Nova geotermalna bušotina u Podravini: Od vruće vode struja, grijanje i – rajčice
Podravina leži na najznačajnijim izvorima geotermalne energije u čitavoj Europi, a najbolji dokaz za to je najava kako u Đurđevcu idući tjedan Ina i Crosco kreću s ‘prvim bušenjem’ na istražnoj bušotini Lešćan. Osim izgradnje geotermalne elektrane, Grad Đurđevac planira energiju tople vode koristiti na još tri načina: za grijanje gradskih ustanova i institucija, za industrijske potrebe u velikoj poslovnoj zoni te za razvoj poljoprivredne proizvodnje. Posebno je zanimljivo ovo posljednje kao primjer smanjenja troškova poslovanja u uzgoju hrane pa tako treba istaknuti primjer obiteljske tvrtke iz Bošnjaka koja već 14 godina koristi svoju geotermalnu bušotinu za uzgoj rajčica.

postrojenje za geotermalnu energiju | foto: Feifei Cui-Paoluzzo / Getty Images
Počinju prva bušenja na istražnim bušotinama Lešćan, najava je to koja stiže s konferencije ‘Hrvatski energetski potencijali’, na kojoj se razgovaralo kako iskoristiti značajne mogućnosti najjeftinijeg energenta koje kontinentalna Hrvatska ima u svojem podzemlju. Kao i kako te goleme potencijale pretvoriti u resurse, odnosno zaista ih početi koristiti.
– Đurđevac je centar smo ne samo u županije i Podravine, već i cijele Hrvatske u segmentu geotermalne energije. Znamo da polje Leščan-1 ima ogromne geotermalne potencijale koji su potvrđeni i dosadašnjim ispitivanjima, kao i ranijim bušenjima napravljenim još 80-ih godina prošlog stoljeća. Upravo idući tjedan počinju prva bušenja na istražnim bušotinama. Sveukupno će ih biti osam, a sve s ciljem stavljanja geotermalne energije u funkciju, rekao je predsjednik Gradskog vijeća Grada Đurđevca, Željko Lacković, te istaknuo kako Đurđevac ima jedan od najvećih potencijala, kad je riječ o korištenju geotermalne energije.
Smanjenje cijena energenata za građane
Inače, Đurđevac se posljednjih godina fokusirao na geotermalne projekte, te kao prioritet u razvoju ovoga sektora ima podizanje kvalitete života građana kroz smanjenje režijskih troškova i sigurnost koju donosi energetska neovisnost.
– Cilj nam je smanjiti cijenu energenata. Želimo da građani budu mirni i da promjene na globalnom tržištu ne utječu na cijenu usluga koju građanima pruža Grad. Konačni cilj je energetska neovisnost kojom smo već zainteresirali investitore u naš grad. Geotermale ne bismo koristiti samo za grijanje, nego imamo veće ambicije – stvoriti stabilni izvor električne energije i potaknuti proizvodne procese, a samim time otvoriti nova radna mjesta, rekao je gradonačelnik Đurđevca, Hrvoje Janči.
U ovom kontekstu iz Sektora za industriju i održivi razvoj HGK poručuju pak kako energetska neovisnost u Hrvatskoj nije znanstvena fantastika velikim djelom zahvaljujući upravo geotermalnoj energiji koja je najstabilniji, ekološki najčišći i najjeftiniji resurs kojeg Hrvatska ima na raspolaganju.
Od geotermala struja, grijanje i – rajčice
Što se konkretno može postići s geotermalnom energijom u praksi zanimljiv je primjer slavonske tvrtke RURIS iz Bošnjaka, koja je jedinstven i prvi primjer korištenja geotermalne energije u poljoprivrednoj proizvodnji.
– Put nije bio ni lagan ni brz, mi smo bili pioniri u privatnoj investiciji korištenja geotermala u poljoprivredi i trebalo nam je deset godina za ishođenja svih dozvola. Danas bi to bilo puno brže, ali mi smo probili led i troškovi proizvodnje su se značajno smanjili. Nekoć smo imali 1,25 hektara plastenika, danas ih imamo na 5 hektara i 50 zaposlenih, pa se investicija višestruko isplatila, objašnjava Tena Bilić Milinković čiji su roditelji još 2011. godine na svojem imanju iskopali geotermalnu bušotinu kako bi u plastenicima uzgajali rajčice.
Njihov primjer sada žele slijediti i drugi.
– Tijekom prošle godine zaprimili smo nekoliko zahtjeva poljoprivrednih proizvođača koji žele za svoju proizvodnju koristiti geotermalne izvore, no regulativa je predviđala samo solare. Stoga smo tražili izmjenu strateškog plana kojim bi ulaganje u geotermalne izvore postalo prihvatljivo, a s tim bi se moglo krenuti već u trećem kvartalu ove godine, kaže pak najavio je Silvio Šimon iz Ministarstva poljoprivrede koji bi u narednom razdoblju trebalo biti snažniji partner hrvatskim poljoprivrednicima koji žele početi koristiti geotermalnu energiju u proizvodnji.

RURIS Bošnjaci | foto: RURIS Bošnjaci FB
Prepreke za razvoj – novac i birokraja
Iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU stiže pak najava kako će u narednim godinama iz europskih fondova na raspolaganju biti još više novca za geotermalne projekte.
-Do 2031. godine potencijal i interes za nova istraživanja geotermalne energije bit će mnogo veći. U prošloj omotnici iz fondova EU dobili smo 20 milijuna eura, a u sljedećoj omotnici tražili smo mnogo više – učetverostručili smo iznos. Velika većina tih sredstava ići će na investiranje istraživanja geotermalnih izvora energije, najavio je Lovre Karamarko.
No, novac nije jedino nužno da bi se razvijali i realizirali geotermalni projekti išli. Potrebno je ubrzanje i pojednostavljivanje administrativnih barijera koje su dosad kočile snažnije iskorake u korištenju geotermalne energije u Hrvatskoj. Paralelno važno je i školovanje mladih kadrova pa je stoga dolična vijest da Rudarsko-geološko-naftni fakultet otvorio novi smjer kojem će cilj biti upravo to – školovanje mladih i kvalitetnih kadrova za budući geotermalni razvoj Hrvatske.
Doznajte ovdje sve o geotermalnom projektu u Vukovaru.