Ugovorena milijunska konstrukcija velikog Arboretuma na sjeveru Hrvatske
U sklopu provedbe projekta Arboretum Opeka – održiva zelena destinacija ugovoreno je izvođenje radova s tvrtkom Vodogradnja. Ukupna vrijednost projekta iznosi 10.299.105,27 eura, bespovratna sredstva iznose 6.587.525,20 eura, a preostala financijska sredstva potrebna za realizaciju investicije osigurana su u proračunu Varaždinske županije. Arboretum će imati niz obiteljskih sadržaja, povrtnjak i voćnjak, nove staze i drvorede.

Arboretum Opeka | foto: Priroda Varaždinske županije / Alen Kuščar
Projekt Arboretum Opeka je prijavljen na natječaj Ministarstva turizma i sporta ‘Regionalna diversifikacija i specijalizacija hrvatskog turizma kroz ulaganja u razvoj turističkih proizvoda visoke dodane vrijednosti’, a financira se iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti 2021. – 2026. godine.
Rok za izvođenje radova je devet mjeseci, a partneri na projektu su Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima Priroda Varaždinske županije i Turistička zajednica Varaždinske županije. Cijeli kompleks prostire se na 54 hektara, u kojem su smješteni dvorac, perivoj, livade i šume.
– Nakon što smo obnovili dvorac, čija je vrijednost obnove iznosila oko 12 milijuna eura, a potom uspostavili Regionalni centar kompetentnosti u poljoprivredi vrijednosti oko 6 milijuna eura prije mjesec dana smjestili smo prve učenike u Učenički dom. Ova investicija odnosi se na revitalizaciju samog perivoja, a vrijednost radova iznosi oko 10 milijuna i 300 tisuća eura. Projekt obuhvaća osam cjelina i vjerujem da će svaka biti zanimljiva sama za sebe, rekao je župan, Anđelko Stričak.
Za razvoj turizma
U povodu potpisivanja ugovora istaknuto je kako je Arboretum Opeka jedan od najpoznatijih kontinentalnih arboretuma.
– Ovom trećom, posljednjom fazom koja se odnosi na revitalizaciju perivoja dobit će potpuno novi izgled. Još prije dvije-tri godine krenuli smo u obnovu, revitalizaciju i izgradnju cijelog niza projekata kojima je cilj obnova i zaštita prirodnih i kulturnih dobara. Ovaj kompleks Arboretum Opeka je prvi u realizaciji, a nastavit ćemo s Gaveznicom, Vindijom, Gomilom, Aquae Iasaeom, Muzejom Tri rijeke, Šaulovcem, Glazbenom školom Varaždin, Belom i jahaonom. Svi ti projekti imaju za cilj, osim zaštite i prezentacije, njihovo korištenje i u turističke svrhe, rekao je Stričak dodavši kako na području Varaždinske županije dolazi više od 200 tisuća turista, a cilj je da do 2030. godine taj broj dosegne milijun dolazaka.
– Vjerujem da će to uvelike pomoći našim OPG-ovima kojih je oko 8.200, zatim obrtnicima kojih je oko četiri tisuće i da će revitalizacija i obnova kulturne i prirodne baštine uvelike doprinijeti samom razvoju turizma, ali jednako tako i njihovom poslovanju, zaključio je župan.

Arboretum Opeka | foto: Priroda Varaždinske županije
Niz planiranih sadržaja
Pročelnik županijskog Upravnog odjela za poljoprivredu i zaštitu okoliša, Dragutin Vincek rekao je pak kako je za projekt dobiven maksimalan mogući iznos iz NPOO-a.
– U Arboretumu Opeka će biti jako puno zanimljivih stvari i materijala te igrala za obitelj jer je predviđeno da obitelj prilikom jednog turističkog posjeta barem dva do tri sata ima šta raditi i čime se baviti u samome arboretumu. Isto tako, na južnom izlazu biti će povrtnjak i voćnjak o kojem ćemo, zajedno sa Srednjom školom Arboretum Opeka, brinuti i u njima uzgajati autohtone i rijetke vrste, budući da i škola i Regionalni centar imaju banku sjemena, tako da će i to biti zanimljivo posjetiteljima, rekao je pak pročelnik Vincek te dodao kako u današnjem vremenu klimatskih promjena svakako treba skrenuti pozornost na pohranjivanje CO2.
– Sadnjom otprilike 300 stabala i preko 12 tisuća različitih vrsta grmova, već u prvoj godini će se povećati pohranjivanje ugljika za 17 posto ili u količini od jedne tone. Ovaj je projekt zanimljiv posebice zbog zelenila koje nas okružuje, rekao je Vincek.

Arboretum Opeka | foto: Priroda Varaždinske županije
Realizacija u fazama
Direktor tvrtke Vodogradnja, Mario Lacković, istaknuo je pak kako se prva grupa radova na revitalizaciji parka odnosi na uređenje postojećih staza, sadnju novih drvoreda i prethodno uklanjanje nekoliko stabala. Kako je istaknuo u toj je prvoj grupi predviđeno i izmuljivanje jezera na početku perivoja, sanacija postojećeg bazena te izgradnja fontane i navodnjavanje.
– Druga faza projekta je energetska obnova vrtlareve kuće, i njeno uspostavljanje u funkciju , dok je treća faza projekta uređenje ograde oko samog perivoja koja iznosi preko 3,5 kilometara. Ograda se odnosi na žičanu ogradu i na to ide završni pokrov od raslinja. Nastojat ćemo sve radove napraviti u predviđenom roku i vjerujem da će i mještani i posjetitelji biti zadovoljni kvalitetom radova, naglasio je Mario Lacković.

Arboretum Opeka | foto: Priroda Varaždinske županije
Jedini zaštićeni kontinentalni arboretum
Arboretum uz istoimeni dvorac je perivoj pejzažnih i romantičarskih obilježja, jedinstven po svojim vizurama, ljepoti krajobrazne kompozicije i kolorističkim efektima ostvarnim upotrebom najrazličitijih formi, varijeteta i kultivara brojnih biljnih vrsta. Iako nije osnovan s tom namjerom, perivoj zbog svoje bogate dendrološke zbirke stječe status arboretuma te je i danas jedini zaštićeni kontinentalni arboretum u Hrvatskoj.
Zbog specifičnih mikroklimatskih i edafskih uvjeta lokalitet je pogodan za dobar razvoj biljnoga materijala te su u njemu uspješno uzgojene brojne egzotične vrste koje je grof Bombelles nabavljao iz raznih krajeva svijeta. Mnoge od njih očuvale se se do danas. Pojedini primjerci značajni su zbog svoje starosti od preko 150 godina i dimenzija koje su dostigli, dok su drugi jedinstveni radi svojih visokih estetskih svojstava ili rijetkosti.
Brojne egzotične vrste
Prema usmenoj predaji perivoj je bio oblikovan već 1700. godine, a kako je u to vrijeme izgledao možemo samo nagađati. Prirodna šuma hrasta kitnjaka i pitomog kestena, čiji je rub sezao sve do samog dvorca, te livada u ravnici vjerojatno su predstavljali prvi autohtoni krajobrazni parkovni prostor čija su jednostavnost i ljepota bili dostojan okoliš plemićkom dvorcu.
Perivoj kakav danas poznajemo počeo se oblikovati sredinom 19. stoljeća kada je vlasnikom posjeda postao grof Marko Bombelles, a dvorac se počeo preuređivati u duhu historicizma. U povoljnim klimatskim uvjetima uspješno su uzgojene brojne egzotične vrste koje je grof Bombelles donosio sa svojih putovanja, pretvarajući tako perivoj oko svog dvorca u pravi arboretum.

Arboretum Opeka | foto: Priroda Varaždinske županije
Doznajte ovdje sve o životu izvan mreže na hrvatski način.