Pretraga

Genijalan koncept studija Zahe Hadid: Ako Odesa bude domaćin EXPO-a 2030., to bi moglo izgledati ovako

A- A+

Iako se odluka o domaćinu EXPO-a 2030. očekuje tek u studenom sljedeće godine, u Odesi se već pripremaju. Svoj koncept modularnih paviljona predstavili su Zaha Hadid Architects. Paviljoni će biti konstruirani tako da će se njihovi moduli moći prevoziti teglenicama, a pri gradnji će se nastojati koristiti reciklirani materijali iz porušenih krajeva Ukrajine. Uz to, bit će puno zelenila, a sve bi trebalo biti izgrađeno sa što manje ugljičnog zagađenja.

Vizualizacija izložbenog prostora za EXPO 2030. u Odesi, prema ideji Zahe Hadid. | Foto: Screenshot: YouTube/88DesignBox

Ukrajinski lučki grad Odesa je, unatoč ratnim zbivanjima, jedan od kandidata za svjetsku izložbu EXPO 2030. Kako bi pokazali ozbiljnost kandidature, vlasti su već zatražile i dobile nekoliko planova kako bi trebali izgledati paviljoni koji će ugostiti ono najbolje iz cijelog svijeta. Zaha Hadid Architects, studio koji nosi ime po čuvenoj arhitektici Zahi Hadid, poznatoj po projektiranju uglavnom zgrada javne namjene, poslovnih kompleksa i paviljona, predstavio je i svoju viziju EXPO-a u Odesi.

Poseban je naglasak stavljen na modularnost, iskoristivost i ostavljanje što nižeg ugljičnog otiska. Baza čitavog kompleksa bit će četiri ogromna paviljona koja bi trebala osigurati 80.000 četvornih metara izložbenog prostora. Nakon završetka EXPO-a paviljoni bi se nastavili koristiti kao prostori za sajmove uz izgradnju novog konferencijskog centra. Ostatak kompleksa koji će se pružati na obali Hadžibejskog zaljeva, činit će avenija koja će se jedne strane povezivati modularne nacionalne paviljone, a s druge veliki ‘eko-park’ koji će se prostirati cijelom duljinom kompleksa. Na oba kraja avenije nalazit će se uslužni, smještajni i logistički kapaciteti za goste, osoblje i sudionike.

Izdvojeni članak

Arhitektica optimizma: Zaha Hadid, žena čija je mašta kreirala spektakularne inovacije konstrukcija

Nacionalni paviljoni bili bi izrađeni od modularnih dijelova koji bi zauzimali sve ga 25 posto ukupne površine svakog paviljona (1.600 metara četvornih). Zemlje koje će sudjelovati na EXPO-u same će moći izabrati od kojih će modularnih elemenata njihov paviljon biti izgrađen. Nakon završetka izložbe, moći će birati hoće li njihov paviljon biti vraćen njima ili preseljen u neki od ukrajinskih gradova, gdje će služiti za javne institucije. Moduli su dizajnirani tako da se mogu prevesti teglenicama po Dnjepru ili Crnom te Azovskom moru.

Vizualizacija izložbenog prostora za EXPO 2030. u Odesi, prema ideji Zahe Hadid. | Foto: Screenshot: YouTube/88DesignBox

Iako nisu izrijekom spomenuli rat u Ukrajini, iz Zaha Hadid Architects za Dezeen su poručili da im je plan svesti uporabu betona na minimum koristeći ‘reciklirane materijale iz oštećenih ili srušenih građevina diljem južne Ukrajine’. Fasade će biti dizajnirane tako da ostavljaju najmanji mogući ugljični otisak, dok će na sve paviljone biti ugrađene fotonaponske ćelije. Cijeli kompleks bi trebao biti spojen na vjetroturbine, koje će kasnije služiti za napajanje Odese električnom energijom.

Inače, Odesa je jedan od četiri grada koji se natječu za domaćinstvo EXPO-a 2030. godine. U konkurenciji su još Rim, Rijad i južnokorejski Busan. Konačna odluka o domaćinstvu bit će donesena tek u studenom sljedeće godine.

Copy link
Powered by Social Snap