Totalna rekonstrukcija: Demoliranje stare stolarije i ugradnja nove
Pratimo totalnu rekonstrukciju obiteljske kuće, katnice s podrumom, tavanom i dvorištem. Obitelj u čijem je vlasništvu kupila ju je sredinom kolovoza, a u njoj mijenja baš sve, osim osnovne konstrukcije. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu pratit ćemo u fazama sve skupine radova. U ovoj epizodi ‘Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće’ pratimo zamjenu stolarije, odnosno demoliranje starih drvenih prozora i vrata, te ugradnju novih od PVC-a s termoizolacijom. Proces je ovo sniman kroz dva mjeseca koliko je potrajalo od vizije do realizacije. Ugrađeno je ukupno 16 komada vanjske stolarije, a prethodno je napravljeno nekoliko preinaka na zidovima kako bi se dimenzije sustava prilagodile željama investitora.
Galerija 8 Fotografija
OtvoriOva obiteljska kuća koja ide u totalnu rekonstrukciju izgrađena je 1985. godine, a sredinom kolovoza kupljena je u iznimno zapuštenom stanju. Prema zatečenom, zaključak je kako prethodni, prvi vlasnici, o njoj nisu vodili računa barem posljednjih 20 godina.
Ovdje sada četveročlana obitelj sebi pravi moderan i udoban dom. Ušli smo u kuću i snimili početno stanje prije nego li je ijedan majstor započeo posao, a bit ćemo tu i kada sve bude gotovo. U međuvremenu pratit ćemo u fazama sve skupine radova. Već smo popratili raskrčivanje dvorišta i rušenje balkona, te kompletnu zamjenu krova.
U ovoj epizodi ‘Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće’ pratimo zamjenu stolarije, odnosno demoliranje starih drvenih prozora i vrata, te ugradnju novih od PVC-a s termoizolacijom. Proces je ovo sniman kroz dva mjeseca koliko je potrajalo od vizije do realizacije.
Planiranje i uzimanje mjera
Kuća ukupno ima 16 vanjskih otvora koje zatvara stolarija. U originalnoj izvedbi otvora je bilo 17, ali jedan je manji prozor na prelasku iz kuhinje u blagovaonicu ‘proglašen’ nepotrebnim, te je zazidan.
U zatečenom stanju nakon kupnje kuće stolarija na prozorima je bila drvena, jednoslojna. Ugrađene rolete bile su na prozorima u svim prostorijama u prizemlju i na prvom katu, te djelomično u podrumu (osim u kupaonicama). Niti jedan prozor nije imao komarnike. Ulazna vrata, te garažna vrata prema ulici i prema dvorištu također su bila drvena. Ulazna jednokrilna, a oboja garažna dvokrilna.
Dok oko vrata nije bilo puno razmišljanja jer su dimenzije tu bile fiksne bez puno mogućnosti za promjenu forme, kada su u pitanju prozori, investitori su neke otvore prilagodili svojoj viziji. Tako su u dnevnoj sobi umjesto dva otvora za sustav jednokrilni prozor+jednokrilna vrata napravljeni otvori za dvije staklene stijene od poda do stropa. Također, na katu, jedan takav sustav u glavnoj spavaćoj sobi zamijenjen je običnim dvokrilnim prozorom. Prozor u kupaonici na prvom katu prebačen je na drugu stranu, te je poprimio izdužen oblik. Preinake je doživjela i velika soba u podrumu s izlazom na dvorište u kojoj su sustave prozor+vrata i prozor+dvokrilna ‘francuska’ vrata zamijenili odvojeni dvokrilni prozor i samostojeća vrata.
Kada su vlasnici bili sigurni u preinake koje žele napraviti pozvana je tvrtka za izradu stolarije iz koje su napravili sve izmjere, te zabilježili sve dimenzije. Dimenzije je zabilježio i vlasnik jer se potom krenulo na demoliranje stare stolarije i zidanje preinaka. Ovdje treba reći i kako u narudžbu stolarije na kraju nisu ‘upala’ glavna ulazna vrata u kuću, te garažna vrata prema ulici.
Demoliranje
Demoliranje stare stolarije vlasnik je obavio sam, obzirom da ima svoj obrt za građevinu, a time i sav potreban alat i znanje za ovaj zahvat. Iako smo bili malo skeptični kada smo došli snimati proces zbog opaske kako je riječ o poslu koji se obavi ‘časkom’, na kraju smo ostali poprilično impresionirani brzinom kojom jedna osoba može iščupati čitavu prozorsku konstrukciju za tek desetak minuta. Naime, treba reći, baš svi su prozori u kući izvađeni u jednom danu, i to s pauzama za kavu.
Najprije su s okvira uklonjena prozorska krila. Onda je na red došlo štemanje okvira, a potom rezanje centralnih stupova prozora građevinskom pilom koji su uz pomoć čekića i par jačih hvatova rukama doslovno iščupani iz mjesta na kojemu su proveli zadnjih 40 godina. Zatim su se polugama vadili okviri prozora.
Za kraj su se uklanjale ugradbene kutije za rolete. Najprije se odvijačem skidala prednjica, a potom su se cijeli sustavi u dva poteza jednostavno iščupali iz konstrukcije.
Sve je ovo, očekivano, obavljeno uz puno prašine, a rezultat je bila i velika količina otpada koji je trebalo zbrinuti. No, barem je bilo brzo i učinkovito.
Zidanje
S obzirom na to da je za demoliranja vrijeme bilo lijepo, radovi su na kratko zastali kako bi se ‘bablje ljeto’ iskoristilo za vanjske radove. No, nekoliko tjedana kasnije krenulo se sa zidanjem, odnosno spomenutom preinakom nekoliko otvora. I ovaj je posao investitor obavio sam.
Umjesto dva otvora za sustave jednokrilni prozor+jednokrilna vrata u dnevnoj sobi, kako smo već spomenuli, napravljena su dva ogromna otvora za dvije staklene stijene od poda do stropa koje odjeljuje tek jedan stup za električne instalacije. Ovaj potez je uključio rušenje djela zida, te potom zidanje okvira.
Još jedan sličan sustav zamijenjen je u najvećoj sobi na prvom katu običnim dvokrilnim prozorom. Kako će se ova soba pregrađivati na pola, a imala je i dodatni dvokrilni prozor u ravnini, uz još malo štemanja i zidanja njegove su dimenzije prilagođene tako da budu jednaki.
Prozor u kupaonici na prvom katu prebačen je na drugu stranu, te je poprimio izdužen oblik. Stari otvor je zazidan, a novi napravljen. Sve ovo u dlaku prema dimenzijama razmijenjenim s tvrtkom za izradu stolarije.
Velika soba u podrumu s izlazom na dvorište umjesto sustava prozor+vrata i prozor+dvokrilna ‘francuska’ vrata, dobila je otvore za dvokrilni prozor i samostojeća vrata.
Ugradnja nove stolarije
Točno dva mjeseca nakon uzimanja mjera, stigao je i dan za ugradnju nove stolarije. Ekipa od šest majstora pojavila se ispred kuće u rano jutro, odlučni da do kraja dana završe posao. To su i učinili.
Dvokrilni prozori i mali u kupaonicama ugrađeni su, rekli bismo, kao od šale. Najprije su ugrađeni okviri, uz prethodna manja podešavanja otvora, a potom bi se u okvir umetala i učvršćivala stakla. Za kraj su spojevi između osnovne konstrukcije i sustava ispunjeni pur pjenom za stolariju.
Najzahtjevniji dio posla svakako je bila ugradnja staklenih stijena u dnevnoj sobi, uvelike zbog dimenzija i težine konstrukcije. Dovoljno je reći kako je za siguran manevar ovim komadima trebalo istovremeno četiri osobe, kao i da je za vrijeme montaže u proces bila uključena cijela ekipa. Uz to, majstori su ovdje imali otežavajuću okolnost – montažu su mogli obaviti samo s unutrašnje strane obzirom da je terasa zbog drugih radova bila u potpunosti zatrpana šutom.
Što je ugrađeno
Investitori su se odlučili za sistem njemačkog proizvođača Schüco, sa 7 komora i 3 razine brtvljenja, ukupne ugradbene dubine od 82 milimetra. Ovaj sistem sadrži troslojno IZO Low-e staklo, ispunjeno plinom (argon), debljine 48 milimetara, s koeficijentom prolaska topline Ug=0,60 W/m2K. Uz rolete s termo kutijom, komarnicima na svim otvorima osim pomične staklene stijene u dnevnoj sobi.
U podrumu je, u najvećoj prostoriji s izlazom na dvorište ugrađen dvokrilni prozor (1.400×1.300mm) i vrata (1.380×2.100mm), u toaletu mali kupaonski prozor (580x600mm), a u budućem skladištu (bivšoj radionici za štavljenje krzna) dva manja dvokrilna sustava (1.400x750mm).
U prizemlju je u jedinoj odvojenoj sobi na ovoj etaži (koja će biti ‘vešeraj’) ugrađen dvokrilni prozor (1.780×1.300mm), a u kuhinji prozor s donjim fiksnim dijelom i gornjim koji se otvara (1.370×1.300mm). U dnevnoj sobi su postavljenje dvije staklene stijene prema dvorišnoj strani kuće i velikoj terasi, jedna fiksna, jedna s kliznim vratima (2.750×2.170mm).
Na prvom katu u tri su spavaće sobe ugrađeni jednaki dvokrilni prozori (1.780×1.300) i jedan sustav dvokrilni prozor+francuski (2.240×1.170mm). Kupaonica na katu dobila je jedan, manji prozor (600x630mm).
Na tavanu je također ugrađen samo jedan prozor (880×1.400mm). Kada su u pitanja garažna vrata investitoru su se odlučili u ovoj fazi ugraditi samo jedna, ona prema dvorištu (1.580×2.070mm).
Glavna ulazna vrata u kuću, kao što smo ranije spomenuli, ispala su iz ove kombinacije. Vlasnici su ih odlučili ugraditi kada se ukupni radovi primaknu kraju. Dok su za garažna vrata prema ulici naručili Hormann sekcijska vrata s elektro motorom (2.375×2.125) od specijalizirane tvrtke.
Doznajte ovdje sve detalje Totalne rekonstrukcije obiteljske kuće.