Pretraga

Nema više strogih pravila za građenje ljeti u Dubrovniku, evo gdje će se moći raditi zemljani i konstrukcijski radovi

A- A+

Dubrovački građevinci imaju razloga za slavlje. Postignut je dogovor s gradskom upravom prema kojem svi građevinski radovi u ljetnim mjesecima ne moraju u potpunosti biti zaustavljeni. Zaštićena će od ovoga ljeta ostati u potpunosti samo zona A, dok su u zoni B zabrane bitno olakšane. Trebalo bi to značiti spas za zadržavanje radne snage koje ionako nedostaje.

rušenje

rušenje | Foto: VRUJA – Festival bespravne gradnje i devastacije prirode

Stižu dobre vijesti za bauštelce na jugu Hrvatske. Usuglašena su nova pravila oko organizacije građevinskih radova tijekom ljetnih zabrana. Postignut je dogovor s gradskom upravom oko ublažavanje uvjeta izvođenja gradnje u vrijeme turističke sezone na području Grada Dubrovnika.

Izdvojeni članak

Tuđmanov most u Dubrovniku izjeda korozija, Hrvatske ceste raspisale veliku sanaciju

Promjene u zonama

– Struka je zadovoljna s postignutim u odnosu na ono izglasano ranije prošle godine, Podjela gradskih zona na A i B ostaje, no uspjeli smo isposlovati da u zoni B izvan najstrožeg središta Dubrovnika pod zaštitom, ne bude ograničenja na prostoru 200 metara udaljenosti od ugostiteljskih objekata, kampova i marine, i da se tu može izvoditi sve radove osim zemljanih rekao je za slobodnadalmacija.hr predsjednik Strukovne grupe građevinara Županijske komore Dubrovnik Tomislav Bačić.

Prema dogovoru, u zoni A koja obuhvaća povijesnu jezgru Grada Dubrovnika i njen prvi krug i dalje neće biti zemljanih i konstrukcijskih radova. Dok će u zoni B u kojoj je nalaze naselja Lapad, Gruž i Montovjerna izuzeta iz strogih pravila.

Tržnica Gruž

Tržnica Gruž | foto: screen shot you tube Belina

Potpuna zabrana ugrožavala egzistenciju

U pozadini ove priče stoji apel Strukovne grupa graditeljstva Županijske komore Dubrovnik krajem prošle godine na odluku dubrovačkog Gradskog vijeća kojom se drastično ograničavao doseg građevinskih radova tijekom turističke sezone na području Grada Dubrovnika. Građevinari su procijenili da, osim što sadrži proceduralne greške, Odluka ugrožava egzistenciju građevinskih tvrtki i njihovih zaposlenika te prijeti opstanku cjelokupnog sektora.

Isticalo se tada kako bi bilo pogubno nauštrb jedne tržišne djelatnosti – turizma, od lipnja do sredine rujna zaustavljati drugu djelatnost, građevinu. Spominjala se tu i problematična isplata plaća radnicima kojih ionako manjka u ovom sektoru. Naime, neki su procijenili da se sezonski dnevni gubitak, ovisno o količini mehanizacije u hladnom pogonu, po stroju premašuje 400 eura.

Dubrovnik stari grad, radovi. Foto: Ivor Kruljac/ Bauštela.hr

Utjecaj na druge gradove i općine

Zabrana obavljanja građevinskih radova u špici turističke sezone trn je u oku mnogim investitorima duž Jadrana. Stoga će dubrovačka odluka sigurno imati odjeka u drugim morskim gradovima i općinama.

Prije svih svakako se čeka reakcija Grada Splita koji svake godine uoči početka sezone biva zasut s zahtjevima za izuzeće od zabrane. Lani ih je bilo čak 18, redom o velikih investitora, od kojih je većina na kraju odbila zeleno svijetlo.

Posebno zato što Grad Split ima više vijećnika koji su već javno istupali protiv zabrane gradnje u sezoni. Tako je, primjerice, Marko Matijević, rekao da u Splitu treba dozvoliti sve radove od 0 do 24.

– Sami smo sebi stvorili problem jer, da, malo ispada da na neki način biramo. Bez obzira na vrstu radova, bez obzira na staru gradsku jezgru, dapače, ako igdje želimo smanjit broj turista to je stara gradska jezgra. Tamo treba dozvoliti radove 0-24, svaki dan u godini, ja to ozbiljno govorim jer baš tamo imamo najveći problem s overturizmom. Bušite, štemajte, Marko Matijević je uz vas, proučio je Matijević.

Split vila Rosina

Split vila Rosina | foto: Ivana Solar

Doznajte ovdje sve o fijasku u Dubrovniku, htjeli su ljudima unutar zidina dati novac za drvenariju, ali uvjeti su bili nemogući. Nije se prijavio nitko!

Copy link
Powered by Social Snap