Estrih: Sve tajne kvalitetne podne glazure i kako u 5 koraka samostalno obaviti posao
Estrih je sloj materijala koji se postavlja na betonsku podlogu, a u domaćem bauštelskom slengu naziva se još i podnom glazurom. Izrađuje se od cementa i oštrog pijeska, no u smjesu se mogu dodati i grubi agregati za stvaranje debljeg sloja kada se rade podovi za industrijske svrhe, odnosno podovi koji trebaju izdržati jača opterećenja. Vješt sam svoj majstor postaviti estrih u jednoj prostoriji može sam, evo i kako.

estrih | foto: baustela.hr
Primarna svrha estriha je izravnavanje poda, odnosno stvaranje ravne površine za nanošenje dekorativnih ili dodatnih slojeva poda. Podni estrih je dobar toplinski izolator, te je jako izdržljiva komponenta.
Estrih i beton često se mogu zamijeniti jer su tehnički napravljeni od cementne mješavine. Međutim, glavna razlika između ta dva materijala je u tome što je beton grublji i jači, dok estrih daje glatku završnu obradu.
Postavljanje estriha ili podne glazure nije tehnički zahtjevan posao, ali za dobar rezultat treba osnovno poznavanje bauštelskih vještina, dobra koncentracija i jaki mišići. Evo kako sve obaviti u pet koraka
1. Priprema prostora i materijala
Prvi je korak čišćenje površine. Prije postavljanja estriha prostoriju treba isprazniti i pod dobro očistiti. Potom treba zaštititi donji dio zida tako da se uz rubove od poda prema gore postavi obloga od minmalno 10 centimetara. Može biti i šira obzirom da se nakon sušenja višak lako odreže. Zaštita omogućuje smanjeni prijenos zvuka s poda na zidove, odnosno na cijelu konstrukciju.
Kada se podni estrih priprema u kućnom aranžmanu govorimo o mješavini separiranog pijeska (granulacije 0-4 mm), cementa i vode, te, poželjno, vlakana za ojačavanje smjese. Riječ je o vlaknima na bazi polipropilena koja povećavaju otpor stvaranju svih vrsta pukotina. Prednost u odnosu na armaturnu mrežu je ta što se dobiva ravnomjerna armiranost po čitavom presjeku.
Ako ispod estriha ide podno grijanje cijevi trebaju prethodno biti spojene na priključni ormarić, te učvršćene na podlogu. Ako se pak postavlja umjesto vlakana za ojačavanje smjese armaturna mreža ona također treba biti fiksirana.

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr
2. Pravljenje smjese
Smjesa se pravi uz pomoć miješalice. Za manje površine na prizemnim lokacijama može poslužiti standardna bauštelska ručna miješalica, no ako je riječ o većim površinama ili površinama na katovima preporuča se koristiti električnu automatsku miješalicu s pumpom.
Za standardnu mješavinu estriha cement i pijesak miješaju se u omjeru 1:4, uz dodavanje vrlo malo vode, kako smjesa ne bi bila prerijetka. Treba reći da se smjesa pravi postupno, u korak s razvlačenjem na podlogu kako se ne bi dogodilo da se dio osuši za vrijeme niveliranja. Zbog toga nije loše u ovome poslu imati pomagača, odnosno ‘malog od miješalice’.

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr
3. Niveliranje
Jednom kada je smjesa zamiješana estrih se ručno u kantama ili strojno uz pomoć pumpe i tronošca donosi u prostoriju u kojoj se polaže u hrpicama, te se ravnomjerno širi grabljama od ruba najudaljenije kuta u prostoriji unatrag prema izlazu. Materijal se raspoređuje približno metar po metar sa stankom za niveliranje.
Prvo se niveliraju rubovi koji određuju debljinu glazure, a potom se cijela površina stapa u jednu cjelinu. Niveliranje se obavlja dugačkom letvom, idealno s libelom. Treba reći da je ovo najteži dio posla. Osim što zahtjeva koncentraciju na preciznost i fizički je zamoran obzirom da se obavlja iz klečećeg položaja. Za obavljanje ovoga posla treba koristiti zaštitnu opremu: rukavice, gumene čizme i prekrivalo za koljena.

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr
4. Zaglađivanje
Nakon što je estrih niveliran slijedi približno jedan sat početnog sušenja, a potom i završno zaglađivanje. Najprije gletalicama ručno, a potom gladilicom za estrih popularno zvanom ‘helikopter‘. U ovoj kombinaciji prvi je korak površinu poprskati vodom, a onda gletalicom prolaziti površinu od ruba do ruba. Zatim za kraj na scenu stupa ‘helikopter’ koji površinu zaglađuje do sjaja.
Kako to izvesti, a da se otiscima radnih cipela ne nanese šteta prethodno obavljenom poslu? Tajna je u posebnim papučama, odnosno cipelama za hodanje po svježem estrihu koje se mogu kupiti u specijaliziranim trgovinama za građevinski materijal za dvadesetak eura. Navlače se preko cipela, te čak i pomažu kod zaglađivanja.

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr
5. Sušenje
Prije nanošenja podne obloge na estrih (keramike ili drvenarije) on mora biti potpuno suh, a računa se da na svaki centimetar glazure ide jedan tjedan sušenja. No, treba reći da se proces sušenja može ubrzati uz pomoć tekućih ubrzivača sušenja estriha koji se ubacuju u smjesu, ali kako su dosta skupi, manji investitori ih ne koriste.
Ovdje treba reći i kako se spomenuto obavezno sušenje od 4 do 5 tjedana odnosi prije svega na zabranu postavljanja obloga na podove, keramike, parketa, laminata. Dok se po glazuri može hodati već kroz dva do tri dana.

totalna rekonstrukcija, glazura | foto: baustela.hr
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.