Pretraga

Priuštivo stanovanje u Sloveniji: Gradi se 2.000 novih jedinica javnog stanovanja za najam

A- A+

U sklopu ArhiBau sajma i konferencije, održana su predavanja o priuštivom stanovanju u zemljama Europske unije, među kojima su bili i predstavnici Slovenije. O pristupačnom stanovanju u susjedstvu govorila je Sanja Burzatović, predstavnica Stambenog fonda Slovenije. Čak 19 investicija je u različim fazama izgradnje po cijeloj Sloveniji, što predstavlja 2.000 novih jedinca javnog stanovanja za najam. Nekoliko stambenih kompleksa već je završeno, čime su mlade obitelji i starije osobe dobile priuštiv dom za život. Najbolji primjer priuštivog stanovanja je kompleks zgrada ‘Novo Brdo’ u Ljubljani. U okviru izgradnje stanova, Stambeni fond Slovenije zelenim komponentama projekta želi realizirati ekološke ciljeve.

Novo Brdo

Stambeni kompleks Novo Brdo u Ljubljani | Foto: dekleva-gregoric.com

Iza nas je četvrti po radu ArhiBau, sajam graditeljstva i arhitekture na kojem su u sklopu panela i konferencija sudjelovali razni predavači. Glavna tema ovogodišnjeg sajma bila je priuštivo stanovanje na kojem su predstavnici država iz Europske unije prezentirali način na koji se provodi takva stambena politika u njihovim državama. Među predavačima je bio i Stambeni fond Slovenije, odnosno njegova predstavnica Sanja Burzatović.

Investicije u izgradnji ili pripremi

– Stambeni fond Republike Slovenije ima ključnu ulogu u provedbi državne stambene politike. Osnovni cilj je pristupačno, priuštivo i kvalitetno najamno stanovanje za različite društvene skupine: mlade obitelji, starije osobe i druge ranjive skupine, istaknula je Burzatović.

U sklopu fonda, čak 19 investicija trenutno je u različitim fazama izgradnje i pripreme po cijeloj Sloveniji. Riječ je o 2.000 novih jednica javnog stanovanja za najam, čija investicijska vrijednost iznosi 370 milijuna eura.

– Već su izgrađene 1.343 stambene jedinice, a njihova vrijednost iznosi 201 milijun eura, dodala je predstavnica fonda.

Osim vlastitih projekata, fond surađuje s općinama i privatnim investitorima. Financiranje se vrši iz vlastitih sredstava, ali i putem kredita i sredstava iz Plana otpornosti i oporavka koji je donijela Slovenija prije nekoliko godina.

Izdvojeni članak

Bauštelska reportaža: Može li Ljubljana biti uzor Zagrebu po svom korištenju uske rijeke Ljubljanice

Glavni projekti Stambenog fonda

Fond na području Slovenije realizira razne investicije, projekte i aktivnosti u svrhu pružanja priuštivih stanova.

– Kao investitori izvršavamo vlastitu izgradnju najamnih stanova. Uz to sudjelujemo s općinama i njihovim stambenim fondovima. Sudjelujemo i s kupnjom stanova i građevinskog materijala za izgradnju stanova po javnom natječaju i direktno od znanih prodavača. U vlastitim investicijama Stambeni fond Slovenije fokusiran je na izgradnju održivih i energetski učinkovitih stambenih zgrada i naselja, istaknula je Burzatović.

Od vlastitih investicija, važno je izdvojiti projekte kao što su: Novo Brdo u Ljubljani, Pod Pekrsko gorco u Mariboru i Skupnost za mlade Gerbičeva u Ljubljani. Riječ je o stambenim kompleksima koji su postali ili će postati novi priuštiv dom mladim obiteljima u Sloveniji.

Sanja Burzatović | Foto: Luka Bumbak

Sanja Burzatović | Foto: Luka Bumbak

Zelena komponenta

Stambeni fond Slovenije želi graditi prikladne stanove u energetski i ekološki prihvatljivim zgradama, s mogućnošću većeg korištenja dostupnih obnovljivih izvora energije.

– Projekti sadrže zelene komponente. Jedan od ekoloških ciljeva je izgradnja energetski učinkovitih zgrada koje smanjuju potrebu za opskrbom toplinom, što zauzvrat pridonosi nižim emisijama. Također, projektiranje svih stanova po principu unirvezalne gradnje pridonosi smanjenju emisija. Urbanističko-arhitektonsko oblikovanje krajobraznim uređenjem omogućuje očuvanje postojećih prirodnih staništa, a uzeti su i svi standardi te mjere za zaštitu voda, navodi Burzatović.

Objekti su u skladu koncepta kružnog gospodarstva. Vodi se računa o recikliranju otpada, kako tijekom izgradnje, tako i tijekom korištenja objekta. Cilj je smanjiti utjecaj na povećanje emisija, onečišćenje zraka, vode ili tla te pozitivno utjecati na zaštitu biosustava.

Izdvojeni članak

Pula ima recept za priuštivo stanovanje: Besplatno pravo građenja i smanjenje komunalnih doprinosa

Novo Brdo u Ljubljani

Na 4,8 hektara zemljišta u naselju Novo Brdo, u skladu sa svojom djelatnošću, Stambeni fond Republike Slovenije izgradio je stanove za najam. Riječ je o veličanstvenom kompleksu koji je projektiro Arhitektonski ured Dekleva-Gregoric.

Stambena četvrt nalazi se u ljubljanskoj četvrti Vič, istočno od nove spojne ceste, Rute Crvenog križa. Izgrađeni su objekti od 498 stambenih jedinica veličine od 30 do 80 četvornih metara u 18 zgrada katnosti P+P+3+A. Objekti uključuju i 25 stambenih jedinica za pomoć i 522 parkirna mjesta u podzemnoj garaži ispod zgrada.

Za 11 zgrada u funkcionalnoj cjelini E2 građevinska dozvola je dana u listopadu 2021. godine, a za 7 zgrada u funkcionalnoj cjelini E3 u studenom 2021. godine. Zemljani radovi započeli su u listopadu 2018. godine, a kompletna izgradnja završena je u drugoj polovici 2021. godine.

Izdvojeni članak

Nacionalni plan stambene politike: Omogućiti priuštivo i kvalitetno stanovanje za sve

Nova četvrt projektirana je s trakama izgrađenog oblika i internim trakama za pješački i biciklistički promet koji se kreću od sjevera prema jugu. Stambeni blokovi su točkasto planirani, samostojeći i manjih dimenzija (vila blokovi), koji završavaju uzdužnim blokovima uz Trasu Crvenog križa.

Stambeni fond Republike Slovenije ponudio je viši standard stanovanja u naselju Novo Brdo jer će tu suživjeti različite generacije (mladi, stariji, obitelji), a tome su prilagođene i zgrade i stanovi.

Podsjetimo, ovog ljeta ste mogli pogledati i pročitati našu reportaži o Ljubljani. Može li glavni grad Slovenija biti uzor Zagrebu? Odgovor na to pitanje pronađite ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap