Od kralja dizajna do svjetski prepoznatog ekonomista: U Rovinju proteklih dana nije bilo dosadno
Kompleks bivše Tvornice duhana Rovinj (TDR) smještene uz samu obalu od 10. do 12. listopada ugostio je poseban događaj koji je spojio stručnjake raznih industrija. Susreli su se tu investitori, developeri, arhitekti, građevinska operativa i mnogi drugi. Između ostalih, svoje znanje s posjetiteljima su podijelili svjetski poznati dizajner Karim Rashid i potresni stručnjak i profesor sa Sveučilišta u Aucklandu David Biggs.
U trajanju od 10. do 12. listopada, u Rovinju se održao posebni događaj koji je spojio najveće stručnjake iz raznih industrija, prvi Masters of Building Fair. Tri dana koliko su trajali paneli i druženja, imali su se priliku umrežiti svi povezani s investicijsko-dobavljačkim lancem kao i oni na neki način povezani s takvim poslovanjem.
Pod istim krovom mogli su se susresti investitori, developeri, arhitekti, građevinska operativa, no i proizvođači, prodavači te mnogi drugi. Prva dva dana bila su posvećena ‘učenju’ za vrijeme predavanja i panela koja su držali renomirani stručnjaci, dok je treći dan bio u potpunosti posvećen networkingu. Od sudionika vrijedi istaknuti svjetski prepoznatog egipatskog industrijskog dizajnera Karima Rashida, globalnog stručnjaka za protupotresnu gradnju Davida Biggsa, te jednog od poznatijih hrvatskih ekonomskih stručnjaka Vuka Vukovića.
Dizajn bez granica
Poslušali smo predavanje Karima Rashida koji svoje radove izlaže u galerijama i na izložbama diljem svijeta te čija su djela u 20 stalnih postava. Iza sad već prilično duge karijere sakupio je nevjerojatnu zbirku od čak 4.000 vlastitih radova, za koje je primio brojne nagrade.
Dizajnira skoro sve, od luksuznih komada, namještaja, rasvjetnih tijela, do površinskog dizajna. Na svom predavanju govorio je o budućnosti svoje branše, dotičući se vlastite vizije dizajna i toga što smatra najvećim minusima dizajnerskog svijeta.
– Za dizajn mislim da je kao profesija nerijetko pogrešno protumačen. Zapravo, dizajn je star preko 10.000 godina, a prva ikad naseljena kuća bila je izrađena ljudskom rukom. Što smo napravili? Dubili smo špilje i to smo radili sami kako bismo stvorili prostor. S vremenom, izradili smo alate koji su postali ‘nastavak’ naših ruku. Za mene, prvi naseljivi prostor bio je upravo ‘nastavak’ nas, ljudi i bio je organski, započeo je svoje predavanje Rashid nudeći sliku onoga što sam smatra esencijom svog područja.
Ekonomski trendovi, stručnjak za potrese
Drugi dan započeo je u nešto drugačijem tonu od Rashidovog, a opet je sve bilo povezano. Osim što je Rashid iznio svoj pogled na dizajn kao na nešto organsko, ističući kako se sam trudi povezati funkciju, estetiku i formu, napomenuo je i neizostavni ekonomski aspekt stvaranja, neodvojiv od dizajna. Ekonomski stručnjak Vuk Vuković nije govorio o dizajnu, ali je o ekonomskim trendovima, u posljednjim godinama, kao i o onome što nas očekuje.
– Naše pitanje prošlih godina, a i u nadolazećem periodu je li to izgledno i hoće li se uopće dogoditi recesija. To je jedno od ključnih pitanja s obzirom na to kako se možemo pozicionirati. U pravilu, 2022. godine središnje banke počele su dizati kamatne stope. Kad banke dižu kamatne stope, to dramatično utječe na likvidnost u ekonomiji. Smanji li se u ovoj mjeri novčanu masu u sustavu, nemoguće je da ne bude recesije, smatrali su mnogi, krenuo je objašnjavati ovo globalno pitanje Vuković, napominjući kako do nje na kraju ipak nije došlo pa je kroz svoje predavanje objasnio i zašto te dao i neka svoja predviđanja o tome što nas dalje čeka.
Osim Vukovića, svoje predavanje drugi dan održao je i počasni profesor sa Sveučilišta u Aucklandu te stručnjak za potresnu gradnju David Biggs. Govorio je o svojoj specijalnosti prateći niz primjera iz raznih dijelova svijeta, ukazujući na potencijalne ključne greške ili propuste koji su učinjeni na svjetskoj razini kod očuvanja ili restauracije građevina pogođenih potresima.
Kompleks Tvornice duhana
Inače, događaj se odvijao u neposrednoj blizini starog centra grada Rovinja, u prostorijama bivšeg kompleksa Tvornice duhana Rovinj (TDR), koja je, između ostalog, simbol grada. U tri dvorane u jednoj od zgrada kompleksa održavala su se predavanja, dok su u preostalim dijelovima prostora bili postavljeni štandovi partnera i sponzora MBF-a.
TDR bio je najveći proizvođač cigareta na prostoru Jugoistočne Europe, a prostor u kojem je nekad djelovao kompleks je podijeljen na stražnji dio sa zatvorenim režimom korištenja, dok je prednja, obalna strana jače otvorena uvođenjem novih sadržaja. Upravna zgrada reprezentativan je početak obalnog niza, u kojoj je Duhanski muzej otvoren 1998. godine. Prostran kompleks na obali uspješno je ugostio događaj kakav se pamti i koji će zasigurno stručnjake okupljati i narednih godina.
Ovdje pročitajte sve što vrijedi znati o stanici.