Grad u susjedstvu muku muči s onečišćenjem rijeke, reakcija nadležnih spora
Stanovnici Olova muku muče sa zagađenjem rijeke Bioštice. Prošle godine, uočili su zagađenje tog vodnog područja, u kojem se nalazi i Zeleni vir odakle se općina napaja vodom. U vodi je onečišćenje izazvalo ispuštanje otpadnih voda iz rudnika kojim upravlja Geomet d.o.o. Olovo, a županijska vodna inspekcija tada je analizom vode utvrdila 2. stupanj ugroženosti. Poduzete su mjere, no građani su ponovno zabrinuti zbog zamućenja vode koje su zamijetili.
Europska agencija za okoliš navodi glavne ljudske aktivnosti koje mogu prouzročiti onečišćenje vode, odnosno zagaditi rijeke, jezera i mora, ali i podzemne vode. Postoje direktni utjecaji, kada do zagađenja dolazi zbog ispuštanja onečišćenja u vodu, a i raspršeno onečišćenje koje se događa ‘indirektnim’ putem. Rudnici mogu biti zagađivači i to i direktni i nedirektni, ovisno o tome je li rudnik aktivan, a o toj vrsti zagađenja puno znaju stanovnici Olova, koji se već preko godinu i pol dana bore sa zagađenjem svoje rijeke.
Oko tri kilometra od centra Olova smješteno je izletište i kupalište Zeleni vir na rijeci Bioštica koja je u veljači bila zagađena, a do onečišćenja je došlo uslijed ispuštanja otpadne vode od otpadnog materijala pri odradbi ruda iz rudnika kod Olova. To zagađenje dalje je zagadilo i rijeke Krivaju i Bosnu, a županijska vodna inspekcija ZDK proglasila je 2. stupanj ugroženosti, pisao je n1info.ba. Odmah je započet plan mjera u slučaju izvanrednih zagađenja, no isti slučaj možda se ponavlja.
Nešto manje od godinu i pol dana nakon posljednjeg zagađenja, vijesti o onečišćenju iznova su se pojavile. Građani su bili zabrinuti zbog zamućenja vode rijeke koja je inače poznata po svojoj bioraznolikosti, no ostaje pitanje je li u Olovu ugrožena pitka voda. Najveći problem zagađenja upravo je u tome što se u istom vodnom području nalazi i Zeleni vir, odakle se općina Olovo napaja vodom, a građani onečišćenje pripisuje obližnjem rudniku, iz kojeg tvrde da nisu odgovorni za onečišćenje.
– Napominjemo da se u rudniku, u procesu prerade rude koristi isključivo i jedino zatvoreni sistem vode, odnosno tehnološka voda cirkuliše kroz sam sistem, vrši se određeno pročišćavanje, taloženje i vraća se u tehnološki proces prerade rude. Na taj način se voda nikako ne ispušta u slobodni površinski tok, niti rijeku Biošticu, iz Geometa su se oglasili po pitanju zagađenja, prenosi n1info.ba.
U veljači je završena druga faza sanacije na preoblikovanom dijelu odlagališta komunalnog otpada Karepovac. Sanacijom bi trebalo biti zaustavljeno nastajanje procjedne vode, a kako pročitajte ovdje.