Pretraga

Klizište na Pantovčaku veličine je 13 nogometnih igrališta: Je li ugrožen Ured predsjednika?

A- A+

Sedam mjeseci nakon početka sanacije klizište na Pantovčaku veličine je 13 nogometnih igrališta. U ožujku su se pojavile prve pukotine, a narednih nekoliko tjedana tlo je propalo za metar i pol. Pokrenut je postupak hitne sanacije koja se ljetos trebala privoditi kraju, no građani negoduju zbog probijenih rokova i manjka transparentnosti o potencijalnog šteti koje bi klizište moglo predstavljati. Na sreću, budući da na potezu zaštićenog prostora nema objekata zbog vjeruje se kako ipak nema ugroze – ni za Pantovčane, ni za Ured predsjednika.

klizište pantovčak

klizište pantovčak | foto: screen shot you tube

Prije sedam mjeseci aktiviralo se klizište na Pantovčaku, blizu predsjedničkog kompleksa. Sve je krenulo od malog puknuća asfalta kod ulaza u Predsjedničke dvore. Početkom ožujka ove godine prve veće pukotine uznemirile su javnost, a tlo posljednji put sanirano prije više od pola stoljeća u samo nekoliko tjedana propalo je oko metar i pol, nakon čega je u travnju započeta sanacija klizišta.

Izdvojeni članak

Čak 28% površine Hrvatske može se pretvoriti u opasno klizište

Neposredno uz ulaz u kompleks Predsjedničkih dvora krenuli su ozbiljni radovi. Početkom sanacije javnost je propitkivala zašto se klizišta uvijek zbrinjavaju kada je već pokrenut problem. Sanacija je započela nakon što je tlo već krenulo propadati, unatoč tome što su posljednjih godina provedena opsežna istraživanja ove problematike koja su osigurala potrebne podatke da bi se klizišta stavila pod redovan nadzor i kontrolu.

Nakon što je krenulo, klizište je posljednjih mjeseci preraslo u ozbiljan problem Pantovčaka te je do danas doseglo veličinu od oko 13 nogometnih igrališta. Ovo klizište posljednji je put sanirano prije 61 godinu, a iako su noviji trebali završiti do kraja srpnja rokovi su pomaknuti, javlja vijesti.hrt.hr.

– Očekivali smo da će nekakva prva stabilizacija biti gotova do konca svibnja, tako smo prognozirali, no desili su se tada neki novi pomaci koji su povećali sam zahvat, rekao je voditelj Odjela za geotehnički katastar u Gradu Zagrebu Goran Mazija, dok je građane probijanje rokova uznemirilo.

Za stanovnike zagrebačkog naselja ozbiljan je problem i to što nisu sigurni ugrožava li klizište potencijalno i njihovu sigurnost. Kako je naveo član Vijeća gradske četvrti Gornji grad-Medveščak Luka Bogdan, o potencijalnoj opasnosti nije se transparentno govorilo. Sreća u nesreći ipak je što na potezu od štićenog prostora do Zelengaja nema niti jednog objekta pa se vjeruje kako ništa nije ugroženo, tako niti glavna kuća Ureda predsjednika.

Ovdje pročitajte o katastrofi u kojoj je zbog obilnih kiša golemo klizište progutalo indijski hram.

Copy link
Powered by Social Snap