Pretraga

Elektrane budućnosti su tu: Prozori kao solarni paneli postaju pristupačna, komercijalna opcija

A- A+

Istraživači u Danskoj postavili su novi svjetski rekord u učinkovitosti pretvaranja sunčeve svjetlosti u električnu energiju korištenjem novih prozora koji propuštaju svjetlost dok istovremeno proizvode energiju. Projekt je trenutno na razini tehnološke spremnosti (TRL) između pet i šest, što znači da je između faze dokaza koncepta i faze prototipa. Dobio je gotovo 4 milijuna eura financiranja od EU-a, a tim trenutno razgovara s industrijskim partnerima o povećanju proizvodnje prozirnih solarnih panela.

Arhitektura | Freepik

Transparentna tehnologija solarnih ćelija mogla bi omogućiti proboj za obnovljive izvore energije pretvaranjem nebodera i uredskih zgrada u elektrane, odnosno postavljanjem prozirnih solarnih panela na fasade umjesto klasičnih staklenih površina.

Izdvojeni članak

Na 36 hektara HAC gradi četiri solarne elektrane duž A3, ovo su lokacije

Riječ je o inovaciji razvijenoj u sklopu projekta CitySolar koja za cilj ima pomoći Europi da ispuni svoje ambicije i sve nove zgrade učini gotovo nulto energetskim. Kao i potpuno dekarbonizira europski građevinski sektor do 2050. godine.

Ključan novi materijal

Do sada prozirni solarni prozori nisu bili u stanju apsorbirati dovoljno energije da bi mogli proizvesti količinu električne energije potrebnu za samodostatnost neke zgrade. No, sada se to mijenja.

Istraživači sa Sveučilišta Južne Danske kombinirali su organske solarne ćelije s materijalom perovskit, koji je postigao učinkovitost od 12,3 posto, što je u rangu s komercijalnim solarnim ćelijama. Međunarodni tim kaže da paneli također imaju transparentnost od 30 posto, yahoo.com.

Transparentne solarne ćelije mogle bi biti sljedeći veliki korak u izgradnji integriranih energetskih rješenja, rekao je profesor sa Sveučilišta Južne Danske koji je bio jedan od ključnih istraživača iza ovog otkrića, Morten Madsen.

– Velike staklene fasade koje se nalaze u modernim uredskim zgradama sada se mogu koristiti za proizvodnju energije bez potrebe za dodatnim prostorom ili posebnim strukturnim promjenama. To predstavlja golemu tržišnu priliku, poručio je.

Building Architecture Office Window Contemporary Concept | foto: Freepik

Pristupačna tehnologija

Istraživači ističu kako su dva materijala korištena u ćelijama vrlo pristupačna i da se mogu prilagoditi za komercijalnu primjenu. Kada se doda organskoj solarnoj ćeliji, sloj perovskita apsorbira svjetlo blisko ultraljubičastom, a ćelija apsorbira svjetlo blisko infracrvenom.

– Tandem solarna ćelija uglavnom skuplja energiju iz infracrvenog i ultraljubičastog dijela sunčevih zraka, ali ne i iz vidljive svjetlosti. To nam omogućuje postavljanje novih standarda učinkovitosti za poluprozirne solarne prozore, rekao je Madsen.

To zatim omogućuje prolaz svjetlosti iz vidljivog spektra dok vidljivi spektar ostaje relativno netaknut.

Doznajte ovdje sve o kineskom izvoru beskonačne energije.

Copy link
Powered by Social Snap