Veliko ulaganje u sport u Dalmaciji, evo što se sve gradi za 43 milijuna eura
Za ključne projekte ulaganja u Zadar i Zadarsku županiju u idućoj godini osigurano je 43 milijuna eura. Jedan od velikih projekta realizacija je izgradnje olimpijskog bazena u sklopu DC-a Višnjik, za koji je pokrenuta nabava vrijedna 5,37 milijuna eura, a što je još u igri? Planira se unaprjeđenje ostatka sportske strukture, ali i dovođenje pitke vode na otoke u županiji. Kraju se privodi i izgradnja azila za životinje s podnim grijanjem.
Grad Zadar netom je započeo s realizacijom projekta izgradnje bazena u sklopu SC-a Višnjik, procijenjene nabavne vrijednosti od 5,37 milijuna eura s PDV-om. Važan je ovo projekt za napredak grada, no nije jedini u tom području. U nadolazećih godinu dana početi će realizacija ključnih ulaganja u Zadru i ostatku Zadarske županije za koja je ukupno osigurano 43 milijuna eura, najavio je ministar regionalnoga razvoja i fondova Europske unije Šime Erlić.
Sport, ulaganja na otocima, azil za životinje …
– Financijska je konstrukcija zatvorena za sportsku infrastrukturu, odnosno olimpijski bazen na Višnjiku, ali i sportske terene s popratnim sadržajima u Poličniku, Škabrnji i Bibinjama te u 17 do 19 škola i školskih dvorana, obznanio je Erlić.
Kako je dodao, financiranje od 43 milijuna eura je osigurano za i van sportske infrastrukture pa je na jedinicama lokalne samouprave osigurati da se dođe do faze kada se mogu prijaviti na natječaj, povući novac te započeti građevinske radove. Dok potpomognuta brdsko-planinska područja imaju priliku do kraja godine prijaviti se na natječaje za vatrogastvo, biciklističku i turističku infrastrukturu, za projekte vrijedne do dva milijuna eura, osigurana su i ulaganja na otocima.
Konkretno, kroz integrirani teritorijalni program 2021.-2027. osigurano je 25 milijuna eura za ulaganja na otocima, među kojima su DVD Pašman, sveučilišni centar Arhipelagos na Molatu, srednja škola na Pagu, Tvrđava sv. Mihovila u Preku. Najavljeno je da se kraju privodi i gradnja azila za životinje između Bokanjca i Briševa, gdje bi radovi trebali završiti do kraja godine, te bi u veljači moglo početi preseljenje.
Pitka voda na otocima
Izmjenama pak Zakona o otocima, nastavio je Erlić, predviđene su nove mjere – od sufinanciranja zatvaranja divljih odlagališta, do odvoza otpada. Osigurao bi se i novac za otoke koji već imaju vodoopskrbu, ali im se zbog nestašica vode u sezoni omogući participacija vodonosaca. Na Dugom otoku pokrenut će se i pilot-projekt biopročišćivača u kućanstvima.
Podsjetimo, Zakonom o otocima se uređuje način upravljanja razvojem hrvatskih otoka, zaštitom otoka te otočića u Jadranskom moru, kao i poluotoka Pelješca, kao i određivanje politika otočnog razvoja. Isti zakon trebao bi se koristiti i da bi se utvrdilo tijela nadležna za upravljanje otočnim razvojem, razvrstavanje otoka u skupine i vrednovanje razvijenosti otoka, praćenje i izvještavanje o provedbi politike u svrhu učinkovitog korištenja sredstava državnog proračuna te drugih izvora financiranja.
Vratimo se na Zadarsku županiju, za koju je, kako smo spomenuli i pisali vrlo značajno predviđeno širenje vodovodnog sustava na otok koji će im osigurati pitku vodu. Naime, u okviru obuhvatnijeg ulaganja u vodoopskrbu na prostoru županije koji uključuje otoke u županiji planira se za četiri godine završiti širenje sustava vodoopskrbe, a uspješna provedba stanovnicima bi trebala osigurati upravo – pitku vodu.
Koji će još top projekti promijeniti Zadar doznajte ovdje.