Estetika i funkcionalnost: Ovo su najbitnije skijaške skakaonice u svijetu arhitekture
Iako vremenska prognoza nije takva da nas podsjeća da smo usred zime i da je upravo sada vrijeme odlaska na skijanje, to ne mijenja činjenicu da su upravo sada pune skijaške staze.
Skijanje je samo po sebi dosta avanturističan sport i nije za one slaba srca, ali postoji nešto još intenzivnije – skijaški skokovi. Ovaj put se ipak nećemo baviti samim sportom, već mjestima na kojima se on odvija, a tu skijaške skakaonice. Dezeen donosi popis šest najljepših u svijetu.
Skijaška skakaonica Holmenkollen, Norveška, JDS Architects (2011.)
Izgrađena na povijesnom brdu za skijaške skakaonice Holmenkollbakken u Norveškoj, ova osebujna skakaonica uzdignuta je 69 metara iznad okolnog krajolika. Dizajnirao ju je osnivač JDS Architects Juliena De Smedta. Struktura je obložena aluminijskom mrežom i na vrhu ima mali ‘vidikovac’, tako da posjetitelji mogu uživati u pogledu na Oslo i okolni fjord.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Skijaška skakaonica Bergisel, Austrija, Zaha Hadid Architects (2002.)
Skijaška skakaonica Bergisel koju su projektirali Zaha Hadid Architects, koja gleda na alpski grad Innsbruck u Austriji, možda je najpoznatija skakaonica na svijetu koju je dizajnirao arhitekt. Sama rampa je oslonjena na betonski toranj koji je na vrhu s kafićem i vidikovcem.
– Prepoznatljiv oblik strukture – dio toranj/dijelom most – i silueta proširuju topografiju tipa skijaških staza u alpsko skijanje, komentirali su iz studija.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Big Air Shougang, Kina, TeamMinus (2019.)
Izgrađen za Zimske olimpijske igre u Pekingu 2022., Big Air Shougang je prvo stalno mjesto na svijetu za skijanje i bordanje velikih zračnih događaja. Za dizajn je zaslužan kineski studio TeamMinus. Šarena struktura stoji uz četiri industrijska rashladna tornja na mjestu najvećih nekadašnjih čeličana u Pekingu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Olimpijska skijaška skakaonica, Njemačka, Terrain:loenhart&mayr (2009.)
Prvobitno stvorenu za domaćinstvo Zimskih olimpijskih igara 1936. godine, ovu skakaonicu u Garmisch-Partenkirchenu preuredili su arhitekti iz studija Terrain:loenhart&mayr 2007. godine. Studio je zamijenio prethodnu strukturu konzolnom kulom kojoj se pristupa dijagonalnim dizalom, a zgrada je nominirana za nagradu Mies van der Rohe 2009.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Nacionalni centar za skijaške skokove, Kina, TeamMinus (2020.)
Drugu skakaonicu kreiranu za Igre u Pekingu 2022. također je dizajnirao TeamMinus. Nazvana Nacionalni centar za skijaške skokove, struktura je na vrhu oblika u obliku diska koji podsjeća na NLO, okrugli stol ili tradicionalno kinesko žezlo. Unutar diska je kružna platforma za gledanje upotpunjena panoramskim restoranom.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Skijaški skakaonice Lugnet, Švedska, Sweco Architects (2013.)
Ovaj par skakaonica u sportskom kompleksu Lugnet u Švedskoj, koje su izgrađene 1974. godine za Svjetsko prvenstvo u skijanju, renovirali su Sweco Architects iz Uppsale 2013. godine. U sklopu modernizacije originalnim čeličnim konstrukcijama koje su otporne na vremenske uvjete, dodane su staklene i čelične ograde, kao i rasvjeta.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.