Pretraga

Stadion Maksimir sa 35.000 mjesta koštat će 175 milijuna eura, prva utakmica 2030.

A- A+

Točno godinu dana nakon rješavanja imovinsko-pravnog spora za zemljište Maksimir, država i Grad istupili su kako bi predstavili projekt novog gradskog stadiona. Izgradnja će se financirati u omjeru 50:50 između Grada i Vlade RH, dok će investicijsko održavanje ‘spasti’ na GNK Dinamo. Procijenjeno je da će novi stadion sa 35.000 mjesta koštati 175 milijuna eura, a biti završen do 2030. godine.

Maksimirski stadion iz zraka

Maksimirski stadion iz zraka | Foto: CFTV Stadiums screenshot

Stadion Maksimir višedesetljetna je bolna točka Grada Zagreba. Od potencijala originalnog projekta arhitekata Turina i Kincla na atraktivnoj gradskoj lokaciji danas ostaje djelomično dovršeno i raspadnuto ruglo. No, godinu dana nakon rješavanja imovinsko-pravnog spora sa Crkvom Grad i država tvrde – to pitanje se uskoro rješava.

Za nove pobjede

Na predstavljanju projekta novog stadiona na Maksimiru, prvo se obraća predsjednik GNK Dinamo Velimir Zajec. Zadovoljan je i sretan, kaže, što će se novim stadionom nastaviti pobjednička povijest njegovog kluba.

– Slavili smo ovdje velike pobjede. Mlade ekipe su ovdje rušile velike klubove i tu je odigrana prva povijesna utakmica protiv Amerike. Značio je to plasman na velika natjecanja, a igrači su tu proveli sate treninga. Zato mi je iznimno drago da ćete baš ovdje predstaviti financijski model za izgradnju novog stadiona, rekao je Zajec.

Sretan je, kaže, što su Vlada i Grad pronašli dijalog za suradnju na realizaciji zajedničkog modela ne samo novog stadiona, već i sportskog kampa. Dodaje, samo kroz kvalitetnu infrastrukturu Dinamo se može podići na novu razinu, a novi stadion Maksimir značit će i prostor za nove uspjehe nacionalne reprezentacije.

Izdvojeni članak

Niske vrijednosti, loši uvjeti: Procijenjenih 120.000 eura za nadzor na Kranjčevićevoj nije dovoljno

Suradnja Vlade i Grada

Posljednju Zajecovu misao potvrdio je predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza Marijan Kustić. Istaknuvši kako će novi stadion biti značajan korak općenito za razvoj hrvatskog nogometa, podsjetio je i na izgradnju nogometnog kampa u Velikog Gorici. Nešto više o projektu rekao je potpredsjetnik Vlade i ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić.

– Čast mi je predstaviti stadion koji će biti dom Dinama, ali i Hrvatske nogometne reprezentacije. Jedno smo tolerantno društvo kad jedan Hajdukovac slavi vijest o izgradnji Dinamovog stadiona, našalio se na početku.

dinamo stadion

Dinamov stadion | foto: Ramona Ščuric srednja.hr

Zatim je podsjetio na rješavanje imovinsko-pravnog spora, otkrivajući da su za stadion Vlada Republike Hrvatske i Grad Zagreb sklopili zajednički sporazum kojim se utvrđuje da će se stadion graditi zajedničkim novcem. Slijedi osnivanje pravne osobe, a očekuje se da će po dobivanju prava građenja država i Grad zajednički osnovati povjerenstvo koje će do ishođenja lokacijske dozvole pratiti sva zbivanja da bi se ubrzala realizacija investicije.

– Do kraja ove godine nadamo se po ishođenju lokacijske dozvole krenuti u izradu projekta. Cilj nam je vrlo optimističan, jer provedbu arhitektonsko-urbanističkog natječaja, ishođenje potrebnih dozvola, prava građenja i rješavanje ostalih koraka planiramo riješiti, a potom završiti projekt do kraja 2029. godine, rekao je Bačić.

Izdvojeni članak

Istražili smo lokacije: Pogledajte zemljišta koja je Zagreb u zamjenu za Maksimir dao Crkvi

Nedefinirana lokacija

Sve pretpostavke za izgradnju stadiona, dakle, trebale bi biti riješene u naredne dvije godine, prije nego krenu radovi. Ipak, ‘tko ne postavi letjelicu visoko, neće skočiti’, dobacuje Bačić.

– Lokacija je nedovršena i nedefinirana. Stadion koji se gradi od početka 20. stoljeća. Na zapadnoj strani nedovršen prostor atletike, na jugu nedovršen i nedefiniran prostor rekreacije, … To je u gradu širi problem od stadiona, jer želimo urbanizirati jedan dio grada. Projekt Vladimira Turina i Branka Kincla nema nigdje. Koliko god je do neke mjere funkcionalan, ne zadovoljava što Grad i glavni klub zaslužuju, nadovezuje se zamjenik gradonačelnika Luka Korlaet.

dinamo stadion

Dinamov stadion | foto: Ramona Ščuric srednja.hr

Projektantski izazov

Predstavlja projekt koji će se odvijati u dva stupnja – širem i užem obuhvatu. Širi obuhvat zahvatit će 32, a uži 15 hektara. U sklopu širega anketno će se rješavati i bazen te prostor rekreacije prema kojemu će se projektanti morati znati postaviti, kao i uračunati Park&Ride garažu s 1.500 mjesta.

– Detaljnije će se obrađivati čestica stadiona, 4 pomoćna terena i garaža u funkciji stadiona s 800 mjesta. Morat ćemo odlučiti gdje je stadion i kako se njemu pristupa, koji su glavni elementi konstrukcije, funkcije i okoliša. U 2. stupnju ćemo napraviti uži izbor radova koji su u 1. krugu zadovoljili kriterije natječaja, te će se tada detaljno rješavati stadion i neposredni okoliš. Planiramo međunarodni natječaj i žiri kako bi se osigurali visoka kvaliteta i standard provedbe, govori Korlaet.

Povijesna lokacija

Program natječaja izgradio je Gradski zavod za prostorno uređenje uvažavajući inpute te je konzultirana prostorna studija. S prvoodabranim projektantom će se prvo ugovoriti izrada glavnog i izvedbenog projekta, a završetak tog postupka prema Korlaetu se očekuje krajem ove godine, nakon čega ide izrada idejnog projekta i ishođenje građevinske dozvole.

– Grad i Dinamo potpisat će ugovor za korištenje stadiona Maksimira, a prije godinu dana Vlad Biskupija i Grad potpisali su sporazum za konačno rješavanje imovinsko-pravnog spora. Imat će kapacitet 35 tisuća mjesta i zadovoljavati najvišu kategoriju UEFA-e. Ruši se stari stadion da bi se izgradio novi na povijesnoj lokaciji, rekao je na koncu gradonačelnik Tomislav Tomašević.

No, ništa prije izgradnje Kranjčevićeve koja će biti privremeno dom Dinama, rekao je Tomašević. Zatim je dodatno pojasnio javno financiranje. Za projekt koji će koštati čak 175 milijuna eura objasnio je kako bi dugoročno bio neisplativ po javni sektor, ako bi se financirao javno-privatno. Stoga će, kako je već rečeno troškove snositi gradski i državni proračun, dok je za investicijsko održavanje zainteresiran gradski nogometni klub Dinamo.

Ovdje pogledajte kako bi trebao izgledati novi HNS sportski kamp u Velikoj Gorici.

Copy link
Powered by Social Snap