Pretraga

Nakon zatvaranja kompostane na Jakuševcu, Grad traži alternativna rješenja za zbrinjavanje biootpada

A- A+

Nakon drugog odrona na zagrebačkom odlagalištu otpada Jakuševec krajem prošle godine, biootpad se ondje počeo gomilati te je količina otpada na tom odlagalištu vrlo brzo premašila dozvoljenu. Iako se u jednom trenu spominjalo kako je biootpad i prouzročio odron, gradonačelnik je naknadno opovrgnuo ovu tvrdnju. No, uslijed čepa koji se događao na ulazu u odlagalište te nakupljanja biootpada, bilo je potrebno pronaći alternativna rješenja za odvoz takvog otpada. Kad je nešto kasnije kompostanu inspekcija potpuno zatvorila, za tu zadaću moralo se angažirati privatne tvrtke za odvoz, a u postupku će biti odabrana najpovoljnija ponuda.

Odlaganje smeća, ilustracija | foto: Unsplash

Početkom prosinca prošle godine, došlo je do drugog odrona otpada na odlagalištu na Jakuševac, a u odronu je stradalo i nekoliko radnika Čistoće. Nakon ovog događaja, prestala je raditi i kompostana na Jakuševcu, koja je već ranije bila zatvarana zbog toga što je količina otpada premašivala dozvoljenu. Kako je kompostana zatvorena, javio se problem zbrinjavanja i odvoza biootpada.

Zatvorena kompostana

Isprva je dio otpada odmah krenuo biti odvožen u kompostanu za zeleni otpad kod Markuševca, ali su se građani bunili, navodi forbes.n1info.hr. Potom je inspekcija odredila potpuno zatvaranje kompostane, zbog čega su od tog trenutka granje i trava, točnije sav zeleni otpad preusmjeren na privatne tvrtke angažirane za odvoz biootpada.

Izdvojeni članak

Visoki sud rekao svoje: ZG vrećice i zajednički spremnici su legalni, ali kolektivno kažnjavanje nije

Otkad su se javili prvi problemi s odvozom biootpada kao opcija se razmatrao odabir privatnih tvrtki putem javnog natječaja, a i odvozom otpada u postojeće bioplinsko postrojenje te u kompostanu na Markuševcu, pisao je tockanai.hr. Priča o odvozu nakon odrona prije svega se zakomplicirala jer se, uslijed ‘čepa’ koji se stvorio zbog nesaniranog prostora za odlagalište, najviše nakupljao biootpad. Dok je Tomašević krajem 2023. navodio tri opcije, trenutno preostaje samo ona angažiranja privatnih tvrtki za odvoz.

Procijenjena vrijednost

Prvi pozivni natječaj za privatne tvrtke za odvoz i zbrinjavanje biootpada u Zagrebu potpisan je nakon pozivnog natječaja u prosincu prošle godine, kada je angažirana tvrtka Saubermacher-EKP. Sa Zagrebačkim holdingom sklopljen je novi ugovor na temelju dvogodišnjeg sporazuma između Saubermachera-EKP i Eko-Flor Plusa, dok se dio prikupljenog otpada prevozi na kompostanu za biorazgradivi, odnosno organski otpad, koju drži Eko-flor Plus.

Nakon posljednjeg, drugog odrona na Jakuševcu, naime, Grad je po hitnom postupku angažirao dvije tvrtke za zbrinjavanje i odvoz biootpada iz kućanstava. Ugovorom, privatne su tvrtke bile obvezane na rad za razdoblje od šest mjeseci, a početkom svibnja sklopljen je i okvirni dvogodišnji sporazum, piše forbes.n1info.hr. Dok je postupkom javne nabave iznos za postupak javne nabave bio procijenjen na 18 milijuna eura, u svemu je sporno što se navodno iznos u odabranim ponudama ‘penje’ i do 21 milijun eura.

Najpovoljnija ponuda

Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević osvrnuo se na pitanje biootpada nastavno na odluku Ustavnog suda da je model sakupljanja otpada u Zagrebu unatoč prijavama potpuno zakonit. Podsjećamo, do presude je uopće došlo nakon što je nekoliko udruga i pojedinaca u 2022. i 2023. godine Visokom upravnom sudu podnijelo zahtjev za ocjenu zakonitosti same odluke i novog modela sakupljanja i naplate odvoza otpada koji se primjenjuje od 1. listopada 2022.

Rekavši kako nije smatrao ugrozom ni prijetnjom prijavu koju su podnijele udruge i pojedinci, jer je, kako je komentirao, znao da nije riječ o udrugama koje se velikim dijelom prethodno nisu nikada bavile zaštitom okoliša. Naknadno se spomenulo i pitanje zbrinjavanja biootpada i odabira privatne tvrtke za odvoz.

– Ono što je bitno, koliko se sjećam, jest da je pojedinačna cijena manja od one koja je ugovorena nakon odluke i to po toni. Tako da u tom smislu moramo postupiti po pravilima javne nabave, a imamo otvoreni postupak javne nabave. Ukoliko dobijemo ponudu koja je najpovoljnija, nju moramo odabrati prema zakonu, ustvrdio je Tomašević.

Zagreb je početkom godine krenuo graditi centar za gospodarenje otpadom u Resniku. Više o tome pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap