Smrzavanje cijevi: Uštedite izolacijom, posebnom postavkom grijanja i još jednim trikom
Čim temperature padnu ‘ispod nule’ postoji opasnost od smrzavanja instalacija. Posebno su ugrožene cijevi u negrijanim prostorijama, a svako smrzavanje znači potencijalno puknuće. Takav ishod koštat će vas novaca i vremena, zbog čega ga se pod svaku cijenu želi izbjeći. Nekoliko je načina na koje možete zaštititi svoje cijevi za hladnih dana.
Smrzavanje instalacija ozbiljan je problem kod niskih temperatura, točnije kad padnu ‘ispod nule’. U takvim okolnostima postoji slijed postupanja kako bi se instalacije zaštitile, što je prije svega važno kako ne bi došlo do puknuća.
Najosjetljivije u garažama i podrumima
Na stranicama Grada Rijeke objavljeno je kako će, kao i svake godine KD Vodovod i kanalizacija Rijeka poduzeti potrebne mjere zaštite vodomjera u vodomjernim oknima u zonama na višim nadmorskim visinama. Ovo rade svake godine, a isto postupanje savjetuju i svim korisnicima instalacija.
Prema njihovoj preporuci, da bi se uspješno zaštitile vodovodne cijevi, preporuča se zaštiti sve izložene cijevi. Pritom vrijedi znati kako su na zamrzavanje najosjetljivije cijevi u negrijanim prostorima poput podruma ili garaže. Zaštitit će ih se izolacijom s odgovarajućim termo-izolacijskim materijalima.
Nadalje, iz nezaštićenih cijevi je potrebno ispustiti vodu, obraćajući pažnju na vrtne instalacije, koje će se osigurati od smrzavanja ispuštanjem vode iz cijevi koje su neadekvatno zaštićene od zamrzavanja. Inače, budući da interna instalacija počinje s prvim spojnim elementom iza glavnog vodomjera, korisnici vodnih usluga dužni su ju održavati o svom trošku na način da taj vodomjer bude u stanju funkcionalne ispravnosti. Tako će se spriječiti narušavanje funkcionalnosti sustava javne vodoopskrbe i zdravstvene ispravnosti vode za piće, napomenuli su iz Grada Rijeke.
Odgovornost za interne instalacije
Vratimo se na samo zamrzavanje. Kako do njega uopće dolazi i što se sve ‘riskira’ smrznu li se cijevi u vašem domu? Smrzavanje cijevi, kako je već rečeno, može izazvati puknuća, što i nakon vrlo kratkog razdoblja ‘minusa’ može nanijeti štetu na cjevovodima. Puknuće cijevi znači troškove sanacije, što vlasnik svake nekretnine želi izbjeći, piše fero-term.hr.
Za one dane kad termometar pokazuje da je temperatura pala ispod ništice, ističu da su potrošači ti koji su odgovorni za održavanje internih instalacija. Pod taj opis uključeni su svi cjevovodi i interni vodomjeri iza priključka (odnosno, glavnog vodomjera). Najizloženiji pak dio te strukture jesu staklo vodomjera te spojne cijevi, zbog čega je izolacijskim materijalom vrlo važno obložiti prvenstveno te dijelove.
Kao materijale za oblaganje najčešće se predlažu staklena vuna ili stiropor, a nemate li te, u istu svrhu možete iskoristiti i priručne materijale, primjerice stare deke ili pak slamu. No, budući da najveća opasnost od smrzavanja ipak prijeti slavinama postavljenim na vanjskim površinama, preporučljivo je zatvoriti ventile koji vode prema njima, ispustiti preostalu vodu te i njih zaštititi izolacijskim materijalom.
Gdje ne boravite, zavinite ventile
Važno za napomenuti za sve prostore u kojima se ne boravi tijekom cijele godine, a koji također mogu biti pogođeni niskim temperaturama je zatvaranje ventila. Ovaj savjet vrijedi kako za vaš smještaj tako i napuštate li neki objekt zimi. Još jedan savjet postavljanje je grijanja ‘na zvjezdicu’, koja znači zaštitu od smrzavanja.
U slučaju pak da je već da su se cijevi već smrznule, savjetuje se o istome odmah obavijestiti lokalni vodovod i zatražiti savjet stručnjaka. Osim toga, cijevi možete pokušati otopiti, no vrlo oprezno i polaganim zagrijavanjem, grijalicom ili sušilom za kosu, no, ponavljamo, vrlo polako kako biste izbjegli puknuće.
Sve što trebate znati o ugradnji kamina pročitajte ovdje.