Pretraga

Novosti u javnoj nabavi: Ekonomska povoljnost u pitanje dovodi kvalitetu, stručnjaci traže promjenu

A- A+

Prema Zakonu o javnoj nabavi glavni kriterij za odabir ponude na javnim natječajima je ekonomska povoljnost. Ekonomski najpovoljnija ponuda pritom bi trebala ponuditi optimalan omjer cijene i kvalitete, ali na način da je trošak ipak presudan. Struka smatra da se takvim odabirom umanjuje vrijednost kvalitetno odrađenog posla, zbog čega traže da se sustav nabave iznova razmotri.

izrada arhitektonskog projekta | unsplash

Građevinari i arhitekti zahtijeva važne promjene na polju javne nabave. Trenutno se za odabir ponude kao osnovni kriterij primjenjuje onaj ekonomske povoljnosti. Struka je pak mišljenja kako je za odabir ponude koja zadovoljava sve postavljene zahtjeve potrebno postrožiti kriterije, točnije dati primat tehničkim značajkama i kvaliteti nad niskom cijenom ponude.

Kriteriji ekonomske povoljnosti

U aktualnom principu povoljnost ponude utvrđuje se na nekoliko načina. Prema Zakonu o javnoj nabavi (ZJN) člancima 283.-288. propisano je da se ekonomski najpovoljnija ponuda može utvrditi na temelju cijene, troška ili pak najboljeg omjera između cijene i kvalitete. K tome, ‘ekonomski najpovoljnija ponuda’ kao koncept podrazumijeva da naručitelj ekonomsku prednost pojedine ponude mjeri i uspoređuje s odabranim kriterijima vezanim uz predmet nabave koji služe za identificiranje ‘najbolje’ ponude.

Izdvojeni članak

Koliko zarađuju hrvatski arhitekti? Podatci bi vas mogli šokirati

Brojni stručnjaci ipak smatraju da u postupku nabave valja iznova razmotriti prioritete. Vjeruju da u obzir vrijedi uzeti izazove s kojima su se susreli javni naručitelji u provedbi javne nabave kroz iskustva obnove od potresa, procjene inženjerskih usluga te ulogu i značaj građevinske struke u kontekstu EU fondova. Takav stav iznijeli su stručnjaci na konferenciji ‘Izazovi javne nabave u graditeljstvu’, koja se u organizaciji Hrvatske komore inženjera građevinarstva održala u Zagrebu.

– Rezultat procesa javne nabave mora biti izbor najbolje ponude, pri čemu se pod ‘najboljom’ smatra ona s najboljim rezultatom evaluacije, usklađena s tehničkim i kvalitativnim zahtjevima graditeljskog projekta. Ključna poboljšanja koja predlaže i za koja se zalaže HKIG su ponajprije tehnička sposobnost i reference stručnjaka koje trebaju imati veću težinu u evaluaciji kako bi se spriječilo da cijena bude dominantan odlučujući faktor, prokomentirala je predsjednica HKIG Nina Dražin Lovrenec sugerirajući da bi povećanje postotnog omjera u korist tehničke sposobnosti naspram cijene osiguralo bolju kvalitetu izvedbe i smanjio rizik dumbing cijena.

Što je prvo, kvaliteta ili trošak?

U teoriji, termin ‘vrijednost za novac’ trebao bi označavati optimalnu kombinaciju različitih kriterija koji zajedno zadovoljavaju zahtjeve naručitelja. Prema tom principu, razlike u kvaliteti, trajnosti, izdržljivosti, i ostale značajke proizvoda koji se nude mjerile bi se u odnosu na njihov trošak.

Izdvojeni članak

Statika: Zašto armirani beton nije uvijek siguran i kako odlučiti što s građevinom nakon potresa

Unatoč tome što bi ‘ekonomski najpovoljnija ponuda’ kao koncept trebala podrazumijevati da naručitelj ekonomsku prednost ponude mjeri i uspoređuje s odabranim kriterijima vezanim uz predmet nabave kako bi se identificirala najbolja ponuda, iskustvo je pokazalo da nije uvijek tako. U tom smislu, provjeravale su se neuobičajeno niske cijene smatrane rizikom za lošu kvalitetu obavljanja usluge. Zaključeno je da bi dodatni mehanizmi kontrole trebali osigurati da su svi članovi zajednice ponuditelja izvršavali ugovorene obveze, te da ih nisu prepuštali podugovarateljima bez nadzora.

– Rezultat toga najčešće je niska razina kvalitete projekata, što u fazi građenja dovodi do niza problema i dodatnih troškova. Standardizacijom usluga, ujednačava se kvaliteta stručnih usluga, čime naručitelji za optimalnu cijenu dobivaju garantiranu kvalitetu, opseg i sadržaj projekata, osvrnula se na ovo pitanje predsjednica Hrvatske komore arhitekata Rajka Bunjevac.

Stručnjaci presudili

Kao što smo nedavno pisali, osim što se bez projekta u građevinarstvu ne može, kvalitetna projektna dokumentacija nije samo tehnički vrijedan alat već potvrđuje vrijednost cijelog projekta. Dapače, stručnjacima iz raznih područja uključenih u graditeljske pothvate takva dokumentacija ključ je uspješne realizacije investicija jer krajnjim korisnicima daje povjerenje u krajnju kvalitetu izgrađenog. U tom smislu, smatraju problematičnim što se prilikom ugovaranja javne nabave ponuditelji odabiru prema kriteriju najpovoljnije ponude, što im se doima kao da se riskira kvaliteta nauštrp cijene.

– Arhitektura i gradnja u Hrvatskoj suočavaju se s nizom izazova koji utječu na kvalitetu urbanog prostora i rad stručnjaka. Uspješan projekt počinje jasnim projektnim zadatkom i ciljevima, dobrom organizacijom i kvalitetom izvedbe. Nacionalna klasifikacija projektiranja stoga je iznimno važna kako bi se riješio problem niskih cijena arhitektonskih usluga, što izravno utječe na kvalitetu izgrađenog okoliša. Uvođenje klasifikacije omogućilo bi podizanje standarda kvalitete i osiguranje dugoročne održivosti. Kvalitetan projekt će podići vrijednost investicije, zaključio je po pitanju klasifikacije dokumentacije arhitekt Marko Dabrović iz 3LHD-a.

Jeste li znali da svaka zgrada ima životni vijek? Na koliko desetljeća se projektiraju građevine, pročitajte ovdje.

Copy link
Powered by Social Snap