Nacionalni stadion kod susjeda koštat će 960 milijuna eura, ali građevinske dozvole još uvijek nema
Iako je gradnja Nacionalnog stadiona u Srbiji tek počela, postoji niz problema i kontroverzi s kojima se treba suočiti. Kako stvari stoje, izgradnja je započela bez potrebnih analiza, a stadion se gradi na privatnim parcelama za koje nije ishođena građevinska dozvola. Također, troškovi izgradnje stadiona bit će četiri puta veći od predviđenog. Umjesto 257 milijuna eura, iznosit će, nevjerojatnih 960 milijuna eura. Usprkos investiciji koja je skuplja od očekivanog, iz Srbije poručuju da će se uloženi novac vratiti održavanjem finala Europske lige i ostalih velikih natjecanja. Radovi bi trebali biti završeni početkom prosinca 2026. godine, a stadion će imati kapacitet od 52.000 gledatelja.
Kamen temeljac za novi nacionalni stadion u Beogradu položen je još u svibnju ove godine, piše stadiumdb.com. Kako su najavili iz vladajućeg tabora Srbije, bit će jedan od najmodernijih u Europi, ali na samom startu izgradnje pojavili su se određeni problemi i kontroverze.
Kako će izgledati stadion?
Stadion će se nalaziti 13,5 km od centra Beograda i 5,4 km od zračne luke Nikola Tesla. Prostirat će se na otprilike 32 hektara, imat će 4.500 parkirnih mjesta, a u njegovoj blizini održat će se sajam koji će ugostiti Expo 2027., kažu iz pobjedničkog Arhitektonskog ureda Fenwick Irribaren. Kapacitet stadion trebao bi biti 52.000 gledatelja, što znači da će ispuniti uvjete za domaćinstva utakmice reprezentacije i velikih međunarodnih utakmica.
Njegova jedinstvena i originalna fasada sastoji se od četiri ‘viseća prstena’ povezana kabelima koji uključuju vrtne površine. Stadion će imati tri razine uređenih vrtova koji okružuju cijeli stadion, što ga čini jedinstvenim u svijetu. Drugi inovativni aspekt ‘vrtnog stadiona’ je njegova transformacija u cjelogodišnji javni prostor.
Zahvaljujući ovakvom dizajnu i stvaranju vrtnih površina unutar različitih prstenova stadiona, dizajniranih kao pristupačne viseće bašte, Beograđani, pješaci i turisti mogu uživati u prirodnom okruženju. Okolica stadiona imat će kafiće, kioske, restorane i prostore za slobodno vrijeme, stvarajući koncept ‘zelenog’ stadiona s jedinstvenim i održivim područjima za šetnju.
Izgradnja je započela bez potrebnih analiza
Od samog početka, izgradnja Nacionalnog stadiona bila je okružena kontroverzama. Nepunih mjesec dana od početka projekta pokazalo se da nije osigurana potreban dokumentacija koja je trebala biti pripremljena. Dakle, nedostaje studija izvodljivosti koja uključuje tehničke, financijske i tržišne analize, ali i procjenu rizika za projekt prije početka građevinskih radova.
Srbijansko Ministarstvo financija je tek u veljači ove godine raspisalo natječaj izvodljivosti, što znači da je izgradnja započela bez potrebnih analiza i planova. Tvrtka koja je pobijedila na natječaju, KPMG, imala je samo 54 dana za izradu studiju, što je vrlo kratak rok. Takav vremenski okvir izazvao je sumnje i zabrinutost da će dokument biti samo formalnost, a ne prava analiza izvedivosti projekta.
Ničije zemljište i prostor za Expo
Planirano je da stadion bude dio većeg kompleksa, uključujući i prostore na kojima će se održati sajam Expo 2027. Veliki problem je činjenica što se Nacionalni stadion i Expo prostori grade na privatnim i postojećim parcelama bez građevinske dozvole. Zbog toga je Ministarstvo graditeljstva Srbije u rujnu moralo donijeti rješenje kojim se odbija zahtjev za građevinsku dozvolu.
Službeni investitor izgradnje sajmenih prostora Expo-a je Ministarstvo financija, a u njegovo ime prijavu je podnijela kineska tvrtka Power Construction Corporation of China Limited. Putevi i infrastruktura koja je potrebna za izgradnju prostiru se na 92 pune parcele i dijelove 75 drugih parcela u općini Surčin u blizini Beograda.
Ministarstvo graditeljstva, nadležno za izdavanje građevinskih dozvola, dužno je provjeriti ima li investitor zakonska prava na zemljište. Ispostavilo se da je većina parcela u javnom vlasništvu Republike Srbije, dok ih šest pripada gradu Beogradu. Jedna parcela je u državnom vlasništvu, a pravo korištenja na njoj ima općina Surčin.
Osam čestica je u djelomičnom ili potpunom privatnom vlasništvu, ali su još četiri problematične jer nisu upisane u zemljišne knjige, odnosno o njima nema podataka. To ukazuje na to da država nije uskladila svoje djelovanje te je zahtjev podnijela prije nego što je vlasnička promjena službeno evidentirana. Prema stručnjacima za nekretnine, sve dok se promjena ne uknjiži, osoba nije legalno vlasnik nekretnine. Stoga Ministarstvo financija mora čekati na suglasnost dok se ne završi postupak izvlaštenja i prijenos vlasništva.
Investicija skuplja od očekivanog
Fiskalno vijeće Republike Srbije je u studenom mjesecu objavila ‘Ocjenu Revidirane fiskalne strategije za 2025. godinu s prognozama za 2026. i 2027. godinu’. Poreznici su dobili uvid u važne podatke koji im do sada nisu bili poznati.
Sada je, primjerice, jasno da će neki veliki projekti koštati znatno više nego što je u početku najavljeno. Troškovi izgradnje Nacionalnog stadiona, zajedno s pratećim sadržajima, trenutačno se procjenjuju na 960 milijuna eura. Ta je brojka puno veća od prvotne procjene iz 2021. godine, prema kojoj je trošak iznosio 257 milijuna eura, a povrat ulaganja očekuje se za 37 godina.
Srbija se sprema za veliko finale
Čini se da političare iz vladajućeg tabora nisu uznemirili sve veći troškovi i rastuće kontroverze oko izgradnje Nacionalnog stadiona. Njima je ulaganje opravdano jer država ulaže tri puta više u izgradnju Nacionalnog stadiona nego u povećanje plaća prosvjetnim radnicima. Razlog je što se sredstva dolaze iz različitih izvora i ne mogu se usporediti, a prema njihovim riječima nogomet je danas više biznis nego sport.
Srbija na novom stadionu želi održavati velika europska i svjetska natjecanja. Održavanje čak i jednog europskog finala u Srbiji, stvorilo bi značajan prihod koji bi mogao poduprijeti buduća ulaganja. Prema riječima srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, na stadionu bi se trebalo održati finale Europske lige, a bit će gotov do početka prosinca 2026. godine.
Opozicija nije ostala dužna
S druge strane, opozicija vladajuće SNS stranke, nije ostala dužna. Iz Narodnog pokreta Srbije (NPS) rekli su kako vlast izvrće istinu i kako pokušavaju cenzurirati informacije.
Sljedeće godine će se potrošiti stotine milijuna eura za Expo i stadion, a zabrinjavajuća je činjenica što dio tih sredstava dolazi iz kredita poslovnih banaka, a ne međunarodnih financijskih institucija. Na taj način predstavlja rizik za građane Srbije. U Hrvatskoj su predstavljene nove informacije o projektu stadiona u Kranjčevićevoj, a više o tome pročitajte ovdje.