Pretraga

Državne subvencije za obiteljske kuće: Dijeli se 35 milijuna eura za kućne elektrane i energetsku obnovu kuća

A- A+

Fond za zaštitu okoliša za 2025. godinu najavio je programe financiranja vrijedne 128 milijuna eura. Financiranje će biti dostupno jedinicama lokalne samouprave, tvrtkama i građanima, a sve u skladu s ciljevima zelene tranzicije. Među njima su i dva građanima iznimno zanimljiva natječaj, za sufinanciranje kućnih fotoelektrana i energetsku obnovu obiteljskih kuća čiji su vlasnici u riziku od energetskog siromaštva.

Obiteljska kuća energetska obnova

Obiteljska kuća energetska obnova | foto: Fond za zaštitu okoliša

Fond za zaštitu okoliša u ovoj će godini podijeliti najmanje 128 milijuna eura subvencija koje za cilj imaju poticanje na prelazak korištenja izvora obnovljive energije. Uz najavu programa financiranja koji će biti aktivirani objavljen je i indikativni plan javnih poziva i natječaja s razdjelom prema izvoru financiranje (nacionalno i EU subvencije) i planiranim razdobljem objave natječaja.

U planu se posebno ističu dva najavljena natječaja za koje je osigurano nacionalno financiranje od ukupno 35 milijuna eura. Riječ je o Javnom pozivu za poticanje ugradnje fotonaponskih elektrana u obiteljskim kućama i Javnom pozivu za energetsku obnovu obiteljskih kuća građana u riziku od energetskog siromaštva. Evo kada su planirani i tko će se moći prijaviti.

Izdvojeni članak

Kako kućne solarne elektrane mogu biti i punionice osobnih vozila

Ugradnja fotonaponskih elektrana

Građani će ponovno imati priliku dobiti poticaje za fotonaponske elektrane u obiteljskim kućama ugrađene u 2025. godini, za što je osigurano 10 milijuna eura. Preko javnog poziva moći će se osigurati sufinanciranje do 50% investicije uz napomenu da je namijenjen građanima koji će ugraditi fotonaponske elektrane isključivo u 2025. godini.

Raspisivanje ovog javnog poziva građani mogu očekivati u drugom kvartalu 2025., odnosno već od travnja, stoga nije loše započeti s pripremom projekta.

Ovdje treba reći kako su subvencije u ovoj kategoriji osigurane i za javni sektor. Tako je za sufinanciranje projekata obnovljivih izvora energije osigurano 25 milijuna eura.

Sonarni paneli | Foto: Freepik

Energetska obnova obiteljskih kuća

Država kroz Fond za zaštitu okoliša nastavlja i ulaganja u energetsku obnovu obiteljskih kuća. U 2025. godini, u ovom kontekstu prioritet će biti poticaji za građane koji su u riziku od energetskog siromaštva. Njima će se na raspolaganje kroz nacionalno financiranje staviti 25 milijuna eura.

Navodi se kako će poziv za financiranje energetske obnove obiteljskih kuća za građane u riziku od energetskog siromaštva u visini 100% investicije biti objavljen sukladno Zaključku Vlade u vezi s energetskom obnovom obiteljskih kuća i višestambenih zgrada na području Republike Hrvatske.

Fond će raspisati poziv za iskaz interesa I. kvartalu te objaviti poziv za dodjelu sredstava u 2025. godini u II. kvartalu. Uz napomenu kako će ovaj poziv biti namijenjen isključivo fizičkim osobama.

Bojenje fasade

Fasada | foto: Čaržavec

Kako se pripremiti?

Najbolja priprema svakako je pregledati stare natječaje. Uz napomenu kako ih ne treba doživljavati kako ‘sveto pismo’ je promjena uvijek može biti.

Kada je u pitanju energetske obnova, za sufinanciranje su se ranije mogle prijaviti obiteljske kuće kao građevine koje imaju pravomoćnu građevinsku dozvolu ili drugi odgovarajući akt kojim se dokazuje njihova zakonitost. U kućama više od 50% bruto podne površine mora biti namijenjeno za stanovanje, mogu imati najviše 3 stambene jedinice ili građevinsku bruto površinu manju ili jednaku 600 kvadrata.

Uz pravomoćnu građevinsku dozvolu ili drugi odgovarajući akt kojim se dokazuje zakonitost, treba reći i kako je jedan od uvjeta za dodjelu sredstava na zadnjem natječaju bio da kuća ima energetski razred (prema godišnjoj potrebnoj toplinskoj energiji za grijanje, QH,nd) C ili bolji u kontinentalnoj, odnosno B ili bolji u primorskoj Hrvatskoj. Također, tražilo se da korisnici sufinanciranja mogu biti samo građani, vlasnici ili suvlasnici obiteljske kuće s prebivalištem na adresi i mjestu kuće prijavljenim najkasnije 30 dana prije dana podnošenja prijave na natječaj. Pretpostavka je da će se na najavljenom natječaju tražiti i dokumentacija kojom se dokazuje energetsko siromaštvo.

Kod kućnih solarnih elektrana važan uvjet je da moraju imati stupanj korisnog djelovanja ugrađenih fotonaponskih sunčanih modula od najmanje 18%. Također, kao i kod energetske obnove, objekt na kojemu mogu biti izgrađene mora imati važeću građevinsku dozvolu ili drugi odgovarajući akta sukladno Zakonu o gradnji. Više od 50% bruto podne površine mora biti namijenjeno za stanovanje. Mogu imati najviše 3 stambene jedinice ili građevinsku bruto površinu manju ili jednaku 600 kvadrata.

Treba reći da je prethodni javni poziv prihvaćao i zahtjeve za subvenciju već izvršenih ugradnji u tekućoj godini, a danom ugradnje se smatrao dan izdavanja računa za izvedene radove. Puštanjem u pogon smatrao se dan izdavanja Potvrde za trajni pogon kojom operator distribucijskog sustava potvrđuje da su postrojenje i instalacija prijavitelja – korisnika mreže ispunili uvjete za trajni pogon s mrežom, pod uvjetima definiranim u sklopljenom ugovoru o korištenju mreže.

Doznajte ovdje sve o aplikaciji koja vam može puno pomoći u rukovanju solarnom elektranom.

Copy link
Powered by Social Snap