Zagreb bruji o novim prometnim stupićima u centru: Koja je cijena zaustavljanja vozila?
Centar Zagreba niz godina se suočava s prometnim problemima. Dok se stanari zgrada žale na manjak parkinga, vozači bijesne na popunjene nogostupe s kojih auti napola zauzimaju prometnicu. Grad je ove godine tome odlučio stati na kraj pa je, osim zamjene oštećenih postojećih prometnih stupića, odlučio postaviti nove na mjesta gdje ih prije nije bilo. Čini se da je kod građana ovaj potez izazvao novi val nezadovoljstva, a koliko je to Grad platio i kojom sve vrstom stupića je osvježio frekventne prometne pravce?
U Zagrebu je jesenas, početkom studenog, priličan interes javnosti – kako u pozitivnom tako i u negativnom smislu – izazvalo postavljanje prometnih stupića za sprječavanje prolaza vozila u centru grada. Iako je, kako smo doznali od Grada Zagreba, ukupno postavljeno oko 2.000 elastičnih i 1.490 metalnih stupića na raznim lokacijama, ipak najviše zamijećeni bili su oni elastični i to u svega par ulica u blizini Trga bana Jelačića.
Moglo bi se čak reći da su ti stupići izazvali i bijesne reakcije, zbog čega su bili najviše popraćeni u medijima. Donosimo koliko je koštala nabava te koje su sve vrste metalnih i elastičnih stupića kupljene u svrhu zaustavljanja vozača da vozilima zauzimaju prostor na zagrebačkim kolnicima.
Cijena zaustavljanja automobila?
Prometne stupiće nabavio je i postavio Grad, odnosno Zagrebački holding, a kako je već navedeno, nabava se nije odnosila na samo jednu vrstu pa su se i cijene razlikovale – sukladno predmetu nabave. Ipak, jasno je da svaka vrsta ima istu namjenu, a to je sprječavanje prolaska vozila.
– Stupići služe za sprječavanje prolaza i parkiranja vozila na nogostupu i području gdje je zabranjen prolaz vozilima, stoji u opisu predmeta nabave.
Pritom je cijena jednog metalnog zaštitnog stupića tip ‘Zagreb’ kojeg nabavlja i postavlja Zagrebački holding, podružnica zagrebačke ceste iznosila 146,63 eura, dok je cijena jednog elastičnog zaštitnog stupića zajedno s postavljanjem iznosila 173,00 eura, rečeno nam je iz Grada. Dakle, uzimajući u obzir broj postavljenih jedne i druge vrste, cijena nabave za elastične stupiće iznosila je ukupno 346.000 eura, odnosno 218.478 eura. U nastavku donosimo i iznos nabave metalnih stupića u električnom sustavu javne nabave.
Odvaljeni stari stupići
U vezi novih stupića, iz Grada ističu kako su novi stupići kvalitetniji od onih postavljanih na javnim površinama proteklih godina. Stariji stupići bili su oštećeni i u potpunosti odvaljeni već nakon mjesec dana, tvrde. Upravo je s toga nabava imala jasno propisan kriterij za nabavu stupića, koji je bio prikladno elaboriran u opisu predmeta nabave.
U postupku javne nabave je propisana kvaliteta izrade, način pričvršćivanja, odnosno sidrenja za podlogu te u konačnici izdržljivost i trajnost stupića. Naime, stupići ovoga tipa postavljeni prije pet, sedam, deset i više godina izdržali su brojne nalete vozila i savijanja, ali i dalje ispunjavaju svoju primarnu funkciju i čvrsto su pričvršćeni za podlogu. Osim osnovne namjene i zamjene postojećih stupića u lošem stanju, iz Grada su istaknuli još jedan važan razlog za proširenje zone postavljanja nove vertikalne signalizacije, a navode i koja to područja zahvaća.
– Nastojimo ubrzano izmijeniti lošu, a u nekim slučajevima i nepropisnu, praksu uzimanja prostora pješacima radi ucrtavanja biciklističkih staza na pločnicima te gdje god je to primjereno izvesti biciklističku infrastrukturu odvojeno od pješaka, ali i motornih vozila. Osim toga, elastične stupiće postavljamo i kako bismo odvratili nepropisno parkiranje motornih vozila što je nažalost u Gundulićevoj, Masarykovoj, ali i Hebrangovoj već godinama više pravilo nego iznimka.
Više vrsta vertikalne signalizacije
Podsjećamo, osim gumenih, to jest elastičnih stupića, naručitelj Grad Zagreb kao održavatelj kompletne vertikalne signalizacije u Zagrebu ‘kupovao’ je i metalne stupiće za sprječavanje prolaska vozila. Unatoč razlici u materijalu, namjena im je, naravno, ista.
– Izvršava se nova montaža u sklopu Rješenja GUMS-a te u sklopu redovitog održavanja (sanacija postojećih). Postoji svakodnevni priljev novih Rješenja GUMS-a i zahtjeva GUIG-a za postavom stupića jer je tendencija postave novih u gradu Zagrebu redovita, navedeno je u postupku nabave metalnih stupića Grada Zagreba.
Valja istaknuti kako su obnova, održavanje, no I postava spomenutih stupića predviđeni za područje ‘kompletnog grada Zagreba’. O točnom pak broju, ovisila je potreba pojedinih gradskih četvrti za prometnim stupićima za zaustavljanjem vozila.
Još jedan tip
Iako je iz Grada Zagreba naveden broj nabavljenih metalnih te elastičnih stupića, nije naodmet spomenuti kako su postupkom nabave bili obuhvaćeni i (metalni) stupići s mehanizmom za podizanje. Osim toga, naručeni metalni stupići razlikuju se po određenim detaljima, a postupak javne nabave navodi i koliko je kojih Grad Zagreb odlučio naručiti.
Kako se može iščitati iz troškovnika, za lokacije diljem grada predviđeno je ukupno 1.970 fiksnih stupića s otisnutim grbom Grada Zagreba, 150 stupića s mehanizmom za vađenje, i isto toliko stupova za pješačku ogradu s otisnutim grbom Grada Zagreba. Predviđeno je još 320 spojnih letva za stup za ograde u parkovima, 100 vatrogasnih stupića s otisnutim grbom Grada, te još 450 stupova s varenim pracnama.
Kako bilo, za metalne stupiće u postupku nabave odabrani gospodarski subjekt je tvrtka Pismorad iz Sesveta, čija ponuda je zaprimljena 19. srpnja u 10 sati ujutro. Vrijednost okvirnog sporazuma bez PDV-a je iznosio 251.981,50 eura, dok je vrijednost okvirni sporazum s PDV-om prema procijeni vrijedan 314.976,88 eura.
Zašto bi istok Zagreba uskoro mogao postati prometni ‘čep’, doznajte na poveznici.