Strojno gletanje ili kako u 10 minuta izravnati zidove i stropove u cijeloj prostoriji
Stroj za gletanje je specijalizirani alat koji se koristi u građevinarstvu za učinkovito nanošenje glet mase na površine. Opremljen specijaliziranim pištoljem za prskanje i mlaznicom, ovaj moćni alat omogućuje vještim radnicima postizanje fine i kontrolirane raspodjele glet mase po zidovima i stropovima. Za kratko vrijeme od pojave na tržištu postao je nezamjenjiv alat za profesionalne majstore čiji je posao fokusiran na završene radove u građevini, a zbog lakog rukovanja voli ga i ‘sam svoj majstor’ ekipa kojoj je jedina mana ovog uređaja paprena cijena. No, obzirom da se strojevi za gletanje mogu iznajmiti to svakako nije prepreka da ga koristite u svom slijedećem projektu.

totalna rekonstrukcija, žbukanje i gletanje | foto: baustela.hr
Glet masa služi za zaglađivanje i izravnavanje zidnih površina prije bojenja ili lijepljenja tapeta, stvarajući jednoliku i čistu podlogu za završnu obradu. Posao je to koji se desetljećima obavljao isključivo ručno. No danas je situacija drugačija.
Stroj za gletanje postao je neophodan alat u velikim projektima gradnje i bojanja, posebno za postizanje glatke i ujednačene završne obrade na površinama kao što su zidovi i stropovi. Radi pomoću mehanizma visokotlačne pumpe za tjeranje glet mase kroz specijaliziranu mlaznicu, razbijajući ga na fine kapljice koje se zatim raspršuju na željenu površinu.
U usporedbi s tradicionalnim ručnim metodama poput upotrebe lopatica, četkica ili valjaka, strojevi za prskanje gleta bez zraka nude nekoliko prednosti. Najznačajnija među njima je znatno ubrzavanje proces nanošenja, a potom i pokrivanje većih područja u kraćem vremenu.
Ove značajke posebno su važne u komercijalnim ili velikim projektima gdje je vrijeme od presudne važnosti. No, to ne znači ga DIY majstori ne mogu koristit. Dapače, oni koji se odluče za kućni projekt stroj iznajmiti ili posuditi neće pogriješiti.
Osnovni dijelovi i dodatci
Strojevi za gletanje obično su kompaktnog dizajna koji omogućuje maksimalnu mobilnost, a time i jednostavno manevriranje na gradilištima. Sastavni dio stroja je pištolj za prskanje ili mlaznica spojena na fleksibilno crijevo, što omogućuje preciznu primjenu glet mase.
Svaki stroj za gletanje ima spremnik za glet masu, a kapacitet varira ovisno o modelu. Izlazna stopa određuje brzinu kojom stroj može pokriti određeno područje zidnim kitom.
Većina ‘ozbiljnih’ strojeva je opremljena podesivim postavkama za regulaciju uzorka prskanja, tlaka i brzine protoka. To je važno jer ove stavke omogućuju prilagodbu na temelju specifičnih potreba zadatka.

strojno gletanje pištolj | foto: baustela.hr
Jednostavno korištenje
Treba reći da se strojevi za prskanje gleta mogu pokretati strujom ili komprimiranim zrakom, ovisno o modelu. Na domaćem tržištu prevladavaju strojevi na struju, pa je za njihovo korištenje nužno osigurati funkcionalnu utičnicu, odnosno aktivaciju struje na radilištima objekata koji nisu prethodno spojeni na struju.
Ovi su strojevi prikladni za niz površina, uključujući žbuku, beton, gips i suhozid. Ukratko, gdje god mislite da bi nanosili glet masu ručno, možete to učiniti strojno. No, treba znati kako se preporučuje korištenje stroja za veće površine, inače se možete dovesti u situaciju da si zbog gletanja jednog zida, koje strojno traje par minuta, napravite sat vremena posla s čišćenjem.
No, treba reći, čišćenje je jednostavno i apsolutno nužno. Stroj je dovoljno isprati običnom vodom i prebrisati nakon upotrebe, a prije spremanja. U suprotnom neće dugo potrajati. Ovdje možemo dodati i jedan savjet s gradilišta – ako je stoj vaš i ima kotače, dobra je ideja omotati ih prozirnom folijom prije početka rada kako glet ne bi završio u utorima što samo stvara dodatni posao pri čišćenju.
Svakako treba reći da je osim stroja prilikom njegova rada nužno prethodno zaštititi sve u prostoriji što ne želite dodatno prati, poput prozora i dovratnika. Kao i da se se strojno gletanje preporučuje najprije u praznim prostorijama, bez namještaja ili s namještajem skupljenim na sredinu i prekrivenim zaštitom.

strojno gletanje | foto: baustela.hr
Kako to izgleda u praksi
Popratili smo strojno gletanje 600 kvadrata zidova i stropova u obiteljskoj kući, te na licu mjesta promatrali stroj za gletanje u ‘akciji’. I bili smo poprilično impresionirani. Ukupno je utrošeno 1,5 do 2 kilograma po kvadratu u dva sloja unutarnje mase za izravnavanje.
Stroj je masu miješao u prizemlju, a potom bi ju kroz crijevo pumpao do svake prostorije na katu i duž prve etaže u kojima bi majstor uz pomoć raspršivača (‘pištolja’) gletom presvlačio zidove i stropove. Nakon što bi glet prekrio svaku površinu uslijedilo je ravnanje uz pomoć vjerojatno najveće gletalice s teleskopom koju smo do sada vidjeli.
Tako se obradila svaka prostorija u kući, a za ovaj posao bio je dovoljan samo jedan dan. ‘Prva ruka’ se sušila 24 sata, a onda je postupak ponovljen. Treba reći i da je nakon strojnog gletanja, isto kao i nakon ručnog, potrebno obaviti brušenje površine prije bojenja u željenu boju.
Doznajte ovdje sve o estrihu i kako ga postaviti u 5 koraka.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.