Jedan projekt radili su bez skele iznad provalije, a drugi usred bolnice koja nije smjela stati ni na jednu noć. Vlasnik tvrtke ispričao nam je više.
16:10 3 d 01.06.2026

1 Undershaft | Foto: YouTube screenshot
London će uskoro dobiti novi neboder, iste visine kao kultni ‘The Shard’, piše metro.co.uk. Službenog imena ‘1 Undershaft’, prostirat će se na čak 74 kata.
Neboder će biti visok 309,6 metara i pridružit će se legendarnom neboderu ‘The Shard’ kao najviša zgrada u Ujedinjenom Kraljevstvu. Tako će postati i najviši neboder u zapadnoj Europi. Službeno nazvan ‘1 Undershaft, imat će i najvišu europsku javno dostupnu galeriju te ‘učionicu na nebu’ za djecu na 72. i 73. katu.
Novi neboder zamijenit će postojeći 118 metara visoki toranj Svete Helene i osigurat će gotovo 13 posto uredskog prostora potrebnog Gradu Londonu do 2040. godine. Prostirat će se na 150.000 četvornih metara.
Kako kažu iz Grada, neboder će doprinijeti gospodarskom rastu i kulturnoj ponudi Londona. Kako se nalazi samo dvadesetak minuta hoda od ‘The Sharda’, zasigurno će biti i važan čimbenik u turističkoj ponudi.
Dizajn novog nebodera djelo je Arhitektonskog ured Eric Parry Architects. Prije njihovog prijedloga, u zadnjih deset godina postojala su još dva predložena dizajna koja su propala, dok je ovaj usvojen 2023. godine.
Njihov dizajn potaknut je promjenama radnih navika nakon COVID-19 pandemije, dok će neboder biti i puno održiviji. Umjesto prethodnog križnog i suženog nebodera, arhitekti su predložili visoku zgradu segmentiranu u četiri bloka, čime se korisna površina poda povećava za 30 posto. Na krovu će biti i javni vrt koji će se protezati preko nakrivljene nadstrešnice iznad ugla Leadenhall Street i St. Mary Axe. Na tom prostoru nalazit će se zimski vrtovi na 1.530 kvadrata, ali i vanjske uredske terase te više od 100.000 kvadrata radnih prostora.
Još uvijek najviše zgrada u Londonu je ‘The Shard’. Riječ je o djelu legendarnog arhitekta Renza Piana koje je dovršeno 2012. godine. Ova poslovno-stambena zgrada podsjeća na komadić stakla, kao u bajci o Snježnoj kraljici.
Pianu je inspiracija bio venecijanski umjetnik Canaletto koji je slikao visoke crvene tornjeve i jarbole jedrenjaka. Uzdiže se 309,6 metara, a sastoji se od preko 70 katova. U njemu se nalaze stanovi, uredi, kafići, restorani i luksuzni hoteli. Kao zanimljivost, 20 posto nebodera izgrađeno je od recikliranog željeza, a njegova dizala su jedna od najbržih na svijetu.
Global Power City Index objavio je listu deset najatraktivnijih gradova za 2023. godinu. Ovaj indeks analizira sposobnost najvećih svjetskih gradova da privuku ljude, kapital i firme iz cijelog svijeta.
U obzir se uzimaju razni faktori, kao što su kultura, ekonomija, mobilnost, okoliš i kvaliteta života. Na prvom mjestu je London, na drugom New York, a na trećem se nalazi japanski Tokio. Niti jedan hrvatski grad nije na listi, dok se Zagreb našao na 106. mjestu liste najpametnijih gradova na svijetu. Više o svemu tome pročitajte ovdje.
Jedan projekt radili su bez skele iznad provalije, a drugi usred bolnice koja nije smjela stati ni na jednu noć. Vlasnik tvrtke ispričao nam je više.
16:10 3 d 01.06.2026
Bosch i portal bauštela.hr nagrađuju najbolje 'sam svoj majstor' projekte od nule. Prijavite svoj projekt do 13. lipnja i osvojite bogate nagrade.
11:40 22 d 13.05.2026
Veliki projekti traže preciznu organizaciju, zahtjevnu montažu i rad s golemim staklenim stijenama, otkrili su nam Ante i Marko iz Skelin Monta.
15:15 10 d 25.05.2026
Portal bauštela.hr nedavno je uveo sustav pretplate kojim zaključavamo dio članaka. Sad godišnju pretplatu možete kupiti uz čak 50 % popusta.
12:00 3 d 01.06.2026
Modernizacija triju pruga i 100 km između 2 državne granice: Jedan dokument je preduvjet za sve
Uz brojne druge projekte HŽ-a, sprema se modernizacija triju pruga između dviju državnih granica na istoku Hrvatske. Brzina vlaka je 20 do 100 km/h.
10:13 23 h 04.06.2026
Županija na istoku planira gradnju više od 40 kuća i tri zgrade, ali kvadrati neće biti za svakoga. Prednost imaju deficitarna zanimanja i obitelji.
10:13 23 h 04.06.2026
INA ide dalje s podravskim naftno-plinskim poljem: U planu su dvije nove bušotine i pristupni putevi
INA planira dvije nove bušotine na polju Pepelana, a Ministarstvo pokreće postupak procjene mogućeg utjecaja na okoliš.
10:12 23 h 04.06.2026
Nova dnevna bolnica blizu Zagreba 'pokrit' će do 80.000 pacijenata, a gradit će se na važnoj aveniji u susjednoj županiji. Bit će dijelom KB Dubrava.
10:12 23 h 04.06.2026