Pretraga

Dvorišna ograda: Kakve sve postoje i koju izabrati?

A- A+

Dvorišna ograda omogućava da se osjećamo sigurnijima, zaštićenijima od pogleda radoznalih susjeda i slučajnih prolaznika. Ograda je i dobra zaštita od dolaska nepoželjnih gostiju kao što su divlje životinje. Danas se na tržištu nalaze različite vrste dvorišnih ograda, načinjene od različitih materijala. Donosimo njihov pregled, kao i prednosti i mane.

Kovana ograda

Kovana ograda | foto: Pixabay

Danas se na tržištu mogu naći ograde koje onemogućavaju pogled u dvorište, ali isto tako i penjanje po njima ili preskakanje. Korisnici, prilikom narudžbe izrade ili kupnje ograde, mogu birati mnogo toga: od materijala, uzorka, širine, visine i debljine, do ispune i načina otvaranja. Proizvođači jednoglasno potvrđuju da se traži kvaliteta, ali i estetski privlačne ograde koje će se dobro uklopiti u okućnicu koju će okruživati.

Dok jedni traže jednostavne, moderne, lagane i izdržljive ograde, drugi žele unikatne ograde, s daškom glamura, kakve se mogu iskovati iz željeza i nadopuniti bojom koja odgovara eksterijeru kojem je namijenjena. Cijena svih ograda ovisi o materijalima, dužini ograde, traženim detaljima pri izradi, kao i o tome je li u paketu uključeno i njezino postavljanje.

Izdvojeni članak

U jeku krize otvorili obrt za pergole i staklene ograde: Upravo zbog toga su na vrhu

Dvorišna ograda – panel ograda

Panel ograda se najčešće koristi za ograđivanje obiteljskih kuća, sportskih terena, industrijskih pogona, dječjih vrtića i slično. Najčešći materijal panelnih ograda je mješavina drva, plastike, aluminija i čelika. Za ovakvu ogradu proizvođači navode da je otporna na koroziju i dugotrajna, a jednostavan dizajn i brza ugradnja privlačni su mnogima koji žele brzo urediti okućnicu.

Najčešće se radi o ogradi koja je žičana k podsjeća na jednostavnu mrežu, no nije ju lako ukloniti ili uništiti. Također, ovakva panel ograda ne zahtijeva gotovo nikakvo održavanje, a lako se i postavlja. Postoje i drvene, metalne i betonske panelne ograde. Lako se postavljaju jer se radi o pločama koje se spajaju na stupove i temelje.

U jednoj tvrtki koja se bavi prodajom i montažom ograda kažu nam kako će kupac za panel ogradu koja štiti od pogleda, visine od 180 do 200 cm, po dužnom metru, platiti oko 120 eura. U tu je cijenu uključena i montaža.

Panel ograda | foto: Unsplash, montaža baustela.hr

Dvorišna ograda – kovana ograda

Ograde od kovanog željeza mogu se izraditi u različitim oblicima i s estetskim detaljima prema željama pojedinaca. Radi se o tome da kovano željezo ne sadrži ugljik pa ga to čini mekšim za  savijanje. Prednost mu je i to što može izdržati vibracije i udarce – kada se razbije, pucanje se događa postupno pa ga je lakše obnoviti. Nedostatak ograda od kovanog željeza je mogućnost korozije, no i to je moguće spriječiti.
Kako bi osigurali dugotrajnu postojanost ovakvih ograda, u tvrtki koja se bavi kovanjem ograda kažu nam kako za prevenciju korozije primjenjuju vruće cinčanje. Time onemogućavaju pojavu hrđe, a ograda može biti sigurna od korozije i do 50 godina. Nakon vrućeg cinčanja ograda se ‘odmara’ 15-ak dana kako bi cink ‘odradio’ svoje.

Vruće cinčanje

Potapanje ili uranjanje u talinu cinka na oko 450 °C (talište cinka je 420 °C). Time se provodi antikorozivna zaštita uglavnom čeličnih dijelova i sklopova i to je jedan od najviše primjenjivanih oblika zaštite od korozije.

Ograda nakon cinčanja može ostati takva, ali može se i bojati. Također, neki će je i plastificirati, no plastifikacija, kako doznajemo u tvrtki koja se bavi kovanim ogradama, može popucati na jakom suncu. Pri tome je potrebno ogradu vrlo brzo obnoviti. Kovane ograde tražene su jer izgledaju elegantno, pomalo retro i uvijek su u trendu.

Kovana ograda

Dvorišna ograda – aluminijska ograda

Aluminijska ograda otporna je na sve vremenske uvjete. Radi se o materijalu koji je lagan i izdržljiv i nije osjetljiv na koroziju te je stoga za kuće uz more. Također, aluminij se smatra održivim materijalom – može se u potpunosti reciklirati što mu svakako daje prednost u odnosu na neke druge materijale.
Iako se i čelik može reciklirati u potpunosti, aluminij je uglavnom jeftiniji od nehrđajućeg čelika pa je u svakom slučaju i to dodana prednost za ovakve ograde. Nedostatak aluminija je što je ‘mekan’ – lako se savija, pa nije za ograđivanje prostora koji trebaju biti visoko osigurani.

Aluminijska ograda

Dvorišna ograda – inox ograda

Ograde od inoxa, nehrđajućeg čelika, mogu biti skuplje od ograda od kovanog željeza ili aluminija. Inox je materijal koji pruža dobru zaštitu i vrlo je otporan na vanjske uvjete. Ograde od inoxa prostoru daju poseban dojam luksuza i elegancije, a mogu se kombinirati sa staklom, plastikom, željezom ili drvom. U odnosu na ostale navedene ograde, inox je poprilično teško obrađivati, što je veliki nedostatak.

Ograde od inoxa se možda češće mogu vidjeti na balkonskim ogradama i rukohvatima stubišta negoli kao dvorišna ograda. U tvrtki koja se bavi izradom ograda, kažu nam kako inox ograde nisu više toliko tražene kao nekada. Jedan od razloga je što dolaze u jednoj boji i ne mogu se toliko prilagođavati željama kupaca. Dizajn ovakvih ograda stoga je vrlo jednostavan.

Inox ograda

Dvorišna ograda – drvena ograda

Drvene ograde pažnju privlače svojim prirodnim izgledom, odlično se uklapaju u vrtove i dvorišta puna zelenila, a i ekološki su najprihvatljiviji proizvod. Za ovakve ograde najčešće se koristi drvo sibirskog ariša jer je izdržljivo i stabilno. Nedostatak drvenih ograda je u tome što, u odnosu na sve ostale ograde, drvo ipak treba često održavati kako bi uspješno odolijevalo svim vremenskim uvjetima. Za održavanje je važan zaštitni premaz kako bi što duže moglo biti postojano.

Ovakva ograda se brzo i lako postavlja, a i cijena joj je najniža. Trgovine drvnim materijalom nude drvene panele, kao i letvice različitih dimenzija za izradu drvenih ograda. Ovakve ograde mogu se dodatno ukrasiti biljkama i time u potpunosti stopiti sa zelenom površinom dvorišta.

Drvena ograda

Copy link
Powered by Social Snap