Cijelo ljeto gorjelo je na obali, može li ‘češer’ iz Velike Britanije u budućnosti zaštititi naselja?
Grupa studenata sa sveučilišta u Londonu osmislili su vrlo zanimljiv održiv uređaj za detekciju požara. Inspiriran prirodom, kako se otapa, uređaj pod utjecajem vatre radiosignalima šalje poruku o vatri obližnjem naselju i upozorenjem ga štiti od širenja požara. Takav uređaj bio bi od pomoći naseljima u Hrvatskoj koja su iz ljeta u ljeto zbog blizine šumi izložena opasnosti.
Cijelo ljeto čitali smo zastrašujuće vijesti o požarima, a najviše vijesti dolazile je s naše obale. Svaki novi požar koji se krene širiti strah je za naselja u blizini pa se vatrogasci bore svom silom kako bi zaustavili gorenje prije nego vatra dosegne prve kuće. Novi izum studenata s Imperial College Londona i Royal College of Arts potencijalno nudi rješenje za sva mjesta koja su izložena ili će tek postati izložena požarima za vrućina.
Rastopi se u dodiru s vrućinom
U pitanju je detektor požara naziva Pyri koji se rastopi kad dođe u dodir s vatrom, šaljući signalom obavijest o gorenju u najbliže mjesto. Mali uređaj simpatičnog je izgleda češera inspiriranog šumom te je sastavljen od prirodnih materijala, a nagrađeno je djelo četiriju studenata Royal College of Art i Imperial Collegeu London: Richard Alexandre, Karina Gunadi, Blake Goodwyn i Tanghao Yu.
– Prema predviđanju UN-a, do kraja stoljeća, svijet će se suočiti s 50 posto više požara u onim regijama koje se nikad ranije nisu susrele s požarom. Pyri je solucija koja je vrlo usmjerena na nove regije. Na mjestima koja će se tek suočiti s požarom, ova inovacija će omogućiti odgonetnuti kako se požar ponaša i na taj način će se lokalna zajednica naučiti brzo reagirati, objasnio je Goodwyn.
Uređaj inspiriran prirodom
Sam oblik biljke bazira se na vrstama zimzelenog drveća koje su se prilagodile vrućinama na način da ispuštaju sjeme topljenjem smole na visokim temperaturama. Nalik toj situaciji, prisustvo vatre otapa voštanu ovojnicu Pyrija, ispuštajući otopinu slane vode nakon čega elektroliti aktiviraju elektroniku koja se nalazi u uređaju. Ovaj pak korak radiofrekvencijom šalje signal, upozoravajući lokalne zajednice o potencijalnoj opasnosti, prenio je dezeen.com.
– Jedna od osnovnih značajki od Pyrija jest da je većim dijelom napravljen od prirodnih materijala. Iz tog razloga, uređaji mogu postojati neometano u prirodi. S druge strane, možemo biti sigurni kako u šumi materijal ni nakon izgaranja neće ugroziti okoliš, rekao je Yu.
Pozitivan utjecaj na okoliš
O radu su, kao i o ostalim prijavljenima prosuđivali Dysonovi stručnjaci. Od svih prijavljenih, 20 najboljih projekata pregledava Sir James Dyson koji odabire pobjednike, koji pak zauzvrat osvajaju nagradu od 5.000 funti.
– Tim koji je proizveo Pyri napravio je nevjerojatan proizvod koji na fascinantan način spaja funkcionalnost, tehnologiju, oblik i održivost. Ima ogroman potencijal utjecati kako na ljude tako i na okoliš kroz ranu detekciju požara, rekla je o izumu Rumyana Dancheva iz Dysona.
Što pak može uzrokovati električni požar u domu i kako minimizirati rizik pročitajte ovdje.