Pretraga

Država najavila obnovu 100 stanova za najam od 2 eura po kvadratu, u siječnju natječaj za izvođače radova

A- A+

Nakon uspostave Registra stanova u okviru rješavanja problematike zaštićenih najmoprimaca zabilježen je velik interes za mjeru u kojem zaštićeni najmoprimci prelaze iz stanova u kojima su sada u državne stanove po povlaštenoj cijeni od 2 eura za kvadrat. Državne nekretnine su se stoga bacile na posao, te za ovu namjenu pripremaju obnovu 100 stanova koji su veći od 25 kvadrata. Početkom 2025. očekuje se postupak javne nabave izvođača građevinsko-obrtničkih radova.

Split 3 | Bauštela.hr

Početkom siječnja 2025. očekuje treća faza provedbe Zakona o načinu izvršenja presuda Europskog suda za ljudska prava u skupini Statileo protiv Hrvatske, a koji se odnosi na rješavanje problema zaštićenih najmoprimaca. Riječ je o operativnoj provedbi Programa mjera, od kojih se kao najpopularnija poluga ističu prazni stanovi s kojima raspolažu Državne nekretnine, izvijestilo je Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine.

Izdvojeni članak

Vlasnici 2.158 nekretnina konačno će moći raspolagati svojom imovinom, evo i iznosa isplata

Naime, kako je u sklopu predstavljanja Registra stanova istaknuo ministar Branko Bačić, najveća je zainteresiranost stranaka za programsku mjeru useljenja u stan u vlasništvu države. U tome kontekstu sada je red na Državnim nekretninama da se pripreme za izvršenje ove mjere za one koji ju odaberu.

Najamnina 2 eura za kvadrat

Registar stanova u okviru rješavanja problematike zaštićenih najmoprimaca je centralizirani popisa podataka o stanovima u Hrvatskoj u (su)vlasništvu fizičkih i pravnih osoba u kojima stanuju zaštićeni najmoprimci. U Registar je zaprimljeno 3.118 prijava za 2.158 nekretnina, a uspostava registra predstavljala je prvu od tri faze provedbe Zakona.

Ministar Bačić je najavio donošenje Programa mjera za koji očekuje da će biti usvojen na Vladi RH u prosincu ove godine, a najveća je zainteresiranost stranaka za programsku mjeru useljenja u stan u vlasništvu države.

U ovoj programskoj mjeri stanovi u vlasništvu države biti korišteni za provedbu Zakona tako da će zaštićeni najmoprimac otići iz privatnog stana i preseliti u državni stan za  mjesečnu najamninu od 2 eura po kvadratu. Što bi značilo da će za stan od 50 kvadrata plaćati 100 eura mjesečno što se iz tržišne perspektive čini kao dobitak na lotu.

Foto: bauštela.hr

Tavani i podrumi veći od 25 kvadrata

Za sada Državne nekretnine raspolažu s više od 500 stanova u Zagrebu, Osijeku, Rijeci, Splitu i Dubrovniku, za koje je već utvrđeno da su isključivo vlasništvo Republike Hrvatske, a koji bi trebali poslužiti za ovu svrhu.

Ne nalaze se u tavanskim ili podrumskim etažama višestambenih zgrada i veći su od 25 kvadrata,  te su kao takvi pogodni za stanovanje. Službenici Državnih nekretnina sada pred sobom imaju zadatak obići ih, te obaviti procjenu građevinskih i obrtničkih radova koji trebaju biti obavljeni da bi ove nekretnine bile useljive.

Obnova za nove stanare

Iz Državnih nekretnina objavili su kako je ovaj proces već započeo. Kao i će se uređivati ukupno 100 stanova.

Obilazimo prazne stanove kako bi utvrdili stvarno stanje i do sada je utvrđeno da možemo krenuti s postupcima uređenja za 100 stanova. Također, napravili smo postupak nabave usluge izrade projekta uređenja stanova s troškovnikom i stručnim nadzorom za 22 stana i to za 10 stanova u Zagrebu, 10 u Splitu i dva u Dubrovniku. Na osnovi tih projekata početkom 2025. pokrenut ćemo postupak nabave izvođača građevinsko-obrtničkih radova, izjavila je direktorica društva Državne nekretnine Mirela Habijanec, te dodala kako se najveći zamah s postupcima uređenja praznih stanova očekujemo poslije siječnja 2025., nakon što Društvo usvojiti potrebne financijske i poslovne planove te plan nabave na osnovu kojih će se pokretati svi potrebni postupci za uređenje stanova.

Radovi u kući | foto: Freepik

5 mjera

Zakonom je predviđeno 5 programskih mjera za trajno rješenje statusa osoba koje imaju status zaštićenog najmoprimca u stanu u privatnom vlasništvu. Uz preseljenje u državni stan najpopularnija je isplata zaštićenom najmoprimcu od strane Republike Hrvatske odgovarajućeg iznosa novčanih sredstava u zamjenu za ukidanje statusa zaštićenog najmoprimca.

Oni koji ne žele seliti u državni stan, niti biti isplaćeni, imaju 3 alternative za rješavanje svog statusa. Najprije, to je opcija ukidanja zaštićenog najma na stanu uz omogućavanje dotadašnjem zaštićenom najmoprimcu ostvarenja prava na dom. U tome slučaju mu se priznaje status najmoprimca na istom stanu na neodređeno vrijeme u skladu s mjerodavnim odredbama Zakona o najmu stanova, a na temelju nagodbe stranaka. Ovo je  ujedno i opcija od koje najviše strahuju vlasnici nekretnina.

Opcija je i sklapanje ugovora između vlasnika stana i Republike Hrvatske o zamjeni stanova tako da vlasnik stječe pravo vlasništva na nekretninama u dotadašnjem vlasništvu Republike Hrvatske, a Republika Hrvatska pravo vlasništva na stanu na kojem postoji pretvorbeni teret zaštićenog najma. U ovom slučaju zaštićeni najmoprimca ostvaruje pravo na dom tako da mu se priznaje pravo otkupa tog stana od Republike Hrvatske po posebnoj cijeni.

Također, postoji i mogućnost sklapanja ugovora između vlasnika stana i Republike Hrvatske o kupoprodaji stana po tržišnim uvjetima. Uz omogućavanje dotadašnjem zaštićenom najmoprimcu ostvarenja prava na dom tako da mu se priznaje pravo otkupa tog stana od Republike Hrvatske po cijeni koja se utvrđuje prema posebnoj formuli.

Doznajte ovdje detalje o svim mjerama za zaštićene najmoprimce.

Copy link
Powered by Social Snap