Lamperija i brodski pod: U čemu se razlikuju i za što su namijenjeni?
Lamperija i brodski pod nisu istoznačnice, no često se shvaćaju kao da jesu. Iako nastaju od istih vrsta drvenih sirovina, razlike između njih itekako postoje. Tako se razlikuju u debljini, kao i namjeni.
U vrijeme Jugoslavije lamperija se mogla naći na zidovima mnogih domova u svjetlijim i tamnijim nijansama. I danas se u mnogim kućama može naći, posebno u kućama za odmor i vikendicama, ali i u saunama.
Lamperija je tanja od brodskog poda. Prosječne debljine je 12 mm, a njene su letvice najčešće i tanje od toga te rijetko deblje. Iznimka su one najdeblje koje dolaze do debljine od 20 mm. S obzirom na to da se lamperija najčešće izrađuje od mekšeg drveta, koristi se kao zidna obloga. Lamperija je i nešto jeftinija za razliku od brodskog poda, koji je čvršći i otporniji.
Brodski pod je deblji od lamperije
Brodski pod najčešće se može naći na podovima i zidovima u stanovima, apartmanima, kućama i trjemovima. Iako će neupućenima biti vrlo sličan lamperiji, od nje se dosta razlikuje. Kvalitetan brodski pod izrađuje se od tvrđeg i izdržljivijeg drveta. Debljina najtanjeg brodskog poda iznosi 20 mm. Za razliku od lamperije, brodski pod je namijenjen za oblaganje i podova i zidova.
Obje ove vrste podnih obloga, i lamperija i brodski pod, dobivaju se od istih vrsta drva kao što su smreka, jela, sibirski cedar i sibirski ariš. Također, imaju i isti način spajanja, odnosno montiranja letvica. Postavljaju se tako da se pričvrste na drvenu rešetku samourezujućim vijcima, skrivenim nosačima. Također, jednako se i klasificiraju prema vidljivim kvrgama, godovima i nepravilnosti u drvu.
Brodski pod i lamperija imaju istu klasifikaciju
Cijena im ovisi o tome koja je klasa u pitanju. Tako postoji sljedeći raspon klasa koji nudi jedna trgovina s drvnim materijalom. Raspon klasa je sljedeći: AB VEH, AB-US, B-SORT, BC i C-klasa. AB VEH klasa označava najvišu razinu kvalitete bez grešaka gdje se može vidjeti da je drveni materijal ujednačen i precizno obrađen.
Najčešće se takav materijal koristi za brodske podove, podglednu lamperiju kod krovova i nadstrešnica za automobile i slično. Lamperije i brodski podovi u ovakvoj klasi imaju i najvišu cijenu. U AB-US klasi dopuštene su čvrste i srasle kvrge te mjestimično male crvotočine na 10% vidljive drvene površine. Takvi se materijali najčešće koriste za oblaganje zidova, krovnih kosina i stropova u interijeru, a služe i kao vanjske obloge velikih površina.
Na materijalu klase B-Sort naći će se srasle kvrge te nesrasle do 10% širine, kao i mjestimično izbijene kvrge po bridovima. Također su vidljive i male crvotočine. Preporučuju se za sekundarna područja primjene u eksterijerima i interijerima. BC klasa dozvoljava ispadajuće kvrge, kvrge po bridovima maksimalnog promjera do 20 mm, te crne kvrge kao i rupe kod napada insekata.
Najjeftinija opcija
Cjenovno najpovoljnija lamperija ili brodski pod je u C-klasi. To je gotovo pa roba s greškom. Dozvoljene su sve vrste grešaka koje drvo može imati: ispadajuće kvrge, pukotine, urasla kora, ostatci kore, promjena boje, plavilo, smolenice, srčika, meka trulež, oštećenja od insekata.
Prije ugradnje drvena obloga mora biti izvađena iz ambalaže i ostavljena na sobnoj temperaturi prostorije u kojoj će se radovi obavljati tako da se kasnije lakše postavi, te kako se ne bi pomicala nakon montaže. Montažu drvenih obloga je najbolje izvoditi na temperaturi višoj od 5 stupnjeva celzijuseva i vlažnosti ne višoj od 60%. Tijekom postavljanja potrebno je ostaviti prostor od 1-3 mm između dasaka. To je zato što drvo mijenja svoju veličinu prilikom promjene temperature i vlažnosti.