Video: Ovi novi građevinski blokovi sastavljaju se i ruše kao lego kockice
Potreba za održivijim alternativama građevinskim materijalima nikada nije bila veća obzirom na brzinu kojom se danas građevine grade i ruše. U tome kontekstu nedavno je predstavljena nova vrsta alternative blokovima od šljake. Značajna je ne samo zbog svog ekološki prihvatljivijeg sastava, već i zbog isprepletenog dizajna koji olakšava izgradnju zida i, kada dođe vrijeme, njegovo rušenje s mogućnosti ponovnog iskorištavanja materijala. Baš kao da je riječ o lego kockicama.
Sastavljanje zida zahtijeva puno vremena, truda i materijala poput žbuke koji mu daju snagu. No, čak i tako izgrađene građevine nikada ne mogu biti čvrste kao kada bi se gradili iz, primjerice, zidova koje čini samo jedan blok. Ili, kako je nedavno predstavljano, od blokova koji se međusobno sastavljaju kao lego kockice.
Riječ o PLAEX sustavu gradnje betonskim blokovima. Mehanizam njihovog međusobnog spajanja omogućuje radnicima da izgrade zid dvostruko više nego obični betonski blokovi.
Najbolje od svega je što za ovaj posao ne treba žbuka ili drugi materijali za držanje blokova zajedno, a oni ipak na kraju ispadnu čvršći, čvršći i izdržljiviji od zida od blokova šljake. Taj isti isprepleteni dizajn omogućuje jednako lako rastavljanje blokova kako bi se mogli ponovno upotrijebiti, štedeći novac i resurse, piše yankodesign.com.
PLAEX sustav ima još jedan adut u rukavu. Za razliku od drugih održivih blokova, PLAEX blokovi nastaju od materijala koji se smatraju drugačijima za recikliranje, uključujući poljoprivredni, pomorski i industrijski plastični otpad te agregatni otpad iz građevinske industrije. Svaki blok se sastoji od više od 90% recikliranog otpada, ali je 33% lakši od tradicionalnih blokova od pečalbe, a ujedno je i jači.
Trenutačno se PLAEX može koristiti samo za zidove koji nisu za stanovanje, ali radi se na tome da se materijal certificira za gradnju kuća. Nakon što se to dogodi mogao bi napraviti revoluciju u građevinskoj industriji svojim ekološki prihvatljivim i praktičnim dizajnom.
Doznajte ovdje kako je istarska obitelj izgradila glamping imanje u šumi koristeći autohtone materijale i tehnike.