Jedna od najmanjih država svijeta donijela ekološku zakletvu za turiste, kazne rigorozne
Palau je egzotična destinacija i jedna od najmanjih država svijeta, a zbog prevelikog broja turista vlasti su odlučile donijeti ekološku zakletvu. Naime, svi turisti koji dođu u Palau morat će potpisati zakletvu, i to s ciljem da se spriječi pretjerano uništavanje okoliša. Palauanske vlasti se nikako ne šale s ovom zakletvom, a o tome svjedoči i kazna za kršenje u iznosu milijun dolara.
Palau, odnosno Republika Palau je otočna država u Tihom oceanu, a nalazi se 800 kilometara jugoistočno od Filipina. Naime, radi se o jednoj od najmlađih i najmanjih država svijeta. Svoju je samostalnost stekla 1994. godine i to nakon što je okončan mandat Starateljskog vijeća Ujedinjenih naroda, kojeg je pak provodio SAD. Tako Palau danas ima poseban odnos s SAD-om u obliku slobodne zajednice.
Smatra se da su prvi stanovnici Palaua vjerojatno bili s područja današnje Indonezije, koji su se nastanili oko 1.000-te godine prije Krista. Potom je španjolski istraživač Ruy López de Villalobos otkrio Palau još 1.543. godine, a od tada započinju brojni procesi kolonizacije. Danas je glavni grad te male otočne države Ngerulmud, a prije njega je to bio Korora, koji je ujedno i najveći grad Palaua.
Ekološka zakletva
Palau je danas izuzetno popularna turistička destinacija, odnosno riječ je o arhipelagu od 200-tinjak prirodnih vulkanskih i vapnenačkih otoka. Svi otoci su bogati brojnim čistim plažama i šumama, što privlači turiste iz svih krajeva svijeta. Bez obzira na profit, javila se velika zabrinutost o utjecaju turizma na ekološku ravnotežu stoga su vlasti odlučile stati tom problemu na kraj.
Štoviše, Palau ima samo 20.000 stanovnika, a godišnje tu egzotičnu destinaciju, koja se nalazi između Japana i Australije, posjeti čak 160.000 turista. Ta se brojka već odrazila na okoliš pa su vlasti u svoju zakonsku regulativu uvele ekološku zakletvu, prenosi Punkufer. Svi turisti koji dođu na Palau u svoju putovnicu dobiju poštambiljanu zakletvu, koju također moraju potpisati da im se odobri ulazak u zemlju.
Naime, u toj zakletvi piše: Djeco Palaua, prisežem ovu zakletvu kao vaš gost, da ću čuvati i štititi vaš prekrasni i jedinstveni otočni dom. Zaklinjem se da ću ga tretirati blago i istraživati sa sviješću. Neću uzeti ništa što ne trebam. Neću škoditi onome što ne škodi meni. Jedini otisci koje ću ostaviti jesu oni koji će se isprati.
Kazna 6 milijuna kuna
Tako je Palau prije nekoliko godina postao prva zemlja u svijetu koja je uvela ovakav tip zakletve u svoj zakon. Podsjetimo, ovom zakletvom se nastoji zaustaviti pretjerano uništavanje i iskorištavanje prirodnih resursa. Vlasti se nikako ne šale s ekološkom zakletvom, a o tome svjedoči i kazna koju će turisti morati platiti u slučaju kršenja. Naime, kazna iznosi do milijun dolara, što je nešto više od 6 milijuna kuna.
Stanovnici Palaua ekološki osviješteni
Stanovnici su također odobrili zakletvu, a svi se nadaju da će upravo to osvijestiti putnike da se odgovorno ponašaju prema okolišu, odnosno da igraju ključnu ulogu u očuvanju otočja za buduće generacije. Naime, inicijativa je prvenstveno pokrenuta da se smanji štetan utjecaj na okoliš zbog prevelikog broja turista, međutim, u palauanskim školama djeca će također učiti o ekologiji i očuvanju okoliša.
Štoviše, odraslima će jednako tako biti omogućeni posebni programi putem kojih će moći učiti o važnosti brige za okoliš. Osim toga, zanimljivo je da Palau ima utočište za morske pse veličine Kalifornije, a zabranili su bušenje podmorja zbog nafte, kao i komercijalno ribarenje