Pretraga

Kreće generalno izmuljivanje Jaruna, trajat će čak 3 godine, a trošak je ‘papren’

A- A+

Rekreativno sportski centar Jarun najveći je takav centar u Zagrebu i omiljeno mjesto građana. No, ova lokacija posljednji put ozbiljno uređena prije 40 godina polako, ali sigurno postaje sve više degradirana. Grad je predstavio rješenje koje bi jezeru i zelenim površinama vratilo novi život. Ključni korak je izmuljivanje od 7 milijuna eura.

Jarun | pixabay

Omiljeno mjesto građana i najveći rekreacijski centar u Zagrebu nesumnjivo je rekreacijsko sportski centar Jarun. Ipak, unatoč tome što nosi titulu važnog simbola glavnog grada i zelene oaze, s vremenom su postale očite bolne točke ove lokacije u koje se nije sustavno ulagalo posljednjih 40 godina.

Iz Grada kažu kako spremaju ozbiljno rješenje koje će Jarun učiniti poprištem međunarosnih sportskih natjecanja najviše razine. Ključ svega je izmuljivanje jezera posebnom metodom za oko 7 milijuna eura.

Izdvojeni članak

Novi ulaz u grad: Uskoro kraj radova na jednom od najprometnijih raskrižja na sjeveru Dalmacije

Sustavni nemar

Podsjetimo kako se povijesno ideja o izgradnji Jaruna rađa 1970-ih. Novi rekreacijsko sportski centar zamišljen je kao zapadni pandan Maksimiru u istočnom dijelu Zagreba. No, ozbiljni radovi ne kreću prije priprema za Univerzijadu 1987. godine. Otad postoji Jarun kakvim ga danas poznajemo, i to u svakom smislu jer se u RSC, ističe gradonačelnik Tomašević, nije sustavno ulagalo od 1980-ih. Tvrdi da Grad priprema rješenje za svaku bolnu točku.

– Neki sadržaji su dodavani neplanski zbog čega su se stvorili problemi. Kroz koji dan formalno pokrećemo intervenciju u urbanistički plan, dok učekujemo da će se proceduru za novi UPU odlukom Gradske skupštine pokrenuti u ožujku ove godine, rekao je Tomašević.

Jarun | foto: sportski objekti (Zagreb)

Sportska ambicija

Nakon prethodnih pokušaja da se sredi gradsku oazu na istoku grada s velikim sportskim potencijalom, još u 1990-ima pa u 2000-ima, Tomašević je optimističan da ovoga puta neće biti zadrški. Objašnjava da je za svaki veći zahvat na obuhvatu RSC-a potreban urbanistički plan uređenja, a koji bi Jarun mogao dobiti po prvi puta nakon 40 godina.

Izdvojeni članak

Ovako će izgledati novi dječji vrtić na Jarunu, najbolje idejno rješenje napravio tim iz AG Planuma

– Krajem 2024. Privatna tvrtka je izradila prostorno-programsku studiju kao podlogu za Program za UPU. To je baza pokretanju procedure u ožujku da bismo iduće godine imali novi UPU Jarun. Imali smo dovoljno vremena za odlučiti što želimo napraviti, rekao je Tomašević.

Uređeni Jarun je zamišljen kao zeleno-plana oaza rekreacije i sporta, ali i kao važan međunarodno reprezentativni centar vodenih sportova kako u Zagrebu tako i za cijelu državu. Glavni potez koji grad sprema da bi ostvarili taj cilj je – izmuljivanje jezera, a za što je već spremna studija i poznata cijena.

Jarun | pixabay

Posebna metoda

Od osam ponuđenih opcija, Tomašević otkriva da je odabrana ona procijenjena kao najoptimalnija. Radi se o metodi izmuljivanja koja bi se izvodila oko tri godine u kontinuitetu, doduše ne u ljetnim mjesecima u kojima je Jarun najatraktivniji te bi koštala oko 7 milijuna eura. Dugo razdoblje izmuljivanja Tomašević pripisuje tome što je u planu da sportsko-rekreacijski centar za trajanja obnove ostane u potpunosti funkcionalan.

– Planira se raditi s direktnim ispustom prikupljenog sedimenta u Savu što je odlučeno u konzultaciji s Hrvatskim vodama. Bilo nam je važno izbjeći katastrofu koja se dogodila prilikom izmuljivanja Trakošćanskog jezera te vjerujemo da ćemo ovom metodom to uspjeti. U ožujku bi se trebao pokrenuti postupak nabave za projektanta, a potom bi se temeljem studije i projekta mogao krenuti tražiti i izvođač. Radovi bi trebali krenuti dogodine, a završiti tri godine kasnije, kazao je Tomašević, izbjegavajući pitanje o Jarunskom mostu.

Ovdje pročitajte više o tome treba li Zagrebu Šarengradska i koja su alternativna rješenja.

Copy link
Powered by Social Snap