Pretraga

Kultni stadion treba makeover, ali fali im 50 milijuna eura za obnovu

A- A+

Talijanski nogometni klub Bologna i tvrtka Webuild postigli su dogovor vezan uz obnovu stadiona Renato Dall’Ara koji bi trebao biti spreman za Euro 2032. godine. Točnije, stadion bi trebao biti gotov do kraja 2027. godine, a vrijednost ugovora je 200 milijuna eura. Renato Dall’Ara dobit će novi izgled, dok će glavni fokus biti na modernizaciji krova koji će biti u obliku školjke. Stadion će zadovoljiti standarde UEFA kategorije 4 i primat će preko 30.000 gledatelja. Iako je najavljen, projekt je i dalje u neizvjesnosti jer Klubu trenutno fali 50 milijuna eura za spomenutu obnovu.

Stadion Renato Dall’Ara

Stadion Renato Dall’Ara | Foto: Bologna F.C.

Bologna će uložiti 200 milijuna eura u projekt obnove Stadio Dall’Ara, budući da je klub potpisao ugovor s tvrtkom Webuild, objavili su iz Kluba na službenim stranicama. S obnovljenom arenom, Crveno-plavi se nadaju da će njihov grad biti domaćin utakmica na UEFA EURO 2032, koje će se igrati u Italiji i Turskoj.

– Bologna FC 1909 i Webuild potpisali su ugovor o ekskluzivnosti, koji traje do 31. prosinca 2027., za prava na izradu studija tehničke izvedivosti i za renoviranje stadiona Renato Dall’Ara. Ova je inicijativa dio šireg projekta javno-privatnog partnerstva koji je Klub razvio s gradskim vijećem Bologne. S novim izgledom stadiona, grad je zacementirao svoju kandidaturu za domaćinstvo utakmica na UEFA Euru 2032. godine, priopćili su iz Kluba.

Modernizacija za Euro 2032. godine

Ugovor između kluba i tvrtke Webuild vrijedan je vrtoglavih 200 milijuna eura, a stadion bi trebao biti obnovljen do kraja 2027. godine. Na taj će način Dall’Ara postati objekt koji raditi sedam dana u tjednu, pružajući usluge na visokoj razini u svim sektorima, stoji u priopćenju kluba.

Izdvojeni članak

Najveći južnoamerički stadion u velikoj rekonstrukciji, hoće li biti gotov na vrijeme?

Glavni fokus je na redizajnu krova u obliku školjke koji propušta svjetlost i zrak. Metalne strukture koje su bile izgrađene za Svjetsko prvenstvo 1990. godine bit će uklonjene kako bi se sačuvale izvorne gradske zidine.

Obnovom će stadion zadovoljiti standarde UEFA kategorije 4 i imat će preko 30.000 sjedećih mjesta uz optimalnu vidljivost. Tribine će biti vrlo blizu terena, samo oko 7 metara od bočne linije. Projekt koji je osmislio i vodi Studio Gau Arena, pod vodstvom arhitekta Gina Zavanellija iz Rima, također uključuje obnovu tzv. Antistadia u Ulici Andrea Costi i privremenog objekta koji će se izgraditi u četvrti Fico.

Webuild grupacija ima veliko iskustvo

Webuild Grupacija je već radila na devet najboljih svjetskih stadiona. Jedna od njih bio je i stadion Giuseppe Meazza u Milanu, hram talijanskog nogometa, izgrađen 1926. godine. Danas je poznat i kao San Sir. Stadion je za Svjetsko prvenstvo u Italiji 1990. godine obnovio konglomerat tvrtki na čelu s Lodigianijem, koji se kasnije spojio s Webuild Grupom. Isto tako, kompanija je izgradila stadion za Svjetsko prvenstvo u Kataru, ali i na drugim projektima diljem  svijeta.

– Tada je obnova Meazze bila avangarda, s izgradnjom trećeg reda do kojeg je dopiralo 11 cilindričnih cementnih tornjeva, koji su postali svjetski poznati. Za Svjetsko prvenstvo 1990. godine u Italiji Grupa je radila i na modernizaciji Stadio Olimpica u Rimu, uz značajan doprinos cjelokupnom preuređenju i izgradnji krova. Za Svjetsko nogometno prvenstvo u Kataru 2022. tvrtka je izgradila stadion Al Bayt, koji je inovativna i održiva građevina, konstruirana tako da nalikuje tradicionalnom katarskom šatoru – simbolu dobrodošlice i gostoprimstva. Tijekom godina, Webuild je također izgradio stadion za ragbi u L’Aquili, Nacionalni stadion u Bukureštu, kao i sportske komplekse u Chiang Maiju i Južnoj Songkli na Tajlandu, Nacionalni stadion Lagos u Nigeriji i Omar Bongo Stadion Omnisport u Gabonu, kažu iz nogometnog kluba Bologne.

Nedostaje 50 milijuna eura za obnovu

Iako Bologna ove sezone igra Ligu prvaka, i dalje nemaju najzdraviju financijsku sliku. Prema izvješćima, preuređenje Stadio Dall’Ara ostaje neizvjesno zbog nedostataka u financiranju. Ukupni trošak investicije procjenjuje se na 200 milijuna eura, ali trenutno nedostaje 50 milijuna eura.

Izdvojeni članak

Francuski stadion dobiva jedinstvenu tribinu: Paneli izgrađeni od trupa aviona

Bologna je obećala 110 milijuna eura, dok je Grad ponudio 40 milijuna eura, čime je ukupni iznos iznosio 150 milijuna eura. Uz izvor preostalih sredstava koji tek treba biti osiguran, procjena datuma početka i završetka projekta ostaje izazovna.

Stadion s kultnim Maratonskim tornjem

Ono što je simbol stadiona Renato Dall’Ara je kultni ‘Maratonski toranj’ koji se neće dirati tijekom obnove. Riječ je o građevini koja je izgrađena davne 1929. godine i koja je preživjela one najgore talijanske godine prožete fašizmom Benita Musollinija.

Maratonski toranj bio je projekt arhitekta Giulija Ulisse Arate koji je imao za cilj dizajnirati objekt koji će biti simbol otpora sportaša i sportašica. Toranj je visok 42 metra, a njegova baza je isto toliko široka. U njemu se nalazi i ogromna antena za radijsko emitiranje, koja služi kao oslonac za podizanje talijanske zastave na državne praznike.

Inače, toranj se nalazi u starom dijelu grada Bologne, u blizini i najstarijeg europskog sveučilišta. Na drugom kraju svijeta, obnavlja se i najveći južnoamerički stadion, a više o tome pročitajte ovdje.

Izdvojeni članak

Nove vizure kultnog stadiona: Već se postavljaju i sjedalice, uskoro prva utakmica

Copy link
Powered by Social Snap