Pretraga

Otvara se britanski tunel ispod Temze: Gradio se 4 godina i koštao preko dvije milijarde eura

A- A+

Tunel Silvertown jedan je od najvećih britanskih infrastrukturnih projekata u posljednjem desetljeću. Nakon četiri godine izgradnje, napokon će otvoriti svoja vrata 7. travnja ove godine. Riječ je o cestovnom tunelu koji prolazi ispod rijeke Temze, spajajući zapadni Silvertown i područje poluotoka Greenwich, gdje se nalazio preopterećeni tunel Blackwall. Zanimljivo, troškovi izgradnje 2012. godine bili su procijenjeni na 700 milijuna eura, a na kraju su iznosili više od dvije milijarde eura. Silvertown će omogućiti brža i pouzdanija putovanja, smanjenje gužvi i poboljšanje kvalitete zraka. Projekt također uključuje povećanje broja autobusa s nultom emisijom, pružajući bolji javni prijevoz, te otvara nove mogućnosti za gospodarski razvoj u istočnom Londonu. Osim toga, omogućit će bolju povezanost biciklista i smanjiti utjecaj zatvaranja Blackwall tunela na svakodnevni promet.

tunel Silvertown| Foto: Transport for London, Canva

Jedan od najvećih britanskih infrastrukturnih projekata u posljednjim godinama, tunel Silvertown, napokon otvara svoja vrata. Službeno otvorenje tunela predviđeno je za 7. travnja ove godine, kako su objavile londonske vlasti na službenoj stranici.

Preko 2 milijarde eura

Tunel Silvertown je cestovni tunel koji će prolaziti ispod rijeke Temze u istočnom Londonu. Duljina tunela iznosit će 1,4 kilometra, povezujući zapadni Silvertown na sjevernoj strani rijeke, istočno od ušća rijeke Lea, s portalom uz postojeći tunel Blackwall na poluotoku Greenwich južno od rijeke. Ovaj tunel bit će važna prometna arterija, a njegovom izgradnjom uvodi se nova cesta A1026.

Izdvojeni članak

London će uskoro dobiti najviši neboder u gradu, bit će iste visine kao ‘The Shard’

Troškovi projekta od samog početka nisu bili maleni. U 2012. godini, trošak izgradnje procijenjen je na 700 milijuna eura, dok je 2015. godine iznosio 1,2 milijarde eura. No, troškovi nisu stali na tome. Do 2021. godine, cijena je narasla na 2,6 milijardi eura, a procjenjuje se da će ukupni troškovi radova, održavanja i financijskih izdataka tijekom 25 godina iznositi više od milijarde eura.

Zašto novi tunel?

Tunel Blackwall, izgrađen u viktorijanskoj eri, nikada nije bio predviđen za današnje prometne zahtjeve. Zbog nesreća s većim vozilima, koja nisu prikladna za ovaj uski tunel, česte su blokade i zastoje u prometu. Ove gužve dovode do kašnjenja, a vozači su često prisiljeni koristiti dulje rute kako bi izbjegli čekanje. Uz to, gužve povećavaju emisiju štetnih plinova i negativno utječu na kvalitetu zraka.

Otvorenjem novog tunela, putnici će moći uživati u pouzdanijim putovanjima, a gužve i čekanja bit će značajno smanjeni. Putovanja će biti brža, s uštedom vremena do 20 minuta, a očekuje se smanjenje gubitka od milijun sati godišnje koje su putnici do sada gubili čekajući u tunelu Blackwall.

Silvertown tunel | Foto: Transport for London, Canva

Besplatan javni prijevoz

Novoizgrađena mreža autobusa s nultom emisijom omogućit će prijelaz rijeke brže nego ikad. Broj autobusa koji voze tijekom najprometnijih sati povećat će se sa šest na čak 21 autobus po satu. Svi autobusi bit će besplatni tijekom prve godine, što će omogućiti mnogim Londončanima da iskoriste novu infrastrukturu. Osim toga, odmah po otvaranju tunela kreće nova Superloop linija SL4, koja će povezivati Canary Wharf i Grove Park.

Poslovni subjekti bit će u boljoj poziciji za širenje svojih tržišta i brži dolazak do klijenata. Očekuje se i povećanje broja radnih mjesta u istočnom Londonu, a male tvrtke i dobrotvorne organizacije u Newhamu, Greenwichu i Tower Hamletsu moći će dobiti popuste na korisničke naknade za tunel, čime će smanjiti svoje troškove prijevoza.

Silvertown tunel | Foto: Transport for London, Canva

Smanjenje zagađenja

Projekt također doprinosi smanjenju negativnog utjecaja prometnih gužvi na kvalitetu zraka. Novi sustav upravljanja prometom omogućit će smanjenje zagađenja na jednim od najzagađenijih područja Londona. Praćenje kvalitete zraka u pet londonskih četvrti bit će nastavljeno još najmanje tri godine nakon otvorenja tunela, osiguravajući da naknada za korištenje tunela doprinosi smanjenju zagađenja i poboljšanju životnih uvjeta.

Također, tunel Silvertown poboljšat će otpornost cestovne mreže, nudeći alternativu kada je tunel Blackwall zatvoren. Naime, Blackwall se zatvara oko 700 puta godišnje, što stvara kašnjenja i dodatne smetnje u prometu. Novi tunel pomoći će u smanjenju tih problema i poboljšati fleksibilnost i pouzdanost za vozače.

Izdvojeni članak

Gradi se najduži tunel ispod Temze, Britancima odobren projekt vrijedan milijarde

Nova usluga i infrastruktura

Za bicikliste će biti omogućena nova usluga biciklističkog prijevoza koja koristi tunel Silvertown. Usluga će biti besplatna barem godinu dana, a biciklisti će moći putovati svakih 12 minuta između 06:30 i 21:30, sedam dana u tjednu. Nova infrastruktura uključivat će dva stajališta, jedno na sjevernoj strani rijeke u blizini Royal Victoria DLR stanice, a drugo na južnoj strani u blizini križanja s Old School Closeom.

Uz sam tunel, završen je i rad na kružnom raskrižju Tidal Basin, dok su trenutno u tijeku radovi na poboljšanju križanja Lower Lea, koji bi trebali biti gotovi do kraja proljeća 2025. Ova infrastruktura pomoći će u poboljšanju prometa u okolini i omogućiti lakši pristup tunelu.

Copy link
Powered by Social Snap