Susjedi će dobiti novi stadion od 1,5 milijardi eura? Ponajveći gradski derbi mogao bi se igrati ispod zemlje
Milanske gradske vlasti nalaze se pred važnim odlukama, jer legendarni stadion San Siro uskoro ulazi u novu fazu svoje povijesti. Planira se njegova privatizacija, a paralelno je predstavljen i izvanredan projekt novog stadiona koji bi, vjerovali ili ne, bio smješten – pod zemljom. Riječ je o vizionarskom i ekološki održivom dizajnu koji potpisuje milanski arhitekt Davide Bruno. Njegova ideja je stvoriti podzemni stadion integriran u veliki urbani park, čime bi se spojili sport, priroda i suvremena arhitektura na inovativan način.

stadion San Siro | Foto: Ion Fund
Milanski stadion San Siro, jedan od najslavnijih nogometnih objekata u Europi, nalazi se na prijelomnici svoje povijesti. Tijekom desetljeća, bio je domaćin bezbrojnim sportskim spektaklima, ali sada se sve više nameće pitanje njegove budućnosti. U svibnju se očekuju ključne odluke – Grad Milano raspisao je javni natječaj za iskaz interesa za kupnju stadiona i okolnih površina, što bi moglo označiti početak procesa privatizacije.
Ministar sporta Andrea Abodi potvrdio je kako talijanska Vlada, iako isprva manje uključena, sada aktivno sudjeluje u donošenju odluka o budućnosti San Sira. Upozorio je kako više nema prostora za odgađanje jer se približavaju Zimske olimpijske igre Milano – Cortina 2026., čije je svečano otvaranje planirano upravo na San Siru. U tom kontekstu, odluke o stadionu dobivaju dodatnu težinu jer je nužno osigurati logističku i infrastrukturnu spremnost za jedan od najvećih svjetskih događaja.
Koncept podzemnog stadiona
U pozadini političkih i financijskih odluka o privatizaciji, javnosti je predstavljen radikalan arhitektonski prijedlog koji bi mogao potpuno promijeniti dosadašnji način razmišljanja o sportskoj infrastrukturi. Arhitekt Davide Bruno, osnivač studija Ion Fund, predstavio je alternativni koncept novog San Sira – potpuno podzemnog stadiona smještenog u srcu golemog urbanog parka.
Prema Bruninom konceptu, stadion bi bio izgrađen isključivo ispod površine zemlje, gotovo nevidljiv u tradicionalnom smislu, ali u potpunosti funkcionalan, moderan i održiv. Projekt uključuje stvaranje parka površine 37 hektara s više od 20.000 novozasađenih stabala, retencijskim jezerima i pola milijuna sadnica cvijeća, što bi području San Sira dalo novu ekološku i društvenu vrijednost.
Bruno ne vidi stadion samo kao mjesto održavanja nogometnih utakmica, već kao multifunkcionalni prostor koji živi tijekom cijele godine. Smatra da su današnji stadioni često ‘katedrale u pustinji’ – goleme građevine koje služe svrsi samo nekoliko dana mjesečno. U njegovoj viziji, stadion bi postao aktivni dio urbanog tkiva, otvoren građanima 24 sata dnevno, sa sadržajima koji uključuju trgovačke prostore, hotele, muzeje, restorane i kulturne dvorane.

stadion San Siro | Foto: Ion Fund
Održivost i ‘zeleni’ krov
Poseban naglasak stavljen je na održivost. Stadion bi koristio geotermalnu energiju, zeleni krov, sustave ponovne upotrebe vode i građevinske materijale niske emisije. Predviđena je upotreba prefabriciranih građevinskih sustava, što bi ubrzalo izgradnju i smanjilo troškove. Zahvaljujući podzemnoj lokaciji i integraciji sa zelenilom, struktura bi imala minimalan vizualni utjecaj na okolinu, ali bi bila aktivna kroz digitalne, svjetlosne i zvučne interakcije. Bruno naglašava da je ovo primjer ‘dematerijalizacije arhitekture’, gdje se fizička prisutnost građevine smanjuje, a njezina društvena i funkcionalna uloga pojačava.
Projekt se temelji na principima kružnog gospodarstva i urbanog otpora, u skladu s ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih naroda – Agenda 2030. Svaki njegov aspekt – od morfologije terena do materijala – osmišljen je kako bi odgovorio na klimatske, ekološke i društvene izazove budućnosti. Stadion bi uključivao i brojne javne staze, podzemne trgove, izravne veze s podzemnom željeznicom, te fleksibilne prostore za izložbe, edukaciju i rekreaciju.
Prema dostupnim podacima, ukupni trošak projekta iznosi oko 1,5 milijardi eura, a predviđeno vrijeme izgradnje je pet godina. Iako je neizvjesno hoće li gradske vlasti i vlasnici klubova AC Milan i Inter ozbiljno razmotriti projekt, neosporno je da je riječ o ozbiljnoj arhitektonskoj i društvenoj alternativi. Val izgradnje i rekonstrukcije stadiona u Italiji, sve je jači. Pogledajte ovdje kako će izgledati novi sportski kompleks i stadion u najpoznatijem gradu na vodi.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.