Iako nije česta tema za razgovor i mnogi ju izbjegavaju, WC školjka neizostavan je element većine prostora, od ureda do kafića i stanova, a sviđalo se to nama ili ne svatko od nas koristi ju svakodnevno. Za ovaj neizostavan element uređenja doma, postoji nekoliko opcija koje možete uklopiti u svoju kupaonicu.
Uz kultni poljski wc, dva osnovna tipa wc školjke s kojima smo se susretali kroz povijest su tako zvani bečki i francuski tip. Francuski tip wc školjke popularniji je te mu je glavno obilježje da sadržaj u njega upada vertikalno te tako brže odlazi iz vidika i smanjuje emisije neugodnih mirisa. S druge strane, bečki tip wc školjke karakterizira “polica” na koju sadržaj pada prije nego li se puštanjem vode izbaci u odvodne cijevi. Takav tip školjke dizajniran je s namjerom da korisnici provjere svoje zdravstveno stanje i uoče eventualne probleme s probavom ili nedostatak nutrijenata.
Po tipu ugradnje pak, wc školjke dijele se na samostojeće ili ugradbene to jest viseće. Klasični model samostojećih wc školjki dugo je u uporabi, ali ugradbene opcije sve su popularnije zbog svog atraktivnog dizajna i praktičnosti pri čišćenju. Zbog činjenice da vise na zidu, a nisu ugrađene u pod možete vrlo lako proći krpom ispod njih i pobrinuti se za čistoću koja je kod WC-a vrlo bitna.
Jedna od razlika je i cijena, koja u pravilu ipak ide u prilog samostojećim opcijama koje se mogu naći već od 200 kuna dok su viseće opcije nešto skuplje te imaju kompleksniji proces ugradnje koji može predstavljati dodatni trošak. No, kao i kod većine proizvoda za kućanstvo obje opcije moguće je naći u širokom rasponu cijena ovisno o materijalu i proizvođaču pa cijena ne bi trebala preveliki faktor.
Ako se odlučite za ugradbenu opciju, savjetujemo da kupite i određeni broj pločica više nego li Vam je potrebno, jer kod eventualnih zahvata, preinaka i servisa može doći do oštećenja pločica. Uvijek je dobro kupiti pokoju pločicu više jer je česta situacija da kad se susretnemo s nekim problemom i potrebom za obnavljanjem dijelova kupaone ili wc-a godinama nakon što smo ih uređivali, pločice kakve samo izvorno kupili više nisu dostupne ili ih je teško pronaći.
No WC školjka nije baš funkcionalna bez pripadajućeg vodokotlića. Prvi vodokotlić izumljen je već krajem 16. stoljeća, a u širu uporabu uveden je sredinom 19. stoljeća i od tada se smatra neizostavnim dijelom naše svakodnevice. Vodokotlići i odvodnja toliko su bitni tokom gradnje visokih zgrada da su uz dizala jedini elementi koje se ucrtavaju u građevinske planove.
Zbog činjenice da su WC školjka i vodokotlić neizostavan dio kućanstva predstavljaju izazov u izgradnji i uređenju doma ako želimo zadržati njihovu funkcionalnost, ali ih i smisleno uklopiti u cjelinu. Vodokotlići se generalno dijele na vanjske i ugradbene, to jest na nadžbukne i podžbukne. Pa koji vodokotlić odabrati?
Vanjski vodokotlići češća su opcija primarno zbog toga što su uglavnom jeftiniji te su njihovo postavljanje i eventualni servis, ali i izmjena poprilično jednostavniji. Na njih također možete odložiti i stvari ako želite pa mogu poslužiti i kao dodatna polica, makar to nije higijenski preporučljivo.
Ugradbeni ili podžbukni vodokotlići diskretniji su i estetski neutralniji pa ih često možemo naći u restoranima ili hotelima. No zbog činjenice da se nalaze u zidu, kao i ugradbene wc školjke zahtjevaju ozbiljnije planiranje pri ugradnji. Kako i kod ugradbenih WC školjki ugradbeni elementi obično se oblažu knaufom pa uzmite u obzir dodatne radove pri ugradnji i postavljanju. Osim toga, teže ih je otvarati i otkloniti eventualne kvarove pa se za njihov servis nerijetko treba pozvati vodoinstalatera, a ponekad i keramičara. Ugradbene WC školjke uvijek uz sebe zahtjevaju i ugradbeni vodokotlić dok kod samostojećih to nije slučaj.
Obje vrste vodokotlića i wc školjki imaju svoje prednosti i mane, a za koji ćete se vi odlučiti na kraju je ipak na vama.