Od tekstila do bureka: Kako bi zaboravljena tržnica mogla postati novo društveno središte
Na adresi Trnjanska cesta 35 nekada se hrlilo po svježe voće i povrće te dobar burek. No, početak novog stoljeća donio je zaborav i sjetu jednom od omiljenih gradskih placeva. U blizini se išlo i u kino, no ono je izgubilo funkciju još puno prije tržnice. Nekadašnji prostor gradske ‘žiže’ mogao bi dobiti staru iskru nakon realizacije Interkulturnog društvenog centra na kultnoj lokaciji.
Na adresi Trnjanska cesta 35 nalazi se zapuštena stara Tržnica Trnje. Tržnica je nekada je bila jedna od najpoznatijih i sadržajem najbogatijih mjesta za kupovinu namirnica u Zagrebu, ali je već godinama zaboravljena.
U blizini tržnice postojali su i drugi javni sadržaji poput kina koje je desetljećima zatvoreno, no grad sada namjerava vratiti život ovom zanemarenom dijelu grada uz važnu prometnicu. S tim je ciljem pokrenut postupak javne nabave za izradu projektne dokumentacije vrijedan 90.000 eura.
Namirnice, tekstil, burek
Još u 1980-ima, Tržnica Trnje imala je značajnu ulogu u životu Zagrepčana. Na trnjanskom placu snimao se film ‘San o Ruži’ (1986.) s glumcem Radom Šerbedžijom te su građani ondje hrlili kupiti svježe voće i povrće. Tu se nalazio i tekstilni dućan, a na početku tržnice mogao se ‘pojesti najbolji burek’. Danas, ovaj prostor je pust i tužan pod sjenkom nekih boljih vremena, no pokrenuta je inicijativa da mu se vrati značaj i podari titula novog društvenog središta grada.
Na površini mješovite javne namjene Grad Planira realizaciju Interkulturnog društvenog centra – fleksibilne, polivalentne i lako ‘nadogradive’ strukture. Svojom prostornošću i modelom korištenja novi Interkulturni društveni centar Trnje zamišljen je kao integrirano mjesto razmjene i dijaloga.
Mjesto razmjene i dijaloga
Sagledavajući širu sliku u kojoj se nalazi Grad Zagreb i težnju novim vrijednostima, prenamjena prostora kultne tržnice predviđena je u sklopu Programa razvoja kulture Grada Zagreba od 2024.-2030. godine. Budući da bi Interkulturni društveni centar trebao djelovati u sinergiji interkulturnog dijaloga, održivog razvoja, umjetnosti i kulture, traži se formacija prostora koja bi omogućila uspostavu komunikacije i s lokalnom zajednicom.
– U širem kontekstu treba doprinijeti razvijanju sadržaja važnih i za stanovnike Trnja kao kvarta u kojem će se nalaziti i aktivno djelovati razvijajući i čitav niz kulturnih djelatnosti u suradnji sa svim dionicima ovog procesa. Prostorni koncept transformacije nekadašnjeg tržnog prostora u centar nove društvenosti trebao bi ispitati i mogućnost provedbe zajedničkog upravljanja javnim resursima koji se temelji na dijalogu između civilnog društva i javnog sektora.
Obuhvat radova
Predmet zahvata katastarska je čestica broj 1600/1 u katastarskoj općini Trnje. Tlocrtna površina zgrada u obuhvatu je 999,66 četvornih metara.
U obuhvat projekta ne ulaze dio čestice koji se prema UPU Kruge nalazi u koridoru buduće prometnice, te zgrada na adresi Trnjanska cesta 33A smještena na istočnoj granici čestice. U obuhvat ne ulazi ni kiosk sa shematskog prikaza veličine 28 četvornih metara i pripadajuće terase površina 22 i 10,90 kvadrata.
Potpuni preobražaj
Ovaj prostor trebao bi se preobraziti u tri koraka. U planu su adaptacija južnog niza zgrada, rekonstrukcija sjevernog niza zgrada usklađenog izgledom s južnim nizom zgrada, te uređenje središnjeg prostora koji treba omogućiti aktivnost na otvorenom.
Adaptacija južnog niza zgrada obuhvaća minimalan zahvat kojim će se zgrade privesti novoj namjeni u što kraćem roku preobrazbe Tržnice Trnje u Interkulturni društveni centar Trnje. Valja napomenuti kako će nakon izvedenih radova i ugrađene opreme projektant biti dužan izraditi elaborat optimalnog održavanja prostora s procjenom troškova održavanja.
Ovdje pogledajte koji park na prostoru Gradske četvrti Trnje u kojem smo se svi barem jednom igrali dobiva novo ruho te kako će izgledati.