Pretraga

Od zanemarene obale do urbanog dragulja: Vukovar pokreće milijunski projekt, evo kako će izgledati

A- A+

Hrvatski gradovi sve više prepoznaju potencijal svojih rijeka. Nakon Osijeka i Varaždina, i Vukovar kreće u realizaciju velikog projekta uređenja desne obale Dunava. Riječ je o investiciji vrijednoj 53 milijuna eura, za koju je u veljači raspisan urbanističko-arhitektonski natječaj, a sada su poznati i rezultati. Prvu nagradu osvojio je autorski tim koji čine arhitektice Branka Jukić Krajnović i Ivana Amižić, a koje su u svom radu na najbolji način prikazale suvremen, održiv prostor s raznolikim sadržajima.

Desna obala Dunava u Vukovaru | Foto: Grad Vukovar

U mnogim gradovima obale rijeka predstavljaju vrijedan potencijal za urbani razvoj, no često ostaju zanemarene. I dok europski gradovi poput Ljubljane ili Kopenhagena uspješno koriste svoje riječne obale, u Hrvatskoj takvih primjera još uvijek nema mnogo. Ipak, stvari se mijenjaju – uz Osijek i Varaždin, i Vukovar planira ozbiljan iskorak uređenjem desne obale Dunava.

Projekt od 53 milijuna eura

Grad Vukovar u veljači ove godine objavio je javni urbanističko-arhitektonski natječaj za izradu rješenja uređenja desne obale Dunava, na prostoru šireg gradskog središta. Cilj natječaja bio je prikupiti i odabrati najbolje funkcionalno i oblikovno rješenje koje će omogućiti održiv razvoj tog prostora, očuvati prirodni riječki okoliš, unaprijediti turističku i gospodarsku ponudu te prostor povezati s postojećom urbanom strukturom. Organizaciju i provedbu natječaja vodio je Građevinski i arhitektonski fakultet u Osijeku.

Projekt vrijedan više od 53 milijuna eura uključuje izgradnju građevinskog zemljišta koje će sadržavati javne i društvene zgrade, poslovno-stambene objekte, ugostiteljske i turističke sadržaje, novu riječnu luku s marinom te šetnice, biciklističke staze i parkove. Završetak radova očekuje se krajem godine, što je odlična vijest za sve Vukovarce.

Tko je pobjednik?

Grad je sada objavio rezultate natječaja. Prvu nagradu osvojio je rad autorskog tima koji čine arhitektice Branka Jukić Krajnović i Ivana Amižić. Njihovo rješenje donosi suvremeni, održivi prostor koji objedinjuje parkovne površine, kulturno-društvenu zonu, sportsku infrastrukturu, turističke sadržaje i pristanište za kruzere, uz arhitekturu s naglaskom na zelene krovove i javnu dostupnost obale.

Ocjenjivački sud naglašava da pobjednički rad stvara neopterećeni urbani krajolik, promišljeno raspoređuje zone gradnje i poštuje prirodni tok rijeke, a prostor interpretira kao poveznicu između prošlosti (Vučedol), sadašnjosti i budućnosti Vukovara. Predloženi koncept omogućuje javnu dostupnost obale, kvalitetnu organizaciju pješačkih i zelenih zona te prostor koji živi tijekom cijelog dana, sedam dana u tjednu.

Druga nagrada dodijeljena je radu čiji su autori Rajka Bunjevac i Boris Petrović, uz suradnike Luciju Baniček i Gorana Jovanovića. Treću nagradu dobio je rad koji potpisuju Ivan Sučić, Matej Sučić i Frano

Izdvojeni članak

Ruši se kultni Hotel Dunav, umjesto njega gradit će se luksuzni komercijalni ‘Vukovar Tower’

Marinović.

Obuhvat u prostoru

Planirani zahvat nalazi se u širem središtu grada Vukovara. Sa sjeverne strane granica mu je ušće rijeke Vuke i rijeka Dunav, a za ostale tri izgrađeni gradski prostori – Trg republike, Dunavska šetnica, Ribarska, i tako dalje. Kontaktna zona graniči s ulicama Parobrodarskom, kardinala Alojzija Stepinca, Stjepana Radića, bana Josipa Jelačića do Osječke ulice, dok je na sjeveru granica rijeka Dunav.

Zahvat je u odnosu na grad smješten sjeveroistočno, u srijemskom dijelu Vukovara, nizvodno od ušća rijeke Vuke u Dunav, od starog do novog vodotornja. Prostor obuhvaćen natječajem je izduženog oblika, smješten u smjeru od sjeverozapada (ušće Vuke) od jugoistoka (vrh budućeg lukobrana) uz desnu obalu Dunava.

Zaključno vrijedi napomenuti kako je površina zahvata značajna za grad kako zbog položaja u blizini središta, tako i zbog jedinstvenosti ekosustava uz rijeku, ali i položaja luke na plovnim putevima. Vukovarska luka jedna je od četiri hrvatske međunarodne riječne luke, jedina na plovnom putu rijeke Dunav, kao jednom od najznačajnijih europskih plovnih puteva i plovna je svih 365 dana u godini. Izuzetni značaj luci unutar europskog transporta daje plovni put Rajna-Majna-Dunav. Više o tome pročitajte ovdje.

Pridružite se našoj Viber zajednici i prvi saznajte sve informacije.

Copy link
Powered by Social Snap