Pretraga

Dizalice topline, sve popularnija alternativa plinu: Vrijedi li u njih uložiti ili su još jedan marketinški trik?

A- A+

Europa se već nekoliko godina nastoji prebaciti na sustave grijanja koji nisu ovisni o plinu. Uslijed energetske krize, osim veće stabilnosti opskrbe, nova rješenja mogla bi biti i efikasnija od onih koja se oslanjaju na opskrbu prirodnim plinom. Jedno od omiljenih noviteta u svijetu grijanja su toplinske dizalice, oko kojih su neki i dalje ipak vrlo sumnjičavi. Odgovaramo na pitanje isplati li se upustiti u ovaj ulog – kao i zašto da, a zašto ne.

grijanje zimi | unsplash

Već neko vrijeme Europa se pokušava preusmjeriti na grijanje koje nije ovisno o plinu, a kao jedna od sve popularnijih alternativa tu je dizalica topline. U Ujedinjenom Kraljevstvu, na ovaj korak se gleda kao na ‘revoluciju unaprjeđenja domova’. K tome, uslijed rusko-ukrajinskog konflikta, države članice Europske unije tražeći novi način za utopliti domove prepoznale su u dizalici i mogućnost za reduciranjem karbonskih emisija.

Izdvojeni članak

Pred sezonu grijanja donosimo savjete kako utopliti stan, a izbjeći rizik trovanja ugljičnim monoksidom

Dakle, u situaciji energetske krize dizalice topline mogle bi imati ključnu ulogu u smanjenju ovisnosti na prirodni plin. No, osim brige o usporavanju klimatskih promjena te pronalaženja efikasnih rješenja za zagrijati domove, koliko su dizalice topline zapravo efikasne i isplative?

Energija iz zemlje, zraka ili vode

Dizalice topline među najpoznatijim su novim tehnološkim rješenjima za grijanje. Njihova velika prednost je da se mogu jednostavno ugraditi, dok im za to nije potreban ni dotok prirodnog plina, a i koriste obnovljive izvore da bi funkcionirale.

Ova tehnologija zapravo se može opisati kao električni sistem koji održivo i učinkovito ‘vuče’ energiju iz jednog izvora (tla, zraka, vode) te ju pretvara u drugi. Njeno je djelovanje utemeljeno na drugom zakonu termodinamike koji nalaže da toplina ne može nastati spontano bez postojećeg energetskog inputa. U dizalicama topline, dodatna je energija osigurana kompresorom i ‘premještena’ od strane supstance – rashladnog sredstva.

dizalica topline | unsplash

Kraj ovisnosti o fosilnim gorivima

Budući da je u Ujedinjenom Kraljevstvu ustanovljeno kako grijanje čak 28 milijuna domova stara gotovo petinu emisije stakleničkih plinova, nakon desetljeća oslanjanja na plin i uljne bojlere, stanovništvo se preusmjerava se na alternativno rješenje – dizalice topline. Kako bi se kućanstva udaljila od ovisnosti o fosilnim gorivima, Vlada je najavila potpomoći u dostizanju ovog cilja, piše theguardian.com.

Za većinu domova, alternativni sistemi grijanja vjerojatno će biti ili grijanje na električne grijače ili pak opcija dizalice topline. Ipak, o ovoj tehnologiji još se ne zna mnogo zbog čega su mišljenja o njoj podijeljena. S jedne strane, vidi ju se kao odličan alat za borbu protiv klimatskih promjena, ali su tu i skeptici koji cijelu priču doživljavaju kao ‘prodavanje magle’.

Izdvojeni članak

Nova tehnologija za grijanje: Tržište dizalica topline eksplodiralo

Svejedno, ‘revolucija dizalica topline’ postaje stvarnost. Prošli mjesec, Ujedinjeno je Kraljevstvo doseglo brojku od 250.000 instaliranih dizalica, što znači da bi ova godina u tom smislu mogla biti rekordna. Nakon što su na svojoj konferenciji Laburisti najavili ‘revoluciju unaprjeđenja doma’, označilo je to pozdrav novoj tehnologiji.

Nemala investicija

Važno je imati na umu da su dizalice topline skup ulog. U Ujedinjenom Kraljevstvu, većina domova ipak se mora prilagoditi i potražiti rješenje u proizvodnji vrućeg zraka, koji košta oko 15,008,14 eura s instalacijom. Ovo je četiri do pet puta više nego što bi koštao plinski bojler.

Što kaže istraživanje o ovoj naoko lako rješivoj dilemi? Stručnjaci su rekli kako, u prosjeku se može reći da su dizalice topline dugoročno unosnije u odnosu na plinske bojlere, budući da potonji uređaji troše znatno više struje da bi proizveli manje topline.

Neovisni istraživač kojeg je potpomogla vlada, Energy System Catapult, dokazao je na istraživanju provedenom na 750 kućanstava kako bi dizalice topline mogle koštati više od bojlera. No, dok se ispostavilo kako je trošak veći u usporedbi s investicijom u bojler, isto tako je dokazano kako bi korisnici tih uređaja od njih mogli dugoročno profitirati. Da potaknu stanovnike u donošenju ove odluke, Vlada Ujedinjenog Kraljevstva je odlučila ponuditi kućanstvima do 9,004,89 eura za unaprjeđenje sistema grijanja koji koriste.

Ovaj neboder grijanje je riješilo na još jedan alternativan način. Njegovi stanovnici griju se na otpad, zbog čega je opcija krajnje održiva.

Copy link
Powered by Social Snap