Pretraga

Kućna solarna elektrana kao nagrada, evo natječaja koji je privukao veliku pažnju

A- A+

Solarni paneli na krovovima obiteljskih kuća posljednjih nekoliko godina u Hrvatskoj niču kao gljive poslije kiše. Vjerojatno bi ih bilo i više da za mnoge početni ulog od približno 6.500 eura nije ipak prevelik. No, sada je prilika u sklopu kreativnog natječaja ugraditi solarnu elektranu za kućanstvo potpuno besplatno. Riječ je o nagradnoj igri tvrtke ENNA Next. Evo sve o natječaju koji je zapeo za oko onima koji žele uštedjeti na računima za energente.

sunčana elektrana

Solarni paneli | foto: Pixabay

Broj sunčanih elektrana u Hrvatskoj je u porastu. Na HEP-ovu mrežu s 31. ožujkom bilo ih je priključeno 17.697 od čega u kategoriji kućanstava 12.495, a u kategoriji poduzetništva 5.202. Velik je to rast u odnosu na situaciju od prije 5 godina kada su ove brojke bile samo vizija.

O ugradnji kućnih solarnih elektrana danas razmišljaju gotovo svi kućevlasnici, a misao o energetskoj neovisnosti uz pomoć njih zaokuplja i sve veći broja zajednica suvlasnika stambenih zgrada. No, početni ulog za mnoge je nedostižan.

Kućna elektrana kao nagrada

Zbog svega ovoga zanimljiv je nagradni natječaj tvrtke ENNA Next koji kao glavnu nagradu nudi, ni manje ni više nego solarnu elektranu.

– Sve što trebate jest na najoriginalniji i maštovitiji način opisati tko ili što je zvijezda vašeg kućanstva te u kojim trenucima zasja najjače. Također, moguće je dodatno učitati i fotografiju ili crtež svoje zvijezde. Najkreativnija prijava osvaja ENNA Next kućnu solarnu elektranu, nakon koje će vaše kućanstvo zasjati punim sjajem. ENNA Next je pripremila nagrade i za drugo i treće mjesto. Tako će drugoplasirani osvojiti 50 posto popusta na ENNA Next solarnu elektranu, a treće mjesto dobiva 25 posto popusta na ENNA Next solarnu elektranu, poručuju iz tvrtke.

Isplativost solarnih elektrana

Prema okvirnim procjenama, prosječno kućanstvo koje se ne grije na struju troši otprilike 4.500 kilovatsati struje na godinu. Za takvo kućanstvo, ugrubo rečeno, potrebno je izdvojiti 6500 eura za kupnju i postavljanje sunčane elektrane po principu ključ u ruke. Programi subvencioniranja omogućuju sufinanciranje i do 60 posto opravdanih troškova.

Sa subvencijom koja, primjerice, iznosi 3000 eura ispada da investitor izdvaja svega 3500 eura. Prema toj računici, povrat sredstava je četiri do pet godina, što je više nego isplativo, jer je potrošnja kućanstva za električnu energiju idućih 20 do 25 godina svedena na nulu, piše tportal.hr.

Solarni paneli

Solarni paneli | Foto: Pexels.com

Kako to funkcionira u praksi?

Solarni kućni sustavi u osnovi se sastoje od solarnih panela koji su ugrađeni na krov nečije kuće. Energija dobivena kroz solarne ploče zatim se izravno dovodi u električni krug objekta.

Tipično, jedan solarni sustav može napajati između tri do osam uređaja do pet sati dnevno. Primjerice, jednu LED lampu, jedan punjač za pametni telefon i jedno kuhalo za vodu. Količina energije ovisi o kapacitetu solarnog panela.

Globalni rast solara

Globalno fotonaponsko tržište brzo raste. Koliko? Dovoljno je reći kako je u 2010. godini postojalo je svega četiri posto trenutnog tržišta. Energija iz sunca prednjači među obnovljivim izvorima, lani je 78 posto sve novoinstalirane proizvodnje iz obnovljivih izvora bilo iz sunca. Sukladno tomu i ulaganja u solare veća su od ulaganja u sve ostale obnovljive izvore zajedno.

– Svijet je uistinu ušao u solarno doba. Nebo više nije granica. Koliki će doseg solarna energija imati ovisit će o pristupu financiranju i političkoj volji da se uspostave fleksibilni energetski sustavi za obnovljive izvore energije, izjavila, glavna izvršna direktorica Solar Power Europea, Walburga Hemetsberger.

Upoznajte ovdje aplikaciju Sunči, hrvatsku aplikaciju koja prati potrošnju i proizvodnju energije solarnih elektrana.

Copy link
Powered by Social Snap