S obzirom na starost, građevina u potresu i nije tako loše prošla, ali je svejedno na njoj trebalo ojačati i dograditi zidove i srediti temelja. Svaki zahvat pratilo je budno oko konzervatora, a najveći upitnik na temu obnove vojarne ostaje njezina namjena. Niz godina nije se koristila, već je ‘trunula’ uz rijeku.

sprema se treća faza obnove Domobranske vojarne | izvor: projektna dokumentacija (EOJN; Muzej Grada Siska)

Domobranska vojarna u Lađarskoj ulici legendarni je objekt u Gradu Sisku bogate povijesti. Ova zgrada koja niz godina ‘trune’ uz Kupu, za vrijeme Austro-ugarske građena je na poticaj tadašnje Vlade.

Bio je ovo i ostao najveći vojni objekt u Sisku, a za realizaciju zgrade je utrošeno 230.000 forinti. U zgradi su svojevremeno bili smješteni stožer prve i druge bojne 27. domobranske pukovnije, ali je s vremenom izgubila namjenu te su za nju krenuli crni dani. Čini se da je potres pokrenuo interes za zgradom koja se obnavlja od 2022.

Izdvojeni članak

Obnova slavne trokutne utvrde s kulama, definirane kritične zone i osigurano 17 milijuna eura

Prepoznatljivo pročelje

Veći dio objekta građen je u opeci, ali impozantno prepoznatljivo pročelje desetljećima je propadalo uz rijeku. No, potres je na zgradi kao i na preostalom dijelu starih objekata ostavio trag. Pukotine na vojarni bile su razlog da se na građevini konačno pokrenu radovi nakon dugogodišnje zapuštenosti.

Obnova je službeno pokrenuta 2022. godine. Tada su krenuli radovi učvršćivanja objekta, a sada se sprema treća faza uređenja. Doduše, još uvijek se ne zna koju će namjenu zgrada imati po završetku obnove.

sprema se treća faza obnove Domobranske vojarne | izvor: projektna dokumentacija (EOJN; Muzej Grada Siska)

Županija pokrenula obnovu

Zupan Sisačko-moslavačke županije Ivan Celjak je 3. ožujka 2022. godine potvrdio Prijedlog Odluke o obnovi zgrade javne namjene Kompleks Domobranske vojarne u Lađarskoj ulici u Sisku.

Potreba cjelovite obnove kompleksa utvrđena je na temelju istraživanja stanja konstrukcije postojeće građevine nakon potresa, a izradila ju je Radionica statike. Obnova se vrši na temelju Projekta obnove konstrukcije zgrade. Odluku je provela Sisačko-moslavačka županija koja ujedno osigurava sredstva za provedbu radova.

Nakon provedenih postupaka za prve dvije faze, pokrenut je postupak i za novu, treću fazu. Iz arhitektonskog projekta koji je prvotno izradio arhitekt Dražen Arbutina navedeno je kako će se obnavljati sva tri objekta na prostoru kompleksa, no glavnina radova zahvatit će središnju i najveću zgradu vojarne.

Zgrade su trunule uz Kupu

Glavna građevina, ujedno ključna u projektu, nalazi se na građevinskoj površini od ukupno 9.938 kvadrata i relativno je pravocrtnog oblika. Na istoj čestici još dvije građevine nalaze se u sklopu Domobranske vojarne.

sprema se treća faza obnove Domobranske vojarne | izvor: projektna dokumentacija (EOJN; Muzej Grada Siska)

Tri samostojeće građevine, zgrada vojarne, skladište te zgrada straže i zatvora, orijentirane su u smjeru istok-zapad. U kompleksu je zgrada vojarne tlocrtno pravokutnog oblika i na ukupno četiri etaže. Što se tiče konstrukcije, ima nosive zidove postavljene u oba smjera, a koji se visinski slijede kroz sve etaže. Postojeća zgrada trenutno se ne koristi.

Oštećenja nakon potresa

Na vojarni su prilikom pregleda primijećena brojna oštećenja, a na sjevernom i zapadnom pročelju je najprimjetnija šteta nastala u potresu. Najviše su oštećeni zidovi u predjelu potkrovlja odnosno tavanskog prostora. Pojedini su se čak urušili i pritom oštetili krovnu konstrukciju dok su ostali raspucali.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Ovo je gradilište najveće zgrade u Sisku oštećene u potresu, srušena je i dobiva repliku

Ranijim pregledom utvrđene su i pukotine po vanjskim zidovima južnog pročelja kao posljedica slijeganja tla. Zidovi su prilikom potresa dodatno oštećeni. Proširile su se pukotine na građevini i dodatno je postalo primjetno opadanje žbuke s objekta, pri čemu u objekt sa više strana dopire vlaga.

– Razina pukotina je velika a dijagonalne pukotine zidova za posljedicu imaju smanjenu nosivost na vertikalna djelovanja. Lošem stanju pridonosi i prodiranje vlage u konstrukciju. Opadanje žbuke sa zidova i stropa vidljivo u svim prostorijama, navodi projektna dokumentacija za glavnu građevinu.

sprema se treća faza obnove Domobranske vojarne | izvor: projektna dokumentacija (EOJN; Muzej Grada Siska)

Tipične pukotine

Na drugoj zgradi u kompleksu do izražaja prvenstveno dolaze zapuštenost i neodržavanje. No, i na ovoj su zgradi vidljiva potresna oštećenja tipična za zidane građevine. Vidljivo su oštećeni dimnjak, zabatni zidovi i zidovi u potkrovlju, od kojih su se neki urušili.

Treća pak zgrada znatno je manja od preostale dvije, zbog čega su na njoj očekivano i manja oštećenja. Na ovom objektu nema urušenih dijelova, već samo manjih pukotina na zidovima.

Pod konzervatorskim nadzorom

Tijekom izvođenja radova vodilo se računa o provođenju uvjeta zaštite, a koje je propisao Konzervatorski odjel u Sisku. Uvjeti definirali da je nužno očuvati vanjski potkrovni vijenac izveden u opeci. Bilo je propisano i da se sve radove izvede tako da se ne dovede predmetnu izvornu strukturu u opasnost od rušenja ili nestanka.

Budući da bi planirana ojačanja novim zidnim platnima u eksterijeru zahtijevala potpunu demontažu predmetnih vijenaca, sva su zidna ojačanja armiranim betonom izvedena u interijeru. Ova intervencija predviđena je uz krakove postojećih unutarnjih stubišta. Pritom je ojačana i temeljna konstrukcija i sanacija oštećenih zidova. Nakon završetka prve dvije faze, u trećoj se priprema opremanje.

Ovdje doznajte kakvo je stanje u Glini bilo četiri godine nakon Petrinjskog potresa.

Copy link
Powered by Social Snap