Otvoren milijunski natječaj za stambeno zbrinjavanje mladih na potpomognutim područjima
Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine objavilo je Javni poziv za dostavu prijedloga zainteresiranih jedinica lokalne samouprave na potpomognutim područjima za sudjelovanje u Programu stambenog zbrinjavanja mladih osoba i mladih obitelji. Objavom Javnog poziva započela je procedura provedbe Programa stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima kojeg je Vlada RH donijela krajem 2024. godine.
Svrha provedbe i realizacije Programa stambenog zbrinjavanja mladih osoba i obitelji jest omogućiti mladima dostupnost priuštivog stanovanja što je ujedno jedan od osnovnih ciljeva prvog strateškog dokumenta – Nacionalnog plana stambene politike do 2030. godine. Ovaj dokument je izrađen, te je do 30. siječnja 2025. godine otvoren javnosti putem javnog savjetovanja.
Općine i gradovi Ministarstvu se mogu javiti u roku od 45 dana od dana objave poziva, odnosno do 25. veljače 2025. godine. Financijska sredstva za provedbu programa osigurana u okviru PKK 2021.- 2027., u iznosu od 40 milijuna eura (85%) dok će sredstva doprinosa Republike Hrvatske (15%) biti osigurana u Državnom proračunu.
Na potezu su općine i gradovi
Putem natječaja pozivaju se zainteresirane općine i gradovi čiji se dijelovi teritorija nalaze na potpomognutim područjima da dostave prijedloge za sudjelovanje u Programu stambenog zbrinjavanja mladih obitelji na potpomognutim područjima. Krajnji rok provedbe programa je do kraja 2029. godine.
U njemu općine i gradovi sudjeluju kao partneri te ulažu građevinsko zemljište s ili bez zgrada u svojem vlasništvu radi izgradnje, odnosno obnove (rekonstrukcije) zgrada čiji će korisnici biti mlade osobe do navršenih 45 godina života ili mlade obitelji.
Zainteresirane općine i gradovi koji su se voljni uključiti u ovaj Program moraju dostaviti pismo namjere, te potvrdu da je prijavitelj, općina ili grad, razvrstana u potpomognuta područja. U svojem prijedlogu, jedinica lokalne samouprave dužna je dokazati potrebu za stambenim zbrinjavanjem mladih na svome području, primjerice provedenom anketom o interesu mladih za stambenim zbrinjavanjem, listom prvenstva, upita mladih za stambenim zbrinjavanjem, te priložiti dokaz o vlasništvu čestica na kojoj se nalaze nekretnine na kojima će se graditi, odnosno obnavljati postojeća infrastruktura.
Četiri modela provedbe
Uz prijavu potrebno je i predložiti jedan od četiri modela provedbe: popravak, sanacija, obnova ili rekonstrukcija obiteljskih kuća u državnom vlasništvu, izgradnja zamjenskih ili novih obiteljskih kuća u državnom vlasništvu, popravak, sanacija, obnova ili prenamjena višestambenih zgrada u državnom vlasništvu i izgradnja novih višestambenih zgrada u državnom vlasništvu.
Nakon završetka roka za prijavu prijedloga i odabira prijavitelja, Ministarstvo će s odabranim općinama i gradovima sklopiti Sporazum o međuresornoj suradnji kojim će definirati sva prava i obaveze partnera u provedbi Programa.
Jedinice lokalne samouprave se pak obvezuju osloboditi investitora (državu) plaćanja komunalnog doprinosa pri izdavanju građevinske dozvole, a po završetku radova i ishođenja uporabne dozvole. Novim zgradama upravljat će Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine u ime Republike Hrvatske te s korisnicima odabranima temeljem odluka koje donose općine i gradovi, sklopiti ugovore o najmu prema Zakonu o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima.
Doznajte ovdje kako mladi mogu do najma stana od samo 4 eura po kvadratu.