Zbog nepreciznih nacrta u kopanju se nerijetko oštete cijevi, postoji rješenje za koje nitko ne mari
Prilikom radova na aglomeracijama, odnosno bilo kakve zamjene cijevi na prostoru Hrvatske oštećenja cijevi nisu rijetkost. Jedan od posljednjih primjera bili su radovi na vodovodnim cijevima u Rijeci kada se sve zakompliciralo zbog manjkavih i nepreciznih nacrta infrastrukture pod zemljom. Rješenje je korištenje GPR uređaja za skeniranje podzemlja do 3 ili 4 metra dubine, što tvrtke u Hrvatskoj iz nekog razloga opetovano zanemaruju.
Radovi na aglomeracijama koji su u tijeku u svim dijelovima Hrvatske, kao i svi drugi radovi koji uključuju bušenje ispod zemlje predstavljaju rizik za oštećenje podzemnih vodova i cijevi. Tako je toga što su nacrti koje se koristi nerijetko neprecizni ili jednostavno ne prikazuju ispravno ‘stanje stvari’ pod zemljom.
O takvoj situaciji izvijestili smo ove godine, kad smo pisali da je Adamićeva ulica u samom centru Rijeke bila zatvorena zbog radova na vodoopskrbi i odvodnji. Budući da veliki broj električnih i telekomunikacijskih vodova te plinskih cijevi nije bio točno ucrtan u postojećoj dokumentaciji, a neke cijevi uopće nisu bile ucrtane, postavljanje instalacija pretvorilo se u ozbiljan izazov.
Vezano za radove na aglomeraciji riječki arhitekt Marin Račić iznio je stav kako bi se vrijeme potrebno za obnovu, kao i situacije u kojima se zapravo ne zna što se pod zemljom nalazi mogao jednostavno riješiti korištenjem GPR-a (Ground Penetrating Radara). Ovaj uređaj skenira podzemne instalacije čime se dobiva 3D model stvarnog stanja. No, prema riječima inženjera Dejana Sušaka iz Hi Tech Constructa koji je Hrvatskoj pokušao približiti sustav kako bi se smanjile štete prilikom ‘kopanja’, za isti sustav domaće tvrtke iz nekog razloga pokazuju jedva ikakav ili nikakav interes.
Vlada nezainteresiranost
– Najjednostavije rečeno, GPR šalje elektromagnetske valove koji se ‘vraćaju’ u laptop, gdje se po hiperbolama može vidjeti na kojoj su cijevi dubini, te je li cijev tvrđeg ili mekšeg sadržaja. Kad se sve skenira, neometano se može krenuti s dizajniranjem, projektiranjem i tako dalje. Kontaktirao sam od Zagrebačkog vodovoda, gradskog poglavarstva pa i tvrtku koja je dobila posao aglomeracije u Rijeci i Puli. Uređaj je idealan za radove na aglomeracijama, u svrhu prevencije štete i smanjenja troškova, a vani nema investicije, pogotovo od strane grada koja počinje bez skeniranja GPR-om. No, nije bilo odaziva, ispričao nam je Sušak.
Galerija 3 Fotografija
OtvoriKonkretno, GPR omogućuje nedestruktivno ispitivanje podzemnih struktura bez oštećivanja cijevi i vodova koje se skenira. Zbog toga je, napominje Sušak, idealan za procjenu postojećih struktura ili lokacija bez promjena i ometanja. Pruža neposredne podatke koji se mogu realizirati u stvarnom vremenu, što omogućava brže donošenje odluka tijekom ispitivanja, inspekcija ili istraživanja. No, čini se kako u Hrvatskoj, unatoč brojnim problemima koji iskrsavaju na polju radova na aglomeracijama, ili pak na drugim radovima koji uključuju dubinska kopanja, iz nekog razloga ne postoji interes za ovaj uređaj.
Nedestruktivno ispitivanje podzemlja
Sušak kaže kako je vrijedan uređaj pokušavao predstaviti na ‘našim’ gradilištima znajući iz iskustva o problemima udaranja cijevi prilikom bušenja i kopanja na gradilištu radi nepreciznih ili jednostavno netočnih nacrta, no – bez odgovora. Vjeruje da manjak interesa proizlazi iz nekoliko razloga, a glavni su neupućenost u novu tehnologiju, tradicionalnost hrvatskog građevinarstva, ali i cijena koju se treba platiti, unatoč tome što bi ovaj uređaj dugoročno trebao smanjiti troškove gradnje i pokazati se isplativim.
– Došao sam na ideju kad sam vidio koliko se često događaju nesreće na gradilištu, poput udaranja cijevi. U Zadru se primjerice prije nekoliko mjeseci dogodila takva situacija, zbog čega nije bilo vode tjedan dana. GPR bi spriječio takav ili pak događaj poput onog kad je u Ilici tijekom popravka cijevi udarena plinska cijev, na što je uslijedila eksplozija. Kod nas svi kažu da nemaju uređaj u troškovniku, a ipak je i pitanje cijene. No, tu je i učenost, a ljudi u Hrvatskoj nisu dovoljno educirani za rad s GPR-om, kaže Sušak komentirajući kako se ‘kod nas’ nerijetko mora dogoditi neka katastrofa da bi se razmotrio alternativni, inovativniji pristup te se nada da će se to promijeniti.
Lociranje do 4 metra dubine
Za optimalan pristup, uz GPR predlaže korištenje naprava CAT i Genny kojima se cijevi mogu locirati na dubini, a što se može postići postoji li pristup šahtu. Dok je prednost GPR-a što se može koristiti na širokom rasponu materijala, od betona, preko asfalta, do kamena i leda, te može otkriti objekte poput cijevi, kablova, šupljina ili pak pukotina pa je koristan u raznim industrijama, uređajima CAT i Genny postiže se dodatnu preciznost.
CAT je uređaj koji se koristi za detekciju zakopanih kabela, ali i mrtve kabele, uključujući metalne cijevi i nemetalne komunalne usluge kada se koristi s odgovarajućim dodacima, objašnjava Sušak. Sigurnost ovog uređaja jest da pomaže u izbjegavanju slučajnog oštećenja zakopanih komunalnih usluga tijekom iskopavanja, smanjujući rizik od ozljeda i prekida u opskrbi, a rezultati su u stvarnom vremenu objašnjava Sušak. Genny pak generira signal koji se može inducirati u zakopane kabele i cijevi, omogučujući CAT-u da ih lakše prati.
– Osnovna svrha uređaja, kako sam se uvjerio sam radeći na izgradnji brojnih centara, jest lociranje svih vodova na dubini do 3-4 metra ispod zemlje. Naprave CAT i Genny s kojima također radim isto tako lociraju cijevi na dubini, samo mora postojati pristup šahti. U kombinaciji GPR-a i Cat&Gennyja mogu se doslovno sa velikom sigurnošću i točnošću u 5 centimwtara pogreškom reći na kojoj dubini se neka cijev nalazi. Nakon što se skeniranje obavi, kreće se u dizajniranje projekta, iskopavanje, opisuje zaključno Sušak uz nadu da će u skoroj budućnosti i u Hrvatskoj vidjeti radove koji ne predstavljaju potencijalo velike štete po podzemnu infrastrukturu.
Razlika i kombiniranje svih instrumenata
CAT i Genny, dodao je Sušak, mogu otkriti ukopane komunalne instalacije, dok GPR pomaže u snimanju podzemnih slika. Razlika je u tome što, dok CAT i Genny nude podatke o podzemnim uslugama u stvarnom vremenu, GPR-om se dobivaju detaljne slike podzemnih struktura.
Sušak je napomenuo da bi se kombiniranjem trebali dobiti najbolji rezultati, i pružiti temeljitije razumijevanje uvjeta ispod površine. Tako je iz razloga što, kao generatori signala CAT i Radiodetection Genny4 prvenstveno lociraju podzemne instalacije pomoću elektromagnetskih signala, dok GPR nudi detaljnu sliku podzemlja. Stoga se može reći kako se svaki alat ističe u različitim vrstama otkrivanja infrastrukture.
Operativne metode
CAT i Genny oslanjaju se na elektromagnetske signale koji se odašilju u zemlju kako bi detektirali komunalije. Nasuprot tome, GPR koristi metode temeljene na radaru za točnu vizualizaciju struktura ispod površine. GPR nudi automatizirane značajke, dok CAT i Genny zahtijevaju ručni rad.
– GPR je poželjan u industrijama kao što su arheologija i građevinarstvo zbog svoje sposobnosti pružanja detaljnih slika ispod površine. Međutim, ograničenja postoje u obje metode. CAT i Genny alati mogu imati problema u zagušenim područjima, dok na preciznost GPR-a mogu utjecati uvjeti tla, zaključio je naš sugovornik.
Kako se vrhunski ugrađuju električne instalacije pogledajte ovdje.