Zamjena cijevi s kobnim posljedicama zaustavlja se: Zbog ‘izazova’ se puštaju ove lokacije
Kopanje cijevi u karlovačkoj Zvijezdi uz zgrade stare i po 200 godina bilo je kobno za pojedine objekte. U nekima od najstarijih gradskih ulica vide se strašne pukotine, a dio ljudi moralo je iseliti iz teško oštećenih stanova ili poslovnih prostora. Nakon što je javnost više od dvije godine pratila razvoj događaja na ovom velikom gradilištu, čini se da dolazi do iznenadnog obrata. Dokumentacija otkriva važnu odluku Vodovoda i kanalizacije (ViK).

Primjer oštećenja nastalih u radovima na modernizaciji vodno-komunalne infrastrukture (travanj, 2025.) | foto: Bauštela.hr
Nakon što su uslijed radova na vodno-komunalnoj infrastrukturi u karlovačkoj Zvijezdi jedni ostali bez doma, a drugi zbog razgranatih pukotina na zidovima s nelagodom ulaze u poslovne prostore u kojima su godinama radili – događa se preokret. Dva tjedna nakon što je stručni nadzor zaustavio radove jer se od izvođača GIP-a Pionira tražilo da izvedu sanaciju oštećenja koja nije dio projekta, u javnoj nabavi osvanuo je predmet nabave za pripremu novih izmjena i dopuna građevinske dozvole. Prema projektnom zadatku se odustaje od završetka radova u nekoliko ulica.
Problemi sa starim cijevima
Datuma 10. studenog u sustavu javne nabave osvanuo je predmet Usluga izrade izmjena i dopuna projektne dokumentacije za uređenje prometnih površina, ali i projektiranje vodoopskrbe i kanalizacije u Karlovcu. Predmet se odnosi na Zvijezdu, a vrijednost usluga tehničkoga projektiranja procijenjeni su na 170 tisuća eura. Nakon što je velik dio ulica ‘zatvoren’ poslije zamjene vodovodnih i kanalizacijskih cijevi, a Grad je zatražio i radove ojačanja temeljnog tla uz stare zgrade, kao i izradu projekata sanacije nekih od najstarijih zgrada u staroj jezgri, što planiraju iz gradskog ViK-a?
U javno dostupnim dokumentima na Elektroničnom oglasniku javne nabave (EOJN) dostupne su prije svega Opće smjernice za izradu projektne dokumentacije rekonstrukcije i uređenja prometnih površina u Zvijezdi. Te smjernice izrađene su još u 2017. godini, te navode kako je u tom dijelu grada u kojemu je ‘građevinski fond u lošem stanju osim obnove samih građevina nužno izvršiti ulaganja u infrastrukturne sustave’.

Trg bana Josipa Jelačića u karlovačkoj Zvijezdi u travnju 2025. | foto: Bauštela.hr
Opisuju kako u ulicama tijekom godina nije bilo značajnijeg investicijskog ulaganja u prometnice unutar kulturno-povijesne urbanističke cjeline, već su samo redovito održavane. Nadalje, u tekstu stoji da vodoopskrbna i kanalizacijska mreža datira s početka 20. stoljeća pa zbog dotrajalosti nisu rijetki problemi poput učestalih puknuća i kvarova na cjevovodima, otežanog održavanja zbog velike dubine na kojoj se nalaze kanali odvodnje, ali i neodgovarajućih profila. To je i bio razlog pokretanja zamjene vodno-komunalne infrastrukture u okviru Aglomeracije Karlovac-Duga Resa koji su zahvatili i staru jezgru Karlovca.
Odustajanje od pojedinih trasa
Po prilici posljednje dvije godine javnost je pratila vijesti o oštećenjima nastalih zbog dubokih iskopa uz zgrade sagrađene u prošla dva, a u nekim slučajevima i tri stoljeća. Neke ulice poslije radova su ‘zatvorene’, te još trebaju biti popločane i uređene, no novi predmet u javnoj nabavi otkriva da se sve neće završiti kako je bilo planirano.
– Tijekom provedbe opsežnog projekta infrastrukturne obnove u zoni zaštićenog kulturnog dobra pojavili su se brojni problemi: nepoznati položaji i dubine postojećih instalacija, arheološka nalazišta, vrlo uske gradske ulice te velik broj instalacija u prostoru. Najveći izazov bilo je osigurati stabilnost okolnih zgrada tijekom dubokih iskopa za rekonstrukciju kanalizacijskih kolektora. Zbog tih okolnosti tijekom izvođenja radova stalno su se javljale nove situacije koje je trebalo rješavati, što je često zahtijevalo izmjene trasa projektiranih kanalizacijskih i vodoopskrbnih cjevovoda, pojašnjeno je u zadatku za nove izmjene i dopune.

Ovako su izgledali radovi na Aglomeraciji u karlovačkoj Zvijezdi | foto: Građanska inicijativa Gaza i Zvijezda
Potom piše da se ovom IV. izmjenom i dopunom građevinske dozvole predlaže odustajanje od izvođenja dijela kanalizacije u ulicama Janka Draškovića, Pavleka Miškine i Kneza Domagoja, kao i odustajanje od izgradnje dijela vodoopskrbe u Draškovićevoj.
– Predviđa se i izmještanje trasa određenih sekundarnih kanala u Gambonovoj i Benetićevoj ulici kako bi se izbjegla oštećenja i ispoštovali konzervatorski uvjeti. Na križanju ulice Abel Lukšić i Benetićeve planira se uklanjanje postojećeg kanalizacijskog šahta, navodi projektna dokumentacija.
Nije prva izmjena građevinske dozvole
Podsjećamo, ove izmjene i dopune građevinske dozvole nisu prve od početka projekta. U Mapi 3 može se pročitati o dosadašnjem tijeku ishođenja i izmjena dozvola te o prilagodbi dokumentacije.
U toj mapi piše da je još u 2018. Inženjerski projektni zavod izradio cjelovitu projektnu dokumentaciju za uređenje prometnih površina, te projektiranje vodoopskrbe i kanalizacije u Zvijezdi. Projekt je obuhvaćao pet međusobno usklađenih mapa, a na osnovu projektne dokumentacije u srpnju te godine ishođena je i građevinska dozvola. Rješenje o produžetku dozvole izdano je u 2021., s važenjem do 14. kolovoza 2024. godine. U siječnju 2020. mijenjana je dokumentacija.

Oštećena stambena zgrada danas je za rušenje | foto: Bauštela.hr
– Radi prekapanja projektiranih infrastrukturnih objekata sa arheološkim nalazištem na sjeverozapadnom dijelu Ul. S Radića od spoja s Trgom bana P. Zrinskog do uključivo s križanjem Augusta Cesarca, izrađena je projektna dokumentacija za izmjenu i dopunu građevinske dozvole, od strane IPZ početkom 2020..
Nastavno je pak zbog izvođenja dubokog iskopa na rekonstrukciji kanalizacijskih kolektora i osiguranja postojećih okolnih objekata tijekom radova, kao i zbog potrebe preusmjeravanja određenih kolektora odvodnje u druge kolektore izrađena je projektna dokumentacija i za drugu izmjenu i dopunu građevinske dozvole.
Radovi na prometnim i hodnim površinama
Projekt se sastojao od šest mapa, pri čemu su izrađene nove mape glavnog građevinskog projekta zaštite građevinske jame za Kanal 1 (Kraševa), Kanal 27 (Bencetićeva), Kanal 29 (Gambonova) i Kanal 42.5 Draškovićeva-Pavela Miškine, stoji u projektnoj dokumentaciji. Rješenje o drugoj izmjeni i dopuni postalo je pravomoćno 3. listopada 2024. godine. Sada se traže nove izmjene i dopune građevinske dozvole.

Oštećena zgrada | foto: Bauštela.hr
Inače, izmijenjeni projekt i dalje uključuje prethodno planirane zahvate radova na prometnim i hodnim površinama u Zvijezdi, ali i urbane opreme i signalizacije. Taj posao opisan je u Mapi 1. Opisuje radove na hodnim plohama između Strossmayerovog trga 7 i Banjavčićeve 9, pri čemu na trgu treba urediti hodne plohe povijesnim kamenim opločenjem. Namjerava se zamijeniti pješačke betonske rubnjake gornjeg dijela Radićeve, ugraditi kamena opločenja u Mažuranićevoj i Radićevoj, ugraditi granitni rubnjaci na kamene portale te provesti još neke intervencije.
Mapa 2 predviđa se izgradnja prometnih površina i oborinske odvodnje. Predmet tog zadatka odnosi se na površinsko odvodnjavanje i rekonstrukciju prometnih površina, gdje se odustaje od dijela planiranih zahvata.
Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.