‘Central Park’ između Mamutice i Super Andrije: Tu je trebala biti Zelena potkova južno od Save
Je li ovo konačno put ka realizaciji još jednog od projekata koji su ‘čučali’ u gradskoj ladici skoro 60 godina? Između Mamutice i Super Andrije još u 1970-ima je bio zamišljen ogroman gradski park, no nikad nije realiziran. Nakon što si je Grad kao jedan od strateških ciljeva zadao urediti nove gradske parkove, ne čudi što je ovaj prvi po prioritetu. Zasad se traži studija prostora zahvata koji će poslužiti za izradu daljnje projektne dokumentacije.
Prostor Novog Zagreba najprostraniji je primjer uspješne provedbe kvalitetnog prostornog planiranja na prostoru grada. Stoga ne čudi što između zgrada u stambenim naseljima zapadnog i istočnog dijela Novog Zagreba ne manjka parkova.
Jeste li znali da ih je trebalo biti još? U stvari, arhitekti su svojedobno zamišljali ‘drugu’ Zelenu potkovu južno od Save. Pokretanjem postupka za uređenje novog mega-parka Park Novi Zagreb, Grad iz ladice izvlači nikad realizirani plan iz 1970-ih.
Dva nova parka
Na Gradskoj skupštini u 2024. podneseno je izvješće za uređenje dva parka u Novom Zagrebu. U jednom slučaju radilo se o postojećem Parku mladenaca u naselju Siget, dok je za prostor MO Trnsko bilo u planu dovesti u red netaknutu površinu koja je još u sedamdesetima trebala postati zagrebački ‘Central Park’.
– Održani su sastanci s predsjednikom gradske četvrti NZG-zapad i predsjednicima MO Trnsko i Siget u vezi definiranja potreba građana u smislu uvođenja novih sadržaja u parku. Donesen je zaključak da je potrebno uređenje parka u smislu obnove postojećih staza, klupa i sprava u dječjem, te street workout parku, stoji u dokumentu koji podnesenom Gradskoj skupštini.
Nastavno na najavu, netom je pokrenut i postupak nabave za uređenje parka u Trnskom. Traži se izvođač koji bi za 50.000 eura izradio Studiju područja Parka Novi Zagreb i programskih smjernica. Proučili smo dokumentaciju i otkrili što se točno sprema.
Novi zeleni centar
Studija područja i programskih smjernica bila bi podloga za izradu programa temeljem kojega bi se izradio Urbanistički plan uređenja Parka Novi Zagreb. Sukladno važećoj prostorno-planskoj dokumentaciji, na ovom je području omogućena izrada gradskih projekata za nove gradske i parkovne zelene površine.
Cilj projekta urediti je područje obuhvata u funkcionalnu cjelinu i učiniti ga centralnim elementom zelene i plave infrastrukture, sa sadržajima u skladu s važnošću prostora za identitet cijelog grada. Neizostavna je i izgradnja prikladne moderne komunalne infrastrukture, odnosno unaprjeđenje prostorne mogućnosti Javnog prostora Grada. Za novi park iz Grada predviđaju da će postati jedinstveni zeleni centar Novog Zagreba.
– Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje započeo je s pripremnim aktivnostima za izradu gradskog projekta Park Novi Zagreb obznanjeno je u pripadajućoj projektnoj dokumentaciji.
‘Druga’ Zelena potkova
Park Novi Zagreb zamišljen je kao longitudinalna os i najveći park u takozvanoj Plavoj potkovi. Za sve koji nisu znali, riječ je o nizu parkova koji su se trebali protezati novim Zagrebom od Zapruđa preko Utrina, Travnog, Sopota, Sloboštine, Podbrežja, Sigeta i Trnskog po uzoru na donjogradsku Zelenu potkovu, samo južno od Save.
Ovaj park u generalnim urbanističkim planovima pojavljuje se od 1970-ih. Tada se za velike površine na istoku i zapadu omeđene najvećim zagrebačkim zgradama – Mamuticom i Super Andrijom planirala parkovna površina koja bi stanovnicima ponudila širok raspon aktivnosti, rekreacije i odmora.
Uvrštavanjem na listu projekata od strateškog značaja, uređenje Parka izvlači se iz šezdesetogodišnje arhive. Ovim ciljem, Grad si zadaje dužnost uređenja gradskih parkova koji su jedan od glavnih pokazatelja socijalne, kulturne i graditeljske kompleksnosti urbanih sredina.
Priprema terena
Jedina kvaka je preduvjet za realizaciju projekta. Po običaju, glavni problem je rješavanje imovinsko-pravnih odnosa, a kao uvjet je zadan i završetak planiranih prometnica. Traži se da se osim uređenja zelene površine osigura opremanje pratećom komunalnom infrastrukturom i mrežom javnog prijevoza.
Projekt bi zahvatio oko 70 hektara površine na području Novog Zagreba – istok i Novi Zagreb – zapad. Zasad je većina obuhvata u privatnom vlasništvu i vlasništvu Grada Zagreba, no dio parcela u vlasništvu je Republike Hrvatske.
– Preliminarni prikaz vlasništva užeg obuhvata dio je osnovnog materijala koji Grad Zagreb predaje izrađivaču studije te predstavlja značajnu ulogu u konačnom planiranju fazne realizacije projekta, navodi Projektni zadatak.
Ovdje pogledajte koji objekt arhitektonske ostavštine u blizini Centra se krenuo obnavljati.