Darko Kojić: ‘Ako mi je majstor rekao da je zidanje između 50 i 70 eura, računam 70’
Troškove izgradnje kuće nije lako predvidjeti, pogotovo jer se uvijek može naići na različite probleme i komplicirane zahvate. Jedna od bitnih stavki je psihološka priprema na određenu cijenu. Ako cijena varira, uvijek je bolje računati onu ‘gornju’ tarifu jer će te na kraju sve vrlo vjerojatno ‘ispasti’ manje. O izračunu cijene izgradnje kuće, u novom bauštela.hr podcastu govori kamenorezac i influencer Darko Kojić.
U šali se može reći da je izračun troškova kuće postala teška matematika. Cijene materijala i usluga su otišle u nebo, a treba biti oprezan i s pronalaskom majstora. Kako se postaviti kod izračuna cijene kuće, ispričao je ispričao je Ardijanu Karlu Gashiju u bauštela.hr podcastu kamenorezac i influencer Darko Kojić.
– Izračunati cijenu kuće unaprijed je moguće donekle. Ali ja imam neku svoju viziju. Ja idem po principu, da sve cijene udarim na maksimalno. Ako mi je majstor rekao da je zidanje od 50 do 70 eura, ja računam da je 70 eura. I tako sve. Onda kada to zbrajaš, staviš na to još 20% više. To je dobro da se staviš u poziciju da će te nešto koštati 100 tisuća eura, na kraju, jer si dodao sve cifre na maksimum košta 80 tisuća i ti si presretan. Ali ako misliš da ćete nešto koštati 80 tisuća, a izađe te 100 tisuća, nećeš biti sretan. Ja sam u izračunu koristio Chat GPT gdje sam unio sve podatke o lokaciji, kvadraturu, koju fasadu, kao i sve ono što želim ili ne želim. I dobio sam neke prosječne podatke, izjavio je Kojić.
Proces izgradnje kuće je neizvjestan i nije se lako odlučiti na taj potez. Jedan od razloga je i financijske prirode, iako Kojić smatra da je izgradnja kuće bolja opcija od stanova.
– Teško je odlučiti se graditi svoju kuću zato što je proces neizvjestan. Prije svega, ne postoji tu nitko tko ti može garantirati da će te to koštati ovoliko ili onoliko. Zbog toga se ljudi najčešće odlučuju za stanove, što smo i mi htjeli, ali onda kada upoznaš što i kako se radi, koje su cijene, napraviš matematiku i shvatiš da za isti novac kod gradnje kuće dobiješ puno više, puno kvalitetnije. Jedina mana je da ako gradiš kuću, to je obično u predgrađu, pa si udaljen od svega više, ali danas se ionako iz predgrađa brže stiže svuda, kaže Kojić, te dodaje kako za gradnju vlastite kuće treba puno živaca.
Zapratite nas na Facebooku, Instagramu, YouTubeu i Tik Toku te uskoro očekujte još ovakvih edukativnih podcasta i zanimljivog sadržaja s vašeg digitalnog glasa gradilišta. Cijelu epizodu podcasta u kojoj je gostovao kamenorezac i građevinski influencer, Darko Kojić, pogledajte ovdje.