Pretraga

Opeka: Simbol gradnje i materijal koji se koristi preko 7 tisuća godina

A- A+

Opeka je jedan od najraširenijih građevinskih materijala koji se koristi od davnina. Dok je upotrebljavana još za gradnju u Starom Egiptu i Rimu, opeka ostaje simbolom stambene gradnje u brojnim naseljima diljem svijeta. Kao efektan fasadni materijal, u Europi je posebno prepoznatljiva za stambena naselja sjevernijih država. Relevantnost je održala zbog jednostavne proizvodnje i priuštivosti, a koristi se kako za gradnju zgrada, mostova i ostalih građevina, tako i kao dekorativni element u interijeru.

zgrade od opeke | unisplash

Opeka je jedan od najšire korištenih građevinskih materijala koji je održao važnost u gradnji tisućama godina. U pitanju je zahvalan materijal koji se lako proizvodi te proizvodni proces nije skup.

Izdvojeni članak

Čudo kod Jastrebarskog: Kako je građena vinarija nominirana za najbolju arhitekturu od opeke

Pritom, načinima obrade dobiva različita svojstva pa se prilikom gradnje i koristi na razne načine. I u novije vrijeme vrlo je dobro prihvaćena fasadna opeka, a među najrecentnijim inovacijama izdvaja se opeka ispunjena nekim oblikom izolacije. Na taj način, nastoji se optimizirati njena svojstva te ju učiniti još učinkovitijom.

Vrste opeke

Dok se opeku može pronaći na nekima od najpoznatijih primjera najstarije očuvane gradnje, vrlo je popularan materijal i u suvremenoj arhitekturi. Smatra se jednim od najčvršćih materijala za gradnju, zbog čega je nekad nazvana i ‘umjetni kamen’. Opeku se izrađuje se pečenjem gline, a kao materijal za gradnju se koristila od davnina.

Razvojem ‘normalnog’ formata opeke, s vremenom su se počeli razvijati i drugi opekarski proizvodi većih i manjih dimenzija. Općenito, opeka može biti puna ili šuplja, s vodoravnim ili okomitim šupljinama. Po strukturi cijepa se pak razlikuju porozna i gusta, kao i porozirana, odnosno opeka lakše mase. Ipak, crijep, obložne opeke i tankostijene proizvode vrijedi smjestiti u posebno polje terakote i poluklinkera.

Vrste opeka međusobno imaju različita svojstva, a proces proizvodnje utječe na to kako će se ‘ponašati’, kao i na to kako će izgledati. Zapravo, njihova estetika te fizička svojstva definirana su i vrstom gline koja je korištena u njihovoj proizvodnji. Istovremeno, najvažnijim svojstvima opeke mogu se smatrati njena fizička, mehanička, izolacijska svojstva kao i izdržljivost, piše buildingmaterials.co.uk.

opeka | unsplash

Masivne konstrukcije

Razlikuju se pune opeke i opeke s vertikalnim rupama dobivene pečenjem gline. Zbog velikog broja ravnomjerno raspoređenih pora i šupljina u svojoj masi, vrijedi napomenuti kako su opeke su dobar zvučni izolator, ali i da dobro održavaju toplinu. Kao gradivni materijal mogu se koristiti na mnoštvo načina, ali su ipak najčešće upotrebljavane kao materijal za izgradnju zidova, nerijetko i fasade.

Zidanom opekom mogu se graditi i vanjski i unutarnji zidovi objekta, a jedna od novijih inovacija kod ovog gradivnog materijala je opeka ispunjena izolacijom. U konstruktivnom smislu, mogu biti korištene za gradnju masivnih konstrukcija, s mogućnošću podizanja visine i do 22 kata, piše webgradnja.hr.

Za gradnju i na fasadi

Zidnom, kako punom, tako i šupljom opekom većeg formata zidaju se zidovi građevinskih elemenata i objekata. Između ostalog, takva opeka služi za izgradnju mostova, kanala, tunela, no i za gradnju zgrada. No, može se koristiti još i kao izolacijski sloj, materijal za oblaganje zidova, podova, ali i u druge svrhe.

Izdvojeni članak

Hrvatski Versailles u završnici obnove, svaki kamen očišćen i vraćen mjesto

U stambenoj gradnji, osim različitih dimenzija koriste se i rupičaste i šuplje opeke. U ovakvoj gradnji, kao i općenito, korištena je najraširenija vrsta – već spomenuta zidna opeka. Zidna je tako glavni predstavnik skupine opekarskih proizvoda – u smislu formata, a proizvodi se od blokova različitih dimenzija.

Porozirana tankostjena šuplja opeka zapravo je obična zidna opeka, no upravo joj struktura daje vrsna toplinsko-izolacijska svojstva. Fasadna opeka pak može biti puna ili šuplja te je izložena izravnom utjecaju atmosferilija na pročeljima. Budući da je na pročelju fasadna opeka izravno izložena atmosferilijama, osnovni uvjet jest da je otporna na mraz, a može biti raznih boja i površinskih obrada.

fasadna opeka | unsplash

Dodatna toplinska izolacija

U novije vrijeme, opeku se unaprijedilo na način da ju se ispunjava izolacijom. Potreba za izolacijom stara je koliko i sama gradnja, zbog čega se može reći da je bilo pitanje vremena kad će se i kod gradnje opekom javiti ispuna termoizolacijom. Jedan od termoizolacijskih materijala kojima se može ispuniti je kamena vuna.

Ovakve opeke koriste se za još uspješniju toplinsku izolaciju, kako bi gradnja bila tim više energetski učinkovita. Takva opeka trebala bi biti paropropusna i ne upijati vodu te općenito pomoći kod ostvarivanja budućih zahtjeva energetske efikasnosti objekata.

Poznate tisućama godina

Gradnja opekom seže u davnine, sve do 7.000 godine prije ove ere. Prema tome, mogu se smatrati jednima od najstarijih građevnih materijala. Kako navode neki izvori, bili su otkriveni u južnoj Turskoj na nalazištu antičkih naseobina u okolici grada Jericha, navodi brickarchitecture.com.

Prve opeke koje su se izrađivale i koristile u područjima tople klime, bile su od blata posušenog na suncu kako bi se dobila potrebna čvrstoća. U Starom Egiptu su se opeke dobivale od gline pomiješane sa slamom. Dokazi ovog materijala i takve gradnje i danas se mogu uočiti na ruševinama Harappa Buhena i Mohenjo-dara.

Otkriveno pečenje

Ipak, najveći pomak dogodio se izumom pečene opeke. Na taj način, cigle su se mogle proizvoditi neovisno o suncu i toplini, pa je kao materijal mogla ‘osvojiti’ i hladnije krajeve. Pečene opeke kasnije su se pokazale i kao pouzdanije te otpornije na atmosferske utjecaje, zbog čega su ubrzo postale popularnije.

fasadna opeka | unsplash

Dodatna pogodnost pečene opeke da akumulira toplinu preko dana, a otpušta ju noću smatra se jednom od njenih najvećih prednosti, piše svijetopeke.com. Dok su zadržale svoju relevantnost, opeke su korištene i na nekim od najstarijih održanih primjera arhitekture u svijetu.

Opekama je tako dijelom građen i Rimski koloseum, a riječ je o opekama koje su pečene u pećima 50 milja sjeverno od Rima. Na gradilište su dopremane rijekom Tiber. Održale su se kroz povijest i znatno uznapredovale, a odabir su i za gradnju te fasade nekih od najmodernijih zdanja, poput Mulberry House autora SHoP Architects u New Yorku.

Ovdje pogledajte pet izvanrednih projekata koje je odabrao stručni žiri na ovogodišnjem Brick Award natjecanju za najbolju arhitekturu od opeke.

Copy link
Powered by Social Snap