U Zagrebu predstavljeni poludpodzemni spremnici, do kraja godine će ih biti 750 na 250 lokacija
Zagrebačka vlast predstavila je pilot projekt ugradnje polupodzemnih spremnika za odlaganje otpada u Zapruđu. Riječ je o projektu vrijednom 15 milijuna eura, dok je cijena ugradnje spremnika oko 20.000 eura po lokaciji. Ove godine postavit će se 750 spremnika na 250 lokacija, a do 2027. godine je cilj ugraditi 2.253 spremnika na 751 lokaciji. Postavljanjem polupodzemnih spremnika, usluga odvožnje otpada bit će učinkovitija i brža, dok će se tako i plastični kontejneri maknuti s ulica grada Zagreba.
U zagrebačkom naselju Zapruđu predstavljen je pilot projekt ugradnje polupodzemnih spremnika za odlaganje papira, stakla i plastike. Riječ je o investiciji Grada Zagreba u vrijednosti od 15 milijuna eura, kojoj je cilj postavljanje spremnika po cijelom gradu kako bi se nadzemni kontejneri makli s javnih površina i ulica.
Ove godine 750 spremnika
Na Zapruđu je prije mjesec dana postavljen prvi spremnik u Lojenovom prilazu koji su danas posjetili gradonačelnik Tomislav Tomašević i dogradonačelnik Luka Korlaet. Tamo će ih se ukupno postaviti 14, dok je ove godine plan ugraditi 750 spremnika na 250 lokacija – u gradskim četvrtima Maksimir, Novi Zagreb istok, Sesvete, Stenjevec, Trnje te Trešnjevka sjever i jug. Cijena ugradnje iznosi prosječno oko 20.000 eura po lokaciji, dok je ukupni trošak 15 milijuna eura. Cilj je da se do 2027. godine postavi 2,253 spremnika na 751 lokaciji.
– Cilj je da do kraja 2027. godine kontejnera ne bude na javnoj površini. Polupodzemni u Zapruđu su ili već postavljeni ili je njihova ugradnja u tijeku. Riječ je o mini pilot-projektu i u Zapruđu će oni biti na 14 lokacija. Ideja je da to bude gotovo do ožujka. Ovaj tjedan također krećemo s postavljanjem u Maksimiru i Sesvetama. Cilj je da ove godine 750 spremnika bude postavljeno na 250 lokacija, rekao je Tomašević.
Učinkovitija usluga
Najteži dio posla je pronalazak mikrolokacija na kojoj ne postoje podzemne instalacije vode, optike i struje. Kako je izjavio direktor Čistoće Davor Vić, korištenjem spremnika usluga će biti učinkovitija i brža, a svi će polupodzemni spremnici biti postavljeni tako da budu dostupni svima s javne površine. Također, sve o njima – lokacije i dinamika njihovog postavljanja može se provjeriti na stranici spremnici.zagreb.hr.
Za sada će spremnici biti otvorenog tipa, no u gradu razmišljaju o mogućnosti da na njima budu elektronske brave kao na onim podzemnima u centru. Tomašević je naglasio da u zadnje vrijeme ima jako puno paljevina plastičnih kontejnera te da to rješavaju s policijom. Također, u tijeku natječaj procijenjene nabavne vrijednosti tri milijuna eura bez PDV-a za sustav kontrole otključavanja i zaključavanja polupodzemnih spremnika.
Što su polupodzemni spremnici?
Polupodzemni spremnici su djelomično ukopani ispod razine tla i služe za odlaganje otpada u višestambenim zgradama, o čemu smo pisali ovdje. Od dosadašnjih spremnika razlikuju se po tome što zauzimaju manje površine, a imaju veći volumen pa u njih stane više otpada. Isto tako, njihovo pražnjenje će biti brže i tiše nego kod dosadašnjih spremnika. Poklopac im je u boji otpada koji se u njega odlaže. Miješani komunalni otpad i biootpad, odlažu se kao i do sada u za njih predviđene spremnike unutar zgrade, a sve druge vrste otpada na reciklažna dvorišta.
Nakon prijelaznog razdoblja, u višestambenim zgradama kojima su spremnici dodijeljeni više neće biti spremnika za plastičnu i metalnu, papirnu i kartonsku ambalažu od 1.100 litara, a uklonit će se i okolni zeleni otoci. U polupodzemne spremnike ugradit će se sustav za kontrolu korištenja spremnika putem kartice, odnosno aplikacije. Tada će ih moći koristiti ograničeni broj stanara višestambenih zgrada. No, u prvo vrijeme neće biti ograničenja za otvaranje spremnika, a kada dođe do promjene, pravovremeno ćemo obavijestiti javnost. Pogledajte ovdje kako izgleda ludi neboder u Švedskoj u kojem se građani griju na otpad.