Gradi se nova riječna marina na Dunavu, imat će inovativan sustav sidrenja pontonskih gatova
Uskoro će krenuti izgradnja pristaništa vukovarske riječne marine ‘Marina’ na području novog akvatorija, a trenutačno se traži izvođač radova vrijednih 1,2 milijuna eura. Riječ je o projektu koji je izradila tvrtka Hidroing iz Osijeka, u čijem će se sklopu implementirat novi sustav sidrenja pontonskih gatova i vezanja brodica te pristupni most. Također, kraju se privodi i projekt Adica, a uskoro će krenuti i revitalizacija desne obale Dunava.
![](https://baustela.hr/app/uploads/2025/02/Untitled-design-36.png)
Marina Vukovar | Foto: Marinetek
U Vukovaru uskoro kreće projekt izgradnje riječne marine ‘Marina’ na području novog akvatorija na obalama Dunava, a sada je raspisan natječaj za izvođača radova. Riječ o investiciji vrijednoj 1,2 milijuna eura čiji je projekt izradila tvrtka Hidroing iz Osijeka. U sklopu projekta implementirat će se novi sustav sidrenja pontonskih gatova i vezanja brodica te pristupni most kojim će se omogućiti pristup pristaništu. Osim toga, privodi se kraju projekt Adica, dok je Grad Vukovar u potrazi za idejnim rješenjem desne obale.
Sustav za sidrenje pontonskih gatova
Prema tehničkoj dokumentaciji projekta, namjena građevine je izgradnja pristaništa s trajnim vezovima na rijeci Dunav u Vukovaru. S druge strane, veličina obuhvata zahvata u prostoru je gotovo 40.000 kvadrata. U sklopu projekta, predviđen je sustav za sidrenje pontonskih gatova. Zabijat će se novi piloti na novoj lokaciji pristaništa ‘Marina’ čija je svrha horizontalno fiksirati gat, ali pritom omogućiti vertikalne pomake pontona uslijed oscilacije vodostaja.
Fiksiranje pontona u horizontalnom smislu osigurat će se kliznom vezom s čeličnim pilotima. Ukupna visina pilota iznosi 25 metara, dok je dubina zabijanja u tlo na 60 metara nadmorske visine. Pričvršćenje gatova na pilote predviđeno je kliznim spojem preko obujmice, te će se oni moći pomicati samo u vertikalnom smjeru uzduž pilota. Također, piloti su u unutrašnjosti ispunjeni betonom radi povećanja krutosti i smanjenja korozivnog djelovanja vlage.
Sustav vezanja brodica
Sidrenjem pontona na čeličnim stupovima predviđeno postavljanjem pontona uz obaloutvrdu, koja je trenutačno u fazi izvođenja, s poprečnim manjim pontonima. To su tzv. fingeri koji će tvoriti privezište za plovila sačinjeno od dva pontonska gata – svaki će biti duljine 253 metra. Pontonski gatovi za privez plovila su uzdužni na akvatorij, a kako bi se omogućio pristup gatovima predviđeno je postavljanje poprečnog gata duljine 60 metara na koji je fiksiran jedan uzdužni ponton kojim je omogućeno oslanjanje pristupnog mosta.
U trenutačnom stanju bio je formira gat od ukupno pet poprečnih pontona kojima bi se pristanište štitilo od plutajućih naplavina. U novom rješenju, poprečni pontoni neće imati takvu ulogu, već će omogućiti pristup pontonskim gatovima za privez plovila. Ukupno će se postaviti 48 plutajućih pontona.
Pristupni most
Novi pristupni most služit će za pristup pristaništu s obale. Jednim svojim krajem bit će oslonjen na ležaj na obali, a drugim na pontonski gat. Oslanjanje će se ostvariti preko AB oslonca koji će biti izveden u sklopu trenutačnih radova na izvođenju obaloutvrde. Također, most će se izvoditi tako da se omogući njegovo vertikalno pomicanje, uslijed pomicanja pontona pri oscilacijama vodostaja.
Treba naglasiti da pristupni most nije statički dio sustava sidrenja i nije fiksno vezan za AB sidreno blok. Bit će dužine 27,5 metara, a slobodne širine od gotovo jednog metra. Također, pristup pontonima na AB pristupnom bloku mora biti opremljen vratima s bravom, kako bi se onemogućilo ometanje.
Projekt Adica se privodi kraju
Uskoro će u potpunosti biti završen Projekt Adica, jedna od kapitalnih investicija Grada Vukovara. Riječ je o projektu uređenja popularnog vukovarskog izletišta, park šume Adice, u sklopu kojem se izgradila šetnica uz rijeku Vuku te veliki adrenalinski park, o čemu više možete pročitati ovdje.
Za one željne dobre avanture, postoji i zip line u dužini od 470 metara te najveća umjetna stijena za penjanje u Hrvatskoj. Investicija je ukupno vrijedna četiri milijuna eura, a veći dio iz svojih fondova financijski pokriva Europska unija. Završetkom projekta, Vukovarci će dobiti sjajnu infrastrukturu u za provod u prirodi, što će uvelike i doprinijeti razvoju turizma na istoku Hrvatske.
Revitalizacija desne obale
Obala rijeke velik je potencijal za svaki grad. No, iako su se u Hrvatskoj brojna urbana središta razvila u blizini riječnog toka, nisu ga svi iskoristili.
Vukovar ima velike planove za desnu obalu Dunava, koju misli u svakom smislu približiti urbanom središtu. Za prostor traže dobru ideju koja bi potaknula izmjene prostornog plana kako bi se područje optimalno iskoristilo. Elaborat Građevinskog i arhitektonskog fakulteta u Osijeku otkriva ozbiljne planove, o čemu više možete pročitati ovdje.