Pretraga

Susjedi grade plutajuću solarnu elektranu: Zauzimat će pola jezera i ‘napajati’ veličinu jednog grada

A- A+

U Sloveniji se gradi plutajuća solarna elektrana na Družmirskom jezeru. Zauzet će čak polovicu površine jezera, a godišnja proizvodnja bit će do 140 GWh električne energije, što bi moglo opskrbljivati oko 35.000 kućanstava. Riječ je o projektu ključnom za energetski razvoj regije SaŠa, koji će donijeti dugoročne koristi lokalnoj zajednici. Trenutno se projekt nalazi u fazi uklapanja u prostorni plan, a na njemu rade stručnjaci iz cijele Europe.

Družmirsko jezero | Foto: RD Paka Soštanj

Slovenija gradi plutajuću solarnu elektranu Družmirje na Družmirskom jezeru u općini Šoštanj, a predviđeno je zauzimanje do 50 posto raspoložive površine jezera, navode iz Slovenskog hidroenergetskog holdinga (HSE). Procijenjena snaga elektrane iznosi do 140 megavata, dok će godišnja proizvodnja biti do 140 GWh električne energije. Time bi se moglo opskrbljivati oko 35.000 kućanstava godišnje – što je otprilike broj stanovnika Varaždina.

Ključni projekt za razvoj regije

Plutajuća solarna elektrana (PSE) Družmirje ključni je projekt za energetski razvoj regije SaŠa, koji će donijeti dugoročne ekonomske, ekološke i društvene koristi lokalnoj zajednici. Trenutačno se projekt nalazi u fazi uklapanja u prostorni plan, a u idućih mjesec dana očekuje se završetak temeljnih istraživanja koja će odgovoriti na ključna pitanja vezana uz veličinu, ekonomsku isplativost i tehničke karakteristike elektrane.

Izdvojeni članak

Na 36 hektara HAC gradi četiri solarne elektrane duž A3, ovo su lokacije

Ovi će podaci biti osnova za daljnje dogovore s općinom Šoštanj, koja će iz projekta imati značajne koristi. Planira se da će općina dobiti dio proizvedene električne energije po povoljnim uvjetima, a HSE će nastaviti suradnju s lokalnom zajednicom i nakon završetka faze planiranja kako bi se osigurala dugoročna dobrobit za građane Šoštanja. Dodatno se istražuju mogućnosti zajedničke opskrbe električnom energijom za kućanstva u Šoštanju, čime bi se povećala energetska neovisnost lokalne zajednice.

Zelena tranzicija

PSE Družmirje, kao jedan od ključnih projekata grupe HSE, ima važnu ulogu u ostvarivanju nacionalnih ciljeva zelene tranzicije. Grupa HSE već priprema i provodi niz projekata usmjerenih na postizanje klimatskih i energetskih ciljeva, a među njima plutajuća solarna elektrana na Družmirskom jezeru ima poseban značaj.

Osim toga, HSE planira ugradnju sustava za pohranu električne energije na ovoj lokaciji, što će omogućiti veću stabilnost i fleksibilnost u opskrbi električnom energijom. Ovaj projekt ne samo da će pridonijeti održivoj energetskoj tranziciji regije, već će donijeti brojne prednosti lokalnoj zajednici, uključujući poboljšanje ekoloških uvjeta i mogućnost povoljnije cijene električne energije za građane.

Izdvojeni članak

Kako kućne solarne elektrane mogu biti i punionice osobnih vozila

Pola jezera

PSE Družmirje zauzet će do polovice dostupne površine Družmirskog jezera, a procjenjuje se da će godišnje proizvoditi do 140 GWh električne energije, čime će znatno pridonijeti energetskoj stabilnosti regije. Općina Šoštanj bit će izravno uključena u projekt jer će moći dobiti dio proizvedene energije po vlastitim cijenama, čime će smanjiti energetske troškove. Osim toga, HSE istražuje mogućnosti za uspostavu modela zajedničke opskrbe električnom energijom za zainteresirana kućanstva u Šoštanju, što će omogućiti veću energetsku neovisnost i smanjenje računa za energiju. Također se razmatraju opcije za očuvanje okoliša oko jezera, uključujući zaštitu prirodnih resursa i poboljšanje pristupačnosti lokacije.

U procesu izrade državnog prostornog plana (DPN) i okolišnog izvještaja na projektu PSE Družmirje surađuju brojni stručnjaci iz Slovenije i inozemstva. Među njima su elektroinženjeri, građevinski inženjeri, arhitekti, krajobrazni arhitekti, prostorni planeri, biolozi te stručnjaci za zaštitu okoliša, buku, odsjaj i druge aspekte. Ovi će dokumenti pružiti objektivnu procjenu mogućih ekoloških utjecaja i definirati potrebne mjere za njihovo smanjenje, uključujući zaštitu podzemnih i površinskih voda, krajobraza, bioraznolikosti i ljudskog zdravlja. Ovakav sveobuhvatan pristup omogućit će izradu održivog rješenja koje će osigurati dugoročne koristi za sve uključene strane.

Izdvojeni članak

Još jedna švicarska inovacija: Solarni paneli na željezničkim prugama

Ostali projekti

Projekt PSE Družmirje povezuje se s drugim velikim infrastrukturnim projektima u regiji, poput modernizacije sustava daljinskog grijanja u Velenju i Šoštanju, razvoja vodikove doline i izgradnje sustava za pohranu električne energije. Ovi su projekti međusobno povezani i nadopunjuju se, stvarajući temelje za održivi energetski razvoj regije. PSE Družmirje nije važan samo kao samostalni energetski objekt, već će se integrirati s drugim projektima koji imaju potencijal smanjiti emisije ugljičnog dioksida i povećati energetsku neovisnost regije.

Novi entitet, HSE SaŠa, osnovan je upravo s ciljem očuvanja stručnog znanja, zaposlenika i postojećih tehnologija u dolini, uz daljnja ulaganja u razvoj novih projekata koji će biti ključni za smanjenje emisija ugljičnog dioksida i ostvarenje ciljeva održivosti regije SaŠa i cijele Slovenije.

Izdvojeni članak

Kućna solarna elektrana kao nagrada, evo natječaja koji je privukao veliku pažnju

Najveća u Europi

U francuskoj regiji Haute-Marne, na području nekadašnje šljunčare Les Ilots Blandin gradi se najveće europske plutajuće solarne elektrane koja bi u 2025. godini trebala biti završena i puštena u pogon. Riječ je o velikom projektu berlinske tvrtke Q Energy koja je osigurala financiranje u visini od 50,4 milijuna eura za dovršenje ovog svog modernog solarnog pogona.

Elektrana će imati 134.649 fotonaponskih panela ukupne snage 74,3 MW, a procjena je da će proizvoditi električne energije dovoljno za potrebe približno 37.000 stanovnika. Doznajte ovdje sve o solarima od plastike, da li su budućnost koja će čistu energiju približiti svima ili loša zamjena za silicij.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap