Izolacija stiroporom: Kako odabrati idealnu debljinu EPS ploča
Sinonim za kvalitetnu izolaciju doma u najraširenijem smislu u Hrvatskoj podrazumijeva upotrebnu EPS termo izolacijskih ploča ili, laički rečeno, stiropora. Oko ovoga će se složiti svi, ali ne i oko idealne debljine ploča. Dok je nekada standard za pročelja bio ‘fasadna petica’, odnosno stiropor ploča debljine 5 centimetra, danas će većina majstora reći da se bez ‘desetke’ duž obale, odnosno petnaestice na kontinentu nova fasada iz perspektivne energetske uštede ne isplati. Kako se odlučiti? Evo nekoliko savjeta.
Cijene energenata davno su se otele kontroli, pa je u aktualnoj gradnji i renovaciji kuća i zgrada ključan element postala termo izolacija. U Hrvatskoj je najrasprostranjeniji izolacijski materijal za ovu namjenu stiropor, odnosno EPS ploče.
Lako su dostupne i povoljne, a u industrijskoj proizvodnji i na tržištu dolaze debljine između 1 i 30 centimetara. Cijena im raste proporcionalno s debljinom, odnosno jačinom izolacije. Dok se paralelno ne može reći kako je najdeblja opcija uvijek prvi izbor tako da odabir debljine EPS ploča nije lak zadatak čak i za one s top budžetom. Kako onda napraviti pravi odabir? Evo nekoliko savjeta.
Zašto je stiropor top izolacija?
Stiropor kao materijal je ekspandirana polistirenska pjena – EPS. Riječ je o vrsti plastike koja se dobiva povećanjem volumena zrnaca polistirena za 40 i više puta. Tako nastaju šuplje kuglice ispunjene zrakom koji zapravo čini 98% ukupne mase stiropora. Upravo zbog ovakve strukture stiropor je idealan izolacijski materijal – lagan je, a opet izuzetno efikasan.
Jednom kada ste odlučili koju debljinu stiropora želite upotrijebiti za izolaciju, nije loše znati kako se EPS ploče u pakiranjima za građevinu drugačije obilježavaju ovisno o namjeni.
Crvenim linijama obilježavaju se pakiranja fasadnog stiropora, plave linije ima polutvrdi stiropor koji se koristi kao izolacija za knauf zidove ili zidove u potkrovljima. Crnim linijama se obilježavaju iznimno tvrde ploče stiropora koje služe za suhu gradnju podova, ali i kao podna izolacija. Mogu izdržati opterećenje do 20 Pa, ali su istovremeno dovoljno elastične da ne pucaju.
Krov i temeljna ploča
Pretanak sloj stiropora ne omogućava dovoljnu toplinsku izolaciju, koja bi osigurala smanjenje troškova grijanja. No, jako debili slojevi sprečavaju ‘disanje’ ovojnice i negativno utječu na izgleda. Zato je jako važno znati da ne postoji univerzalno idealna debljina stiropora, već da ona varira ovisno koji dio građevine se stiropornim pločama oblaže.
Kako građevina najviše topline gubi kroz krov i temeljnu ploču, to su dijelovi koji trebaju biti najdeblje izolirani, čak dva puta jače nego na drugim pozicijama. Preporučena ukupna debljina izolacije za ove točke je ukupno 30 centimetara.
No, ovdje treba znati da se to ne odnosi isključivo na postavljanje doslovno 30 centimetara stiropora. Primjerice, kada je u pitanju krovište debljina EPS ploča uvelike ovisi o tehnici postavljanja izolacije, odnosno slaganju slojeva.
Naime, jedna od čestih tehnika izolacije krova s unutrašnje strane je oblaganje najprije mineralnom vunom preko koje se postavlja paropropusna folija, te potom postavljanjem završnog sloja stiropora debljine 5 ili 8 centimetara.
Unutrašnji zidovi i fasade
Unutrašnji, pregradni zidovi često se rade o knaufa, pa im je stoga potrebna adekvatna izolacijska ispuna. Za ovu će svrhu dobro poslužiti EPS ploče debljine 5 i 8 centimetara. Ulagati u deblju izolaciju od toga je nepotrebno s obzirom na to da je riječ o zidovima koji nikada neće biti izloženi negativnim vanjskim uvjetima.
Kada su u pitanju pročelja, odnosno fasade, preporuka Europske komisije za energetsku efikasnost je izolacija od 12 centimetara (EU12). No, u praksi se kreće od 10 do 15 centimetara, ovisno o podneblju. Kako smo već spomenuli, ne vrijede ista pravila za izolaciju kuće u Šibeniku i Gospiću.
Kod fasada valja spomenuti da se, kada je riječ o izolaciju nepravilnih vanjskih elemenata starih građevina u procesu renovacije, kao što su balkoni, polukružni ili kružni prozori, događa da se ukupna debljina izolacije radi iz dva sloja stiropora. Prvo se površina ujednačuje stiroporom debljine jedan ili dva centimetra, a potom se na cijelu površinu ravnomjerno nanosi najčešće ‘desetka’ ili ‘osmica’.
Doznajte ovdje kako zamjeniti napuknutu keramičku pločicu u 4 poteza.